Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Yarina har slitt mye på emaljen på tennene under oppveksten. Veterinær mener det er fordi hun har spist mye bein før emaljen var ferdig utviklet men det er sikkert en arvelig faktor også? Har aldri opplevd det som et problem på de andre hundene. Hun har også brukt de små fremtennene til å grave ut og slitt veldig på disse i samme periode. Nerven ligger ikke åpen men tennene er brune/ misfarget av slitasje. Siden det ble oppdaget har hun spist ferdig for og tørrfisk som tygg, prøvd å unngå bein utenom fjørfe.  Vil slik emalje for alltid være svak? Om hun spiser bein nå som voksen vil det forverre slitasjen eller tåler emaljen mere nå? ( Ja , jeg kan spørre veterinær ved neste besøk ) Noen som har erfaring med samme? 

Guest Yellow
Skrevet

Ville ikke gitt noe type hardere bein eller annet, altså selv ikke hardere typer som anses som spiselige, men fiskebein, kyllingvinger etc kan du jo gi, samt kvernede bein selvsagt. For tannpuss er større stykker med kjøtt hunden må jobbe for å få i seg vel så bra som bein. Ødelagt emalje vil ikke fikse seg selv, og når emaljen først har tatt skade er det anbefalt å være forsiktig, derfor det er så viktig å ta vare på både egne og hundens tenner (på hundene våre passe på at de ikke gnager/driver å biter på ting som er for hardt, ink leker). 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvor ofte blir det valper sånn ca. Etter hver parring? Skjønner det er umulig å vite men sånn ca.    Vet at det ofte går tom også.
    • Så fin hun er gratulerer! Moro med sjelden rase. Har kun truffet 1 her i Trondheim jeg. 
    • Fosterfugler har jo navn, og *hvis* jeg skulle ende opp med egne ville det nok enten blitt en foster som blir værende, eller uansett adoptert. Men det er denne avveiningen med å kunne reise bort mens jeg fortsatt er i stand til det da.
    • Ja, til fosterhjem!! Er alltid behov for det. Du er jo allerede i gang med læring ser jeg😄 Har du tenkt navn ennå...😜
    • Haha, det blir nok meget lavterskel. Jeg vil jo helst ha pelsdyr, men selv kaniner eller hamster er for krevende (og jeg vil ha noe som er våken om dagen). En stor utfordring blir også dette med reising, selv om vi per i dag har en dyrepleier som leier i kjelleren vi kan spørre om hjelp. Mest aktuelt er kanskje å være fosterhjem for fugleteamet.no, da kan jeg reise bort om vinteren og ha fugler om sommeren.  Men ja, de er følsomme og intelligente dyr, som også krever sitt. Plass, og helst frivflyvning (inne), og så er det tusen ting man må være forsiktig med. Pyrolyse og teflon er frarådet i hjem med fugl, for eksempel. Selv mistenker jeg det er litt forskjell på en ettromsleilighet i en blokk og en stor enebolig med god ventilasjon, men forsiktig må man jo uansett være. Jeg har allerede lært at de vanlige frøblandingene som selges til fugl er "fast food" og at de egentlig skal ha pellets som er laget av insekter, mineraler osv. Og noen dager tenker jeg at jeg orker ikke mer ansvar for dyr. Jeg har hage, om jeg ikke orker å stelle den og noen planter dør er det ingen krise. Dyr er det verre med.  Vi får jo låne litt iblant også. Jeg skal heldigvis passe kanarifugl en måned til, så får vi se hvor lei jeg er etter det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...