Gå til innhold
Hundesonen.no

Råforing mot allergi?


Jeanettee
 Share

Recommended Posts

Hei :-)

Jeg har noen spørsmål ang hundemat og sopp på potene.

Jeg har en tibetansk spaniel på 9 år, som jeg alltid har foret med en blanding av V&H og tørrfor.

De 2 siste vinterene har Oliver fått tover/klumper under beina, vi har da vært hos dyrlegen og fått barbert bort dette.

I går var vi hos dyrlegen for å få fjernet tovene, og dyrlegen (ikke vår faste dyrlege) sa at det var sopp og lurte på om det kunne være

maten hans. Så da fikk jeg beskjed om å kjøpe ett allergi fòr og teste dette i 2 mnd og ingenting annet for å se om  ble potene ble bedre.

Men over til spørsmålet mitt: Er det ikke bedre om jeg fòrer med bare V&H ? og kutter ut alt som heter tørrfòr ? Og finnes det en av V&H typene som man kan gi som gjør at hunden får i seg alt 

den trenger? 

Han er overhodet ikke interessert i og spise dette svindyre tørrfòret.

 

Vi fikk også en malaseb såpe som vi skal vaske med 2 ganger i uka 

 

Håper på gode råd :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja det skjønner jeg :D Jeg bare lurer på om han i det hele tatt er allergisk iom at det dukker opp stortsett på vinteren? Har jo stortsett fòret med V&H ,rart at det plutselig dukker opp nå?

Endret av Jeanettee
Lenke til kommentar
Del på andre sider

En hund kan få sopp uten at det er allergi i bildet, ja. Og årstidene spiller inn, det er vel sannsynlig at han er mer våt på potene om vinteren, for eksempel. Særlig hvis hunden får tover der det legger seg snø og drit, og som tar lang tid å tørke.

Hvorfor klipper du ikke bort pelsen under potene før det tover seg i utgangspunktet, i stedet for å vente til det blir et problem?

Når en dyrlege mener at jeg MÅ kjøpe det dyre fôret de har for å fikse et eller annet sier jeg takk, men jeg vil sjekke litt mer rundt fôr først, og gjør nettopp det. Men som andre her sier, det hjelper lite å fôre mot allergi om man ikke vet hva hunden eventuelt er allergisk mot, selv om det nok er vanligere med korn-allergi enn mye annet. I tørrfôr forekommer også mer støv- og lagermidd enn i råfôr naturlig nok, så det er ikke nødvendigvis bedre, men V&H er åpenbart ikke bedre om hunden er allergisk mot enkelte typer kjøtt og protein.

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Grunnen til at jeg ikke har fått klipp bort pelsen under potene, er fordi jeg ikke var flink nok til å vende han til å bli tatt på potene når han var liten, men vi jobber nå med saken så det er iallefall en av tilltakene jeg skal få til :) 

Synes det er så vanskelig å velge bort V&H for vi har brukt det helt fra han var 1 år gammel, og vi har aldri hatt problemer med verken tannstein eller avføring. ( hadde selvfølgelig valgt dette bort om jeg var sikker på at det var feks storfe han reagerte på)

Følte egentlig at dyrlegen bare nevnte noe for å se om det kunne være årsaken 

Nei dette med fòring er ikke lett altså, føler det er en hel jungel der ute :icon_confused:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har hatt en hund som hadde lett for å få sopp mellom tredeputene i fuktig og kaldt vær (dvs mest i vinterhalvåret) uten at det skyldtes allergi. Hun fikk også foreskrevet Malaseb-shampo av veterinæren. Ulempen med behandling med shampo er at det er tidkrevende og litt sitsomt  (hunden skal shamponeres inn flere ganger i uka, og sjampoen skal virke i min 10 minutter før man skyller den av osv). Så hvis hunden stadig har problemer med sopp så anbefaler jeg at du i stedet sprayer potene med Optigen hudspray (fåes hos mange veterinærer eller kan bestilles på nett). Ved sopputbrudd kan man spraye 2-3 ganger om dagen; etter få dager kan man redusere til 1-2 ganger om dagen, og deretter kanskje ett par ganger om uka rent forebyggende når problemet er borte.

Kjempeenkelt å bruke, bikkja slipper å "plages" med masse shampo-bad og det er effektivt. Har du en hund som prøver å sleike det bort så spray potene rett før dere skal ut på tur, så glemmer han å slikke.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er det jeg også kanskje tror det kan være. 

Tenkte å gå til innkjøp av en liten barbermaskin slik at jeg enklere kan fjerne pelsen under potene.

Forsøkte å søke etter sprayen du anbefalte, men jeg kunne ikke finne noe? 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Jeanettee skrev:

Det er det jeg også kanskje tror det kan være. 

Tenkte å gå til innkjøp av en liten barbermaskin slik at jeg enklere kan fjerne pelsen under potene.

