Gå til innhold
Hundesonen.no

Kjøpe nytt kamera


Hannah
 Share

Recommended Posts

Hei, har lyst og kanskje tenkt å kjøpe et sånn speilreflekskamera for å få enda bedre kvalitet på bildene, men er det noen her som har erfaring eller forslag som kan passe meg?

Jeg er nybegynner og vil helst ha noe som ikke er for avansert, om kameraet kan snues, ha wifi eller lignende er ikke en must, men så klart en fordel og bonus. Det viktigste er kvaliteten på bilde. Har hørt at selve kamerahuset ikke er så nøye, men selve linsa, noen bra linser der ute?

Vet ikke så mye om merker, men Nikon og Canon er vel blant de beste? I alle fall de mest populære merkene.

Jeg har hovedsakelig en makspris på rundt 8500kr, men kan nok kanskje strekke meg litt hvis et kamera faller i smak.

Noen anbefalinger?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis du ikke kan å bruke speilrefleks så får du antageligvis like bra bilder av et bra kompaktkamera, eller tilogmed et godt mobilkamera. Ellers får du en mellomting, kompaktkameraer med avtagbar linse og litt flere innstillingsmuligheter.

Nå spørs det såklart litt på hvilke ambisjoner du har og hva du ønsker å bruke det til, men erfaringsmessig (på vegne av mannen min) så er speilrefleks, særlig om du skal ha med en linse eller to, mye å dra på, og du ender med å måtte ha en egen bag/sekk til kamerautstyr når du skal ha med kameraet på tur og reiser.

Om du virkelig er fotointeressert og vil gå dypere i dette så er det Nikon og Canon det går i ja. Du kan antagelig få kjøpt brukte hus til en ok penge på finn, så kan du finne de linsene som passer til ditt bruk.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har bare greie på Canon, så noen andre får ta for seg Nikon :) Hvis du skal ha et kamera som er ganske bra og som fungerer som nybegynnerkamera, kan du se på eos xxxD serien(altså de med tre siffer i modellnavnet). Nå om dagen er det vel Canon eos 750D som er nyest tror jeg. 

Bare husk at setter du kameraet på auto, så blir ikke bildene noe bra av den grunn. Skal du faktisk utnytte et speilreflekskamera så må du lære deg å bruke innstillingene. Les deg opp på lukkertid, iso og blenderåpning. 

Det første speilrefleksen min var et canon eos 550D(da det var nytt) og de første bildene jeg tok var dårligere enn det jeg får til med mobilkameraet mitt :P Men med litt trening og prøving og feiling, så blir det bedre. Bare aldri sett kameraet på auto. 

Et av mine første bilder:
165759_1803690014552_3528424_n.jpg?oh=a0

Noen år senere:
10246440_10204023964981966_2149356520511

Med samme kamera. Forskjellen er å lære seg innstillingene. I tillegg har jeg bytta ut kit-objektivet(det som følger med), med noe litt bedre :) 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 hour ago, simira said:

Hvis du ikke kan å bruke speilrefleks så får du antageligvis like bra bilder av et bra kompaktkamera, eller tilogmed et godt mobilkamera.

Her må jeg si meg uenig. Bildekvaliteten på speilrefleks er milevis unna normale kompaktkamera og alle mobilkamera. Selv i full auto på speilrefleksen er forskjellene enorme. Bruker man programmene (portrett, landskap, sport ... ) blir de større. Det klarer alle, det er jo selvforklarende og det har man på mobiler også. Og med ørlite mer kunnskap kan man gå for lukker- eller blenderprioritert eksponering å få ut enda litt til. Men klart, ingen program eller kamera gjør deg til en bedre fotograf. Komposisjon må man få til selv og et godt komponert bilde på en mobil vil alltid være bedre enn er elendig komponert bilde på speilrefleks.

2 hours ago, Hannah said:

Hei, har lyst og kanskje tenkt å kjøpe et sånn speilreflekskamera for å få enda bedre kvalitet på bildene, men er det noen her som har erfaring eller forslag som kan passe meg?

