Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Min lille blandingsvalp er nå blitt 5 mndr. Fremdeles gjør han mest fra seg inne. Vi kan kan vært ute 1 time uten at han gjør noe og det er det første han gjør når vi kommer inn.

Skryter vi når han tisser ute, så slutter han for å komme bort til oss.

Bærer vi ham ut når han har begynt å tisse inne, så fortsetter han ikke ute.

Til hans forsvar så har det vært mellom -8 og -25 grader siden vi fikk ham. Først siste halvannen uke det er blitt litt mildere. 

Han sover i bur på natta og gjør ikke fra seg der. Han er i gangen med lukkende dører når han er alene hjemme, gjør heller ikke fra seg der. Det vitner jo om at han har litt kontroll?

 

 

 

Guest Mira2.0
Skrevet

Unghunden her var ikke husren før hun var 9 mnd. Gå ut ofte, oftere enn du skulle tro. Vær kjedelig, hvis ingenting er interessant er det lettere å huske hva man går ut for ;) og ha tålmodighet, noen er husrene fra dag en omtrent, andre er tregere. Jeg roste ikke av samme grunn som det dere opplever, det ble mer interessant. Og min erfaring er at kaldt vintervær er med på å forlenge tiden det tar å bli husren. Men det går! Det tar bare litt tid. :) 

Skrevet

Sånn generelt  sett så burde ting være bedre nå, men som du selv er inne på så  finnes det ting som kan påvirke.  Kulde kan selvsagt være en faktor.  Er han usikker?  Ofte vil ikke usikre valper gjøre fra seg utenfor sitt kjente område. Det virker jo som han har kontroll, som du sier,  altså kan man jo mest sannsynlig utelukke sykdomsrelaterte årsaker. 

Nå går det jo mot varmere tider,  forhåpentligvis,  så da kan det jo hende dette løsner av seg selv nå snart,  viss ikke så kan dere jo prøve endre litt på ting så dere kanskje får han til å tisse ute likevel. Første tips tenker jeg er å ha en sånn absorberende  kladd som man får kjøpt på apotek bla  liggende en plass. Kanskje helst ved døren om det ikke blir for sjenerende.  Byttes selvsagt ut etter evt uhell, og målet skal fortsatt være at den ikke blir brukt,  men blir det nå bom så er det bedre at uhellet kommer der enn andre plasser. Det kan jo og være signal til dere når han går mot døren. 

Ellers tenker jeg at det er fint å gå en grei tur, slik dere har gjort,  men legg den til tidspunkt hvor det er lenge siden hunden har vært på do slik at det er størst mulig sannsynlighet for at hunden må tisse ila turen.  Du skriver ikke hvilken hund det er,  så et generelt råd,  pass på at hunden ikke fryser om det er en hund som blir kald.  Både dekken og potesokker kan være nødvendig.  Tisser den ikke når dere er ute så kan det være god hjelp å ha hunden under kontrol inne etterpå, om man tenker at det egentlig er på tide med å gjøre fra seg.  De tisder jo sjeldent mens de ligger så da er det lett å se når den våkner til liv /blir urolig, også prøver man igjen.  Før eller siden må de jo, cluet er jo bare ånfå til å unngå uhellet inne. Kanskje det hjelper å legge ut en sånn absorberende pad som er tisset på,  for lukten sin del.  Kanskje det finnes en liten flik med kunstgress eller noe slikt man kan få tak i å legge ut,  om man har uteområder. Etc.  Men med våren i anmarsj og evt misstanke om at kulden er /har vørt problemet så ville jeg nok bare sett an litt til nå, når dere først har holdt på så lenge uansett.  Mest sannsynlig  løsner det nå uten noe mer om og men 

 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
    • Beklager først innlegg, trolig en hang up. Ja vet det er avtalebrudd, men oppdrettere har mye makt. Har selv vært ute for det selv. Og kjøpte valp derfra. Prisen sto der, og jeg bare nevnte at det var en høyere pris en retrieverklubben hadde. Fikk da beskjed om at ho hadde masse på venteliste så jeg fikk betale eller miste valpen... 
    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...