Forsøkte å søke etter sprayen du anbefalte, men jeg kunne ikke finne noe? 

Se https://optima-ph.no/produkt/hudspray-for-dyr/

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er en sunn og frisk hund uten andre symptomer? For meg er det helt logisk at om pelsen tover og klumper seg på vinterstid, så blir det fuktig og tett på huden. Fuktig og tett gjør soppen glad. Om dette er eneste symptom på en ni år gammel frisk hund så hadde jeg slett ikke tenkt allergi, men at det er et spørsmål om riktig stell. Du må få fjernet pelsen før den tover seg og holde potene tørre. Tørk de godt når du kommer inn fra tur og sørg for at hunden ikke slikker seg. Jeg har hatt hund som var mer eller mindre kronisk rustrød av sopp på potene, men hun var aldri plaget av det. Jeg forsøkte å fjerne det, mest fordi det ikke så spesielt pent ut, men fikk det aldri helt vekk. Det var seriøst ikke noen biggie og hunden var like blid. Hold pelsen på potene kort fra nå av og hold de tørre, jeg gjetter at dette vil forsvinne av seg selv.

  • Like 5
  • Thanks 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ingen andre symptomer nei, frisk og glad hund :) Skal nok legge inn litt ekstra tid på trening på kontakt med potene. Kjøpe meg en liten klippemaskin slik at jeg får holdt det kort under der, også skal jeg gå til innkjøp av den hudsprayen i morgen :) 

Jeg blir så glad for at det finnes ett slikt forum hvor man får godt svar og ikke føler seg dum når man spør om ting :)

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Han er litt rød i pelsen under potene, og litt svart der hvor tovene satt. Har ikke merket noe til at det har vært noe plagsomt for han, han har ikke slikket på potene eller lignende. Grunnen til at jeg merket at noe var galt nå var at han haltet litt når han gikk pga tovene under poten

Lenke til kommentar
Del på andre sider

stemmer i med quest,  rødsopp er gandke vanlig der det er fuktig, i munnviker og mellom tærne feks er ikke uvanlig.  Så lenge det ikke er plagsomt er det ikke noe å bry seg med.  Mange hunder har nok slik hele livet utwn at man en gang vet om det, pga pelsfargen.  Og ikke bare dem altså.  Malamutene jeg hadde var hvite rundt munnen og de hadde mer eller mindre alltid et snev av det der.  Hun ene var lys på bena også og om det var hele tisen eller ikke er jeg usikker på, men det var iallefall ofte rødlig under potene.  Ingen av de var noen gang plaget med det.

hadde bare fortsatt å fore slik du gjør med mindre du ønsker å gjøre noen endringer av andre årsaker.  Soppen i seg selv er ikke farlig,  men greit å prøve å unngå tover og slikt uansett selvsagt, til senere 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

11 timer siden, Jeanettee skrev:

Han er litt rød i pelsen under potene, og litt svart der hvor tovene satt. Har ikke merket noe til at det har vært noe plagsomt for han, han har ikke slikket på potene eller lignende. Grunnen til at jeg merket at noe var galt nå var at han haltet litt når han gikk pga tovene under poten

Rent bortsett fra å passe på at det ikke blir for mye pels/tover under potene, hadde jeg ikke ville gjort noe som helst, så lenge hunden ser frisk og fin ut ellers. :) 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Leter med lys og lykte etter Mentalitetsboken av Ingalill og Curt Blixt, Kenth Svartberg. Noen som har den? Er også interessert i andre bøker innen språk og adferd - hundepsykologi:)
    • Jeg prøvde Trikem max relax på nyttårsaften og det virket veldig bra på min hund.    Spennende med hund på prøve med endel utfordringer masse lykke til🤗
    • Tilbake til start i trening av utgangsstilling og fot har Edeward fått IVEREN og GLEDEN i å utføre tilbake. Godisen har haglet og det har hjulpet. Hans aversjoner mot øvelsen er borte. Han har gitt meg på tom hånd mot å få kastet leke også. Tilbyr utgangsstilling og går klisterfot hver gang jeg har mat i hendene. Det er helt klart fremgang, på tross av å ikke egentlig være fremgang. Vi er tilbake på et punkt vi kan jobbe oss videre fra, men jeg tør ikke tøye strikken på en stund. Pengene må ligge på bordet ved bestilling en god tid fremover fordi tilliten er tynnslitt etter alle de hånlig nedlatende forsøkene på å narre ham til å utføre uten garantier om lønn. ..men han er IVRIG og GLAD igjen, og det er bra!  Ny milepæl: blir sittende ved kasting av apport - mens jeg har Vom i høyre hånd. Fremskritt det også. Han er så ivrig på å fly etter leker i bevegelse, der har jakten trumfet mat til nå. Små skritt. 
    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...