Kjøp en hvilken som helst innstegsmodell (billigste modell) og du er godt skodd. Pengene bør, på sikt, legges i optikken. Jeg anbefaler alltid Canon eller Nikon, ikke fordi de nødvendigvis tar bedre bilder, men fordi tilgangen til god optikk (også brukt) er så mye bedre enn alle de andre merkene. Men du gjør ingenting galt bed å kjøpe Sony heller altså.

Personlig foretrekker jeg Nikon og da er 3000-serien inngangsbilletten. Utgått modell 3300 kan muligens oppdrives (ser de har sluttet å selge det på Elkjøps nettbutikk nå, men de har fremdeles noen liggende til under 4000,- med en helt fin 18-55mm kitlinse. Nåværende modell, 3400, koster en tusenlapp mer, men akkurat nå er det en payback-kampanje, visstnok: https://www.elkjop.no/product/foto-og-video/systemkamera/D34001855EKIT/nikon-d3400-slr-kamera-18-55-mm-af-p-dx-objektiv

Du vil komme veldig godt i gang med et slikt kit. Hva slags optikk du evt skal kjøpe videre kommer veldig an på hva du skal fotografere. Kan kanskje være behjelpelig med tips om du sier noe om det. Du vil kanskje få 2 fine objektiver (avhengig av krav og bruksområde) og fremdeles være innenfor budsjett. Mer sannsynlig et ekstra objektiv og en god slump med penger igjen.

Ser @Sprettballen har tatt for seg Canon og det var jo bra for der har jeg mistet oversikten etterhvert! Men det blir fullstendig hipp som happ hva du går for rent teknisk og når det gjelder tilgang til optikk. Dra en plass og kjenn på dem og velg det du liker best.

 

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk for svar alle sammen:)

2 timer siden, Sprettballen skrev:

10246440_10204023964981966_2149356520511

Nydelig bilde?

 

Skal se på de kameraene dere har anbefalt.

Tar ikke bilde av noe spesifikt, det kan være naturen, portrett, hund i full fart, egentlig alt mulig, men kanskje mest portrett?

For noen år siden var jeg på et slags «kurs» der vi tok dråpebilder og jeg ble vist hvordan lukketid og så videre fungerte, men siden da har jeg ikke vært noe særlig borti kamera, og har dermed glemt alt, men får bare lese meg opp på det igjen. Blir jo så utrolig fine bilder når man får til?

 

Det eneste nå er vel at jeg ikke helt skjønner hvilke linser man bruker til hva?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

9 minutes ago, tillien said:

Her må jeg si meg uenig. Bildekvaliteten på speilrefleks er milevis unna normale kompaktkamera og alle mobilkamera. Selv i full auto på speilrefleksen er forskjellene enorme. Bruker man programmene (portrett, landskap, sport ... ) blir de større. Det klarer alle, det er jo selvforklarende og det har man på mobiler også. Og med ørlite mer kunnskap kan man gå for lukker- eller blenderprioritert eksponering å få ut enda litt til. Men klart, ingen program eller kamera gjør deg til en bedre fotograf. Komposisjon må man få til selv og et godt komponert bilde på en mobil vil alltid være bedre enn er elendig komponert bilde på speilrefleks.

 

Det kommer veldig an på hva man vil med fotograferingen og hva man bruker bildene til. Jeg kjøpte meg kompaktkamera for et par år siden, gubben har speilrefleks med fjorten linser, vi har begge mobiler med noen av de beste kameraene på markedet (da de ble kjøpt, min er to år nå), og jeg ser hva som blir brukt mest... Dvs. kompaktkameraet mitt ligger i en skuff, det ble brukt i to uker på den ferien det ble kjøpt til, der jeg brukte kameraet og mobilen parallellt for å sammenligne bildekvaliteten. Og så har jeg det med på rallystevner for å slippe å låse opp mobilen min for folk til å filme meg. :P

Når det er utfordrende forhold mtp lys, farger på hund (vi har ikke svart hund, heldigvis :P ) osv. så har du en del mer hjelp i speilrefleks. Om man skal ha bilder til store og/eller gode utskrifter får man en del bedre kvalitet. Og for