Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Eldstehunden har fått problemer med bakbena, og det varierer fra tur til tur hvor langt han vil/kan gå. Å bare gå turer i nærområdet er kjedelig for både han, meg og yngste hunden, så jeg kjøpte en K9 Sport Sack slik at han kunne få være med og likevel få pause når han trengte det. Problemet med den er at han blir stående på bakbena, og dermed ikke får den avlastningen jeg vil at han skal ha. I tillegg vil jeg gjerne ha han foran meg, slik at jeg har kontroll på hvor godt fast han sitter og han kan se fremover :) Han er rett under 40 cm fra manke til halerot, og veier 10,5 kg.

Er det noen som har tips til en bæresele? Av det jeg har klart å Google meg frem til, så er en fremoverbæresele til barn i tråd med hva jeg ser for meg, så om det er noen som har barn/kjenner til utvalget av bæreseler for barn som kan tipse meg om hva som kan (alternativ absolutt ikke kan) funke blir jeg veldig glad!

Guest Yellow
Skrevet

Bæreseler som er designet for at hunden skal sitte rett opp og ned gir helt feil belastning for hunders ryggsøyle og burde absolutt ikke brukes. Viktig at man tenker over at man ikke skal belaste ryggsøylen når man løfter hunder også. Det finnes derimot mange ryggsekker beregnet for å bære hunder/valper, det har jeg selv planer om å kjøpe når jeg nå får valp. Selv kikket på denne f.eks, men finnes noen til å ha på fremsiden også evt (men for tyngre hund gir jo dette ikke spesielt heldig belastning for deg igjen). https://www.ilovedogs.no/products/trillebag-for-hund

Skrevet

Takk for tips - den du lenker til er dessverre alt for liten for min hund.

Som forklart i startinnlegget, så hjelper ikke bæresekk tilpasset "stående" hund på akkurat denne problemstillingen, og han er for stor til å passe i en av de hvor hunden skal kunne ligge (som den du lenket til). Om han får feil belastning på ryggsøylen de pausene han vil få i en bæresele, så har det neppe noen reell innvirkning på helsa hans i forhold til de andre problemene (som er årsaken til at han trenger kortere/lengre pauser på tur), derimot tror jeg både livskvalitet og generell fysisk form vil økes ved at han kan være med samtidig som han ikke blir presset mer enn hva han klarer på akkurat den turen.  

 

 

Skrevet

Synes heller ikke det høres helt bra ut for kroppen å henge eller stå i en unaturlig stilling, særlig ikke om han allerede har problemer med bakparten. Går du i terrenget blir det en del støt som forplanter seg i sekken/bæreselen. 

Selv brukte jeg en vanlig tursekk til min terrier med noenlunde samme problem som din. Til henne brukte jeg en 35 liters Bergans med to glidelåser som gikk langt ned på hver side slik at hun kunne ha hodet ute både sittende og liggende. Hun var en slank rase på godt under 10kg, til en norfolk trenger du en sekk med større grunnflate. De største tursekkene med noe lignende glidelås kan kanskje passe, men mulig vektfordelingen blir for skjev med all vekten i bunnen.

Skrevet

Takk for svar - han er for lang for Berganssekken min på 40 l (hopper ut), og i den blir han fortsatt stående (hvilket også er problemet med den sekken jeg lenket til som jeg alt har testet ut). Han er mye større enn rasestandarden, så passer ikke inn i noen av "liggesekkene" jeg har funnet, og det er derfor jeg ber om tips til en bæresele hvor han kan få avlastet bakbena når han trenger det. 

Guest Yellow
Skrevet (endret)

Hvis hunden ikke passer inn i noen sekker (har vel sett sekker med enda større mål enn den jeg linket til), ville jeg sett på andre muligheter. Hva med at du heller bruker sykkel og bruker sykkelvogn til hunden (finnes rimelige for barn med mer enn nok plass til en hund av din str)? Eller hva med en vogn? Bæresele er som jeg og Tyttebæra har påpekt ingen god løsning...

Endret av Yellow
Skrevet

Jeg har ikke klart å finne "liggesekker" som er store nok til å passe han, så om du klarer å finne lenke til en eller flere for meg så ville det vært veldig hjelpsomt :)

Å trille sykkel eller vogn på hver tur når jeg har flere hunder funker dårlig, spesielt i skogen. En bæresele/sekk er ikke i veien for noen og er lett å ha med. At bæresele ikke er optimalt er et stadium vi dessverre er langt forbi med denne hunden, det er snakk om å sørge for best mulig livskvalitet så lenge det går, det er ikke feilbelastning som følge av å ha pauser i bæresele som vil kunne påvirke livslengden/helsetilstanden hans.  

 

 

Skrevet

Sjal er fleksibelt og lett å ha med, uten at det går i veien for noe - godt tips :) Utstyr til småbarn er virkelig ikke mitt område, så første googlesøk har ikke gitt meg eksempler på bæring hvor barnet ikke henger tilsvarende som i en bæresele, men dette kan jeg i alle fall eksperimentere med hjemme med et laken eller noe før jeg shopper passende størrelse :) Om noen har tips til knyting/løsning som funker for både pelsklumpen og meg (mao ikke superavanser/teknisk) så blir jeg veldig glad for tips!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Som sagt, få en instruktør til å komme hjem til deg og se situasjonene og få hjelp til et opplegg. Dette er en hund som trenger konsekvent gjennomgående trening og rammer i hverdagen. Men få utelukket først at det ikke er noe smerter eller andre ting som påvirker adferden også.
    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...