Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Yarina har slitt mye på emaljen på tennene under oppveksten. Veterinær mener det er fordi hun har spist mye bein før emaljen var ferdig utviklet men det er sikkert en arvelig faktor også? Har aldri opplevd det som et problem på de andre hundene. Hun har også brukt de små fremtennene til å grave ut og slitt veldig på disse i samme periode. Nerven ligger ikke åpen men tennene er brune/ misfarget av slitasje. Siden det ble oppdaget har hun spist ferdig for og tørrfisk som tygg, prøvd å unngå bein utenom fjørfe.  Vil slik emalje for alltid være svak? Om hun spiser bein nå som voksen vil det forverre slitasjen eller tåler emaljen mere nå? ( Ja , jeg kan spørre veterinær ved neste besøk ) Noen som har erfaring med samme? 

Guest Yellow
Skrevet

Ville ikke gitt noe type hardere bein eller annet, altså selv ikke hardere typer som anses som spiselige, men fiskebein, kyllingvinger etc kan du jo gi, samt kvernede bein selvsagt. For tannpuss er større stykker med kjøtt hunden må jobbe for å få i seg vel så bra som bein. Ødelagt emalje vil ikke fikse seg selv, og når emaljen først har tatt skade er det anbefalt å være forsiktig, derfor det er så viktig å ta vare på både egne og hundens tenner (på hundene våre passe på at de ikke gnager/driver å biter på ting som er for hardt, ink leker). 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...