Gå til innhold
Hundesonen.no

Innbilt drektighet og svært lite mat


Recommended Posts

Vi har en snart to år gammel Shetland Sheepdog som antakelig har innbilt drektighet etter løpetid. Hun har spist svært lite de siste to ukene. Vi gir henne vanligvis tørrfor, men vi har også forsøkt med våtfor for å se om det frister mer. Vi har hatt henne til veterinær, men de virker ikke så bekymret som oss. Vi gir hunden mye mosjon hver dag, men det hjelper heller ikke på matlysten. Vi er litt bekymret for henne fordi hun er jo ikke så stor i utgangspunktet. Er det noe mat vi kan prøve å gi henne i denne perioden, slik at hun ikke går ned alt for mye i vekt? Eller eventuelle andre tips til hva vi bør gjøre?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, BC45 skrev:

Vi har en snart to år gammel Shetland Sheepdog som antakelig har innbilt drektighet etter løpetid. Hun har spist svært lite de siste to ukene. Vi gir henne vanligvis tørrfor, men vi har også forsøkt med våtfor for å se om det frister mer. Vi har hatt henne til veterinær, men de virker ikke så bekymret som oss. Vi gir hunden mye mosjon hver dag, men det hjelper heller ikke på matlysten. Vi er litt bekymret for henne fordi hun er jo ikke så stor i utgangspunktet. Er det noe mat vi kan prøve å gi henne i denne perioden, slik at hun ikke går ned alt for mye i vekt? Eller eventuelle andre tips til hva vi bør gjøre?

Nå har jeg lite erfaring med innbildt drektighet, så jeg skal ikke uttale meg så mye om det, mulig noen andre her inne har mer erfaring? 

Har dere prøvd V&H? De fleste hunder er jo begeistret for det og jeg vil tro at slike pølser er tilgjengelige på de fleste pplasser med dyrebutikker/dyrleger i alle fall? :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dere kan jo gi galastop om dere får det av vetrinær, men personlig ville jeg nok bare latt det være om det ikke er bare skinn og bein igjen av hunden.  Galastop er jo hardt til systemet  så ikke så om å gjøre å bruke om man ikke må, tenker jeg.  Ellers kan dere jo evt droppe den ekstra trimmen om den ikke har dærlig effekt på matlysten.  Så kan hunden heller spare de kaloriene om den trenger dem på kroppen.  Ifht mat så må dere jo evt bare prøve å se hva hunden kan ha lyst på,  og gi medt fet og næringstett mat så det blir flest kalorier mulig på minst mulig mat. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min tispe har innbildt nå og hun spiser veldig lite for tiden. Jeg trimmer ikke ekstra heller. Det kommer til å gå over. Noen vil sture litt og være slappe. Min legger på seg og blir blubben, mye fordi hun får så store jur.  Jeg ville ikke gitt galastop annet enn hvis hunden var plaget med mye melkespreng og ubehag. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da er han jo ung, på godt og vondt, og kan formes mye. Kurs er uansett gøy og lærerikt.
    • Har litt erfaring med Japansk spisshund. Pelsstell: De 2 første jeg hadde slapp pels 2 ganger i året, hvor mesteparten av pelsen kom ut på veldig kort tid. Endel børsting da, men lite pelsstell ellers. Han jeg har nå gjør ikke det, men har de vanlige røytepriodene vår og høst.  Han krever ikke veldig mye pelsstell utenom røyteperiodene, pleier å børste ham når den blir badet. Anbefaler en hundeblåser for å lette pelsstellet og greit å få tørket dem når de har blitt dusjet.   Aktivitetsnivå: De er med på det meste men mine har egentlig ikke krevd mye. Stort sett fornøyd bare de får en god tur hver dag. Mine har også drevet med alt fra ID-spor til agility og kost seg med det. Lydnivå: Veldig induvidielt, men spisshunder er jo kjent for å ha litt lyd. Mine 2 siste har varslet når det kommer noen, noen ganger men ikke så ofte når noen har gått forbi, men jeg har flere hunder, bla en sheltie som bjeffer for alt så hvor mye lyd det ville vært uten ham vet jeg ikke. Første min bjeffet bare når noen ringte på. Min er stort sett rolig på hotell, når det bare er ham eller med den andre roligere sheltien min. Sjelden de bjeffer hele tiden, har bodd på motell med mange andre japanske spisshunder og ingen av de står å bjeffer hele døgnet. Vet det er flere i JS miljøet som har med sine på båt uten problemer.  
    • Han er snart tre år, men har mye ungdom i seg enda merker jeg. Takk for godt svar! Jeg har tenkt at vi burde gå på et kurs sammen ja. Som du nevner så er det noe med å bli kjent med treningen sammen.
    • @BusannKan kanskje si litt om det. De krever jo litt børsting og pelsstell, men er ganske selvrensende. Det blir fort litt støvsuging også.
    • Hvor gammel er han? At en hund "kan" en ting betyr ikke at den kan det i alle situasjoner. Alt må læres inn og vedlikeholdes, og generaliseres, det vil si, lære at det kan/skal gjøres under ulike forhold og på ulike steder. Jeg vil anbefale å finne et grunnkurs dere kan gå for å bli enda bedre kjent, og lære om hundetrening sammen. Start med å repetere kommandoene inne, hjemme, og belønn med godbit eller lek når han gjør det riktig. Prøv igjen utenfor huset, i hagen, innkjørselen e.l. Det er fortsatt kjente omgivelser, og kanskje mindre forstyrrelser? Når dere er på tur i kjente områder kan du gjerne stoppe på et rolig, uforstyrret sted og gå gjennom kommandoene igjen, alltid med belønning. Slik kan han gradvis lære at "kommandoene gjelder og lønner seg her også".  Gradvis, over flere dager og uker, kan du repetere kommandoene på ulike steder, med økt vanskelighetsgrad. Men husk også å gå tilbake å repetere på steder hvor det er enkelt for ham å følge kommandoene. Jo mer ukjent stedet er, jo mer lukter, lyder, folk og andre dyr det er, jo vanskeligere er det for ham å fokusere på deg og følge med. Dette må læres inn gradvis, og tar tid.  Det er selvfølgelig også superviktig at han ikke går løs når du ikke er helt sikker på at han kommer på innkalling. Bruk langline, og la ham eventuelt løpe løs på inngjerdede områder. I langline kan du jobbe likedan som med de andre kommandoene, men jeg vil anbefale å bruke enda bedre belønning, gjerne en "eksklusiv" belønning som han får kun på innkalling. Og ja, han vil merke at han har lina på og høre bedre etter da, men treningen vil like vel sitte i når du etterhvert tar av lina.  Lykke til!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...