Gå til innhold
Hundesonen.no

Øvelser som henger seg opp


Margrete

Recommended Posts

Skrevet

Hmm hvordan skal jeg begynne. Jeg sitter her med mine grå hår (oppdaget i dagtidlig), mens jeg skuler ned på Z. For han er raring av rang.

Jeg bruker minst mulig NF i trening, det jeg bruker er ubevist handling fra min side, så det er sagt. Ellers trener jeg så positivt jeg bare kan.

Må nesten bruke eksempler for å forklare;

Ruta; Han "kan" eliteruta, vet nøyaktig posisjon både hos markør og i ruta. I dag skulle jeg se hvordan kl3 ruta så ut, han viste hva han skulle og løp ut og stilte seg fint i midten. Så skulle jeg ta en test, tilibake til elite ruta og her oppdager jeg det som Z ofte gjør. Jo han tilbyr siste atferd som ble belønnet, uavhengig om han har fått komando eller ei. Han løper ut, men tar en sving innom en markør?! Legger ut musematte igjen å får han ut dit jeg vil med kortest mulig vei. Jeg har trent elite rute siden han var 7 uker gammel, rasende festlig. Så jeg mener han bør kjenne igjen setting og komandoer nå (2,5 år), men så gjør han disse rare tingene.

Innkalling med stå og dekk er likedann. Jeg kaller inn han kommer i susende fart, står med bremsespor etter seg, og alt er bare fryd og gammen. Men så skal jeg ta en ren innkalling og hva ser jeg... jo etter 10 m. stopper han! På denne måten får jeg ikke trent stå sammen med innkalling. Hver for seg uten komandoer inne i, så går det veldig bra. Innkalling er også noe vi har holdt på lenge med, og en gang i tiden var den suveren! For å skryte litt, så har den vært så bra at det har gått susing gjennom publikum i den øvelsen (første gang i kl3)

Hm det hjelper å skrive litt... Hvorfor i all verden gjør jeg øvelsen flere ganger når første gang var bra? Er jeg inne på noe selv her nå?

En ting til som ikke har så mye med trening å gjøre, men mer med konkuranse å gjøre. Han elsker å "vise" seg i ringen, og da er han ikke noe til kar, nei da! Han er en skikkelig klovn. Noen tips til hvordan jeg skal takle det, bare det i seg selv gjør at jeg er nervøs fra den dagen jeg melder, eller at jeg rett og slett ikke harl lyst til å konkurere. Så som dere kanskje skjønner er jeg nervøs i ringen. Jeg har trent i forskjellige miljøer, satt opp ringtau, brukt figuranter, til og med satt opp full pakke telt, ringtau, bord, skriver +++, da er han flinkheten selv.

Skjønner jo selv at dette at dette har med mine nerver å gjøre, og at vi har kommet inn i en negativ sirkel, noen tips til hvordan vi kan bryte den? Nesten så jeg tar meg en pille neste gang... men man blir jo så sløv av det, jeg vil bare bli avslappet og fokusert jeg. Hjelp?

Mvh

Margrete

Skrevet
Ruta; Han "kan" eliteruta, vet nøyaktig posisjon både hos markør og i ruta. I dag skulle jeg se hvordan kl3 ruta så ut, han viste hva han skulle og løp ut og stilte seg fint i midten. Så skulle jeg ta en test, tilibake til elite ruta og her oppdager jeg det som Z ofte gjør. Jo han tilbyr siste atferd som ble belønnet, uavhengig om han har fått komando eller ei. Han løper ut, men tar en sving innom en markør?! Legger ut musematte igjen å får han ut dit jeg vil med kortest mulig vei. Jeg har trent elite rute siden han var 7 uker gammel, rasende festlig. Så jeg mener han bør kjenne igjen setting og komandoer nå (2,5 år), men så gjør han disse rare tingene.
Her mener jeg du legger en snubletråd for deg selv ved å henge hatten din på den knaggen; "Han kan eliteruta" Når han av og til forteller deg med all tydlighet at han ikke kan øvelsen, så faller hatten din ned av knaggen. Du blir skuffet og ser problemer i stedet for muligheter. Du må kun fokusere på hvilke muligheter du har og du må gå inn for det med sjela di. Å prøve å gjøre noe er ikke godt nok om du ønsker forbedringer. Man må gjøre det. Og en regel for å i det hele tatt kunne regne med at hunden utfører øvelsen er at den gjør den i minst 8 av ti ganger. Om du fastslår at hunden kan øvelsen/momentet, så gjør den det i 100% av tilfellene og dit kommer ingen hunder.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
    • Jeg har forresten prøvd å ha en kattunge i litt lukka kattebur. Ikke sånt hundebur med gitter. Men så at kattungen da ble stressa når hunden gikk på utsiden. Men skal prøve flere ganger.
    • Takk. Ja har prøvd med en hund avgangen. Men da blir det konsert ved siden av på de andre hundene. Men prøvd flere ganger. Har dog ikke prøvd å ha kattungene i bur med hund løse. Men er redd kattungene da blir utrygge hvis de ikke kan klatre høyt eller gjemme seg. Og at hunden da skal bjeffe på kattungene utenfra.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...