Gå til innhold
Hundesonen.no

Erfaring med jogging med Fransk Bulldog?


Recommended Posts

Skrevet

Hei! 
Er det noen med fralle der ute som har erfaring med jogging med deres franske bulle? 

Min er veldig glad i å løpe i lek og er veldig spretten og hyper, ikke en bedagelig type, så tenker muligens å prøve meg på det etterhvert. 

Han er 16 mnd nå, er det muligens for tidlig? Altså med tanke på at skjelettet skal være stabilt og ferdig utvokst før belastning.

Hører sjelden om FB-eiere som jogger med sine hunder så vet ikke om dette er fordi de kanskje blir fort tungpustet eller fordi de ikke helt er bygd for mye tung belastning.

Noe spesielt man bør være veldig var/obs på når man løper med sin Fralle, annet enn pust og vann og seff jogge i behagelige temperaturer for hunden som ikke er farlig?



 

Skrevet

Det er ikke voldsomt belastende for en hund å jogge,  jogg ivei om du vil.  ?Til sammenligning så er aldersgrense for å delta i langdistanseløp (altså 30 mil eller lengre),  18 eller 24 mnd,  husker ikke eksakt i farten.  Og jeg kan love deg at de hundene har noen mil i bena før de starter i noe løp. En kjenning sine malamuter på sin første sessong har gått opptil 3500km i vinter. Hver. 

Mange bruker hundene hardt tidlig,  og det er en grunn til at noen får lidelser og andre ikke,  fordi de har dem allerede. De får dem ikke av litt mye trim.  Ihvertfall ikke på nivå med hva de fleste normale mennekser utøver. 

Det som kan bli utfordringen din tenker jeg er at hunden synes det blir for monotont og kjedelig.  Det er en eksplosiv rase først og fremst. Det som kan hjelpe evt er å ha fleksi eller evt langline.  Jo mer hunden kan styre selv,  jo bedre for motivasjonen ofte,  kontra å. Løpe "fot" på tur.  Løs er selvsagt det aller beste,  da kan hunden bare komme etter i eget tempo,  gjøre tempovekslinger som den vil,  tisse litt,  sjekke ut en lukt her og der, små avbrudd som raskt kan bety mye for hunden. De fleste hunder  burde tåle en joggetur så lenge det ikke er fryktelig varmt, viss ikke er det ille dårlig stelt. 

  • Like 1
Skrevet (endret)

Spørs veldig hva du legger i joggetur :) Snakker man 3, 13 eller 23 km liksom? Terreng eller asfalt?16 mnd er ikke for tidlig, prøv deg fram og les hunden underveis er mitt beste tips! 

Endret av mara
  • Like 1
Skrevet

Hvis du trener den opp gradvis, så vil jeg tro det skal være uproblematisk. Vær som sagt obs på overoppheting. Og vær eventuelt klar med skånsom nedkjøling ETTER joggeturen. Og selvsagt, hold den slank! 

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...