Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei. Har et spørsmål. Fikk en Shetland sheepdog for seks dager siden. Han er sånn at når jeg går i huset (rolig) så biter han seg fast i buksebeinet og knurrer. Når jeg står rolig stopper han, men er på han igjen med en gang jeg går igjen. Første valpen vår og lite erfaring med hund. Fikk beskjed på hundekurs i går at dette absolutt ikke var bra, at han er for liten til å begynne å bite. Hvordan var deres valp rundt 8-9 uker gammel? Trodde det var vanlig at de beit i bein?

Skrevet

Valper biter fra de er yngre enn 8 uker! Jeg ville vært skeptisk til den instruktøren, altså. Valpene begynner å leke når de er ganske små, og da bruker de munnen. Når valpen henger seg fast i buksebeinet, er det fordi det er gøy. Det er jo mest gøy mens du beveger deg, og derfor slutter han når du stopper, selv om absolutt ikke alle valper gjør det! Mange hunder knurrer når de leker, det er helt naturlig. Prøv å belønne valpen for å gå ved siden av deg uten å bite, du bør i alle fall stoppe ham fra å henge seg fast. Det hunden gjør ofte, blir den god på! 

Jeg brukte tørrfôret til min valp som belønning. Jeg målte opp så mye som hun skulle ha på en dag, og gikk med det i en veske for godbiter. Hver gang hun gjorde noe jeg likte, fikk hun belønning. Jeg ga ikke mat i skål, hun måtte jobbe for alt. Du kan også belønne valpen med leke, men det gjør gjerne at hunden blir mer gira, og da er det vanskeligere for den å ikke henge seg fast i buksebeinet. Mat roer hunden ned. Å avslutte kosen når valpen biter kan være en god måte å få slutt på bitingen, det kommer litt an på individet. Noen synes det er så gøy å leke/bite at konsekvensen av at kosen slutter er for liten. Den kan jo bare begynne å bite igjen etter en liten stund. Det kan også fungere å avlede, altså komme hunden i forkjøpet. Du kan finne frem en av hundens egne leker, og så kan dere leke med den. Eventuelt kan du gi hunden noe å tygge på, og kose mens den holder på med det (hvis han vil kose da, noen vil være alene med «fangsten» sin). Lykke til! :) 

Skrevet

Nå ble jeg veldig nysgjerrig på hvor du går valpekurs! Om du er medlem i NKK og har fått siste hundesport så står det en veldig bra artikkel om valpebiting der faktisk. Valper "biter" og leker og lærer språk mellom seg allerede i valpekassen, jeg ville blitt veldig bekymret om en valp på 8 uker IKKE bet!

  • Like 2
Skrevet

Helt enig med Simira, jeg ville vært alvorlig bekymret om en valp ikke bet! 

Da vår unghund var i samme alder, bet han i hender, buksebein, sokker, hoppa opp og beit så høyt opp i buksa han kunne, bet oss gjerne i nesa om han greide og så videre. Helt normal valp :) Jeg brukte en del tid på å belønne at han ikke bet i buksebein mens jeg gikk over gulvet. Slapp av, du har en helt normal valp:) Men jeg ville byttet valpekurs og bedt om å få pengene igjen for resten av valpekurset, for den instruktøren ville ikke jeg betalt for å gå hos.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
    • Jeg har en tynn hund på 2 år og hun er fullvoksen for lenge siden. Hun har alltid vært tynn og spinkel sånn at ribbeina og knoklene stikker ut. Har prøvd å få henne opp i vekt. Er det noe jeg kan gjøre? Bør hun da ha en dyrlegesjekk men hva gjør dyrlegen da? Er det noen som har erfaring med en småspist hund? Har prøvd flere for og hun er like tynn. 
    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...