Gå til innhold
Hundesonen.no

Valp som har fått i seg bein en ikke skal ha


Milogolden
 Share

Recommended Posts

Har en golden retriever valp på ca 1 år som på påskeaften fikk tak i beinrester fra årets lammelår. Dette var da varmebehandlet. Uklart hvor godt dette ble tygget, da han er svært glupsk av seg.

I etterkant har han ikke vist noe tegn til dårlig form eller problemer med tarm eller avføring. Verdt å nevne at han for 1 ukes tid siden skiftet fra valpefor til voksenfor og har siden da hatt mer avføring enn før i denne overgangsfasen. Slik at nå etter inntaket av beinet har han fortsatt med det. I natt hadde han også bæsjet i buret for aller første gang. Hunden sover så søtt og rolig nå og ser ikke ut til å være smerte/ubehagspreget

Så det jeg lurer på nå ca 2 dager etter inntak av beinrestene fra lammelåret uten noen uttalte symptomer er det noe jeg skal gjøre??? Er ny med hund og ble svært bekymret etter at han gjorde fra seg i buret i natt. Vet jo at hunder kan få diare av bein osv, så håper det bare er snakk om det, men er også svært bekymret for skarpe beinrester som skal skade tarmen eller bli problematiske å få ut!? Samt ble ikke så mye beroliget av å lese på internett. 

Hvor lenge må jeg evt vente til at han er på trygg grunn igjen? Jeg har vært veldig heldig med hunden min ved at han aldri har hatt noen form for magetrøbbel eller aldri gjort fra seg inne etter at jeg fikk han, slik at det skal lite til før alle varsellamper blinker for fullt her i huset.

 

Håper på svar!

Hilsen bekymret:(

Endret av Milogolden
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har som tommelfinger-regel:  Hvis jeg lurer på om jeg kanskje bør kontakte veterinær, så kontakter jeg veterinær. Man kan alltids ringe en veterinærvakt og spørre. Og bedre å spørre en gang for mye enn en gang for lite.

Forøvrig, et lite bispørsmål: Må bisken din ligge i bur om natten? Det er jo så grusomt for dem å være innesperret i bur om de får magesjau, de har jo ingen mulighet til å komme seg unna. Og bedre at en hund kan klare å oppføre seg av seg selv enn at man gjør seg avhengig av det hersens buret.

Var nok ikke den store hjelpen for deg, men uansett, håper bisken egentlig er helt frisk og lykke til videre!

 

 

  • Like 7
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tror dette kommer til å gå helt fint, iom det er to dager siden. Det man kan gjøre etter at hunden har spist noe som er skarpt er å gi asparges, det kan pakke inn ting litt. Men usikker på om det har noen effekt når gjenstandene allerede har nådd tarmen da.

Som Tonje sier er det forferdelig for en hund å være sperret inne på en trang plass med magesjau. De vil jo helst gjøre fra seg langt fra liggeplassen sin. Samtidig så mister hunden muligheten til å skifte underlag og varmeregulere seg skikkelig, det gjelder alle raser, men du har en golden, og de har mye pels og blir lett varme. Beklager at dette er litt på siden av trådens tema, vi vet det ikke var det du spurte om, men dette er et godt eksempel på hvorfor man ikke bruker bur annet enn i bil og midlertidige situasjoner :)

Uansett, om du er bekymret så hør med veterinær. Jeg tipper at du får beskjed om å "se det an" iom at hunden er i fin form bortsett fra diaré.  Følg med, blir hunden slapp, eller det kommer blod i avføringen så drar du såklart til veterinær. 

Min hund spiste ett ganske stort glasskår da han var valp. Det oppdaget jeg først da jeg så det i avføringen hans ? da var jeg kjapp med å forsikre ham iallefall, hadde somla litt med det... (han var 3 mnd).

Lykke til :)

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takker for svar. Han virker fremdeles å være i normal form ut i fra allmenntilstand bare litt løs i magen. Like sulten som alltid, like leken osv, litt trøtt men sov jo veldig lite i natt som var. 

Og angående bur bruker jeg det om natten. Han slipper såklart å være i buret i etterkant av hendelsen i natt og kommende natta til magen har gått tilbake til normalen. Vanligvis går han selv i buret om kvelden og finner best roen der. Bruker feks ikke buret når han er hjemme alene osv. 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er såklart ikke noe galt i å bruke bur når døren er oppe, da er det jo bare en seng :-) Og iom at han ikke er i bur ellers  (flott!) høres det ut som han nok fint kan venne seg til å sove med åpent bur ellers og :)

Satser på at dette går helt fint, det gjør heldigvis som regel det! Men man blir jo innmari bekymret og...!

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
    • Eurasier er en selvstendig rase, og den krever en del aktivisering, på sine premisser. De har også hatt en del svakheter mentalt. Dette med usikkerhet er i høy grad genetisk, så det er viktig å gjøre god research på oppdrettere og linjer. God sosialisering er selvfølgelig også viktig, men eurasier er ikke en utpreget sosial rase. Når det gjelder "gneldring" så er det svært få hunder som gneldrer uten mål og mening så lenge de får den aktiviteten de trenger. Men noen raser er avlet for å vokte eller varsle, og de vil naturlig nok bjeffe når de opplever forstyrrelser, og terskelen der kan variere. Mange små hunder er avlet for å varsle, mens jeg kommer ikke på så mange store hunder (type str eurasier) som er kjent for å "gneldre". Noen spisshunder, som lapphundene, islandsk fårehund mm. kan bjeffe en del i arbeid og når de blir ivrige. Eurasier er forøvrig også en spisshund og ikke nødvendigvis helt stille. Om det er en rase som passer deg eller ikke er vanskelig å si, siden du ikke sier noe annet enn at du bor i leilighet. Skal du ha hund til tur og kos? Vil du gå kurs, og evt. drive med hundesport? Er det viktig at den går overens med andre hunder? Lett å trene/ha løs?  Hvor mye tid vil du bruke på pelsstell og støvsuging? Anbefaler å lese litt her, andre innlegg fra samme bruker på forumet, som har hatt en eurasier med sine utfordringer, men også kommet veldig langt med ham:   
    • Vurderer eurasier som neste hund, og ønsker å høre fra alle som har om både positive sider og utfordringer, anbefaling/fraråding av rasen. Hannhund eller tispe? Tisper er jo mindre, men da må en ta med løpetid og humørsvingninger med det etc. Hannhunder er kanskje mer stabil i humøret? Men samtidig større og mer 'territorielle? Er jo pluss og minus på begge sider. Bur idag I leilighet, liker og gå turer, men har ikke behov for en høyaktiv rase, ønsker heller ikke ha så liten da de har en tendens til og være gneldrete. Og lest og hørt at Eurasier er ganske stille på det punktet. Selv om de lager lyd selfølgelig, det er naturlig, men ønsker ikke sånn typisk gneldring.  Men blir jo litt usikker når en leser at de kan bli veldig skeptisk/nervøs til andre, en vil jo ikke 'feile' med hunden en skal få, ønsker jo velge riktig da det skal fungere i  mange år fremover. Kommer alltid tilbake til Eurasier da, falt litt for de, men har aldri hatt den type rase før. Har hatt labrador blanding, og spaniel før og de er jo litt mer førerorienterte.  Er det sånn at en må trene sosialisering i typ '3 til 4' timer hver dag eller holder det med 'minutter' noen dager,  det vil jo variere dager da man må jobbe etc sef. Blir jo sef mer enn noen minutter, men håper dere skjønner hva eg mener🙈 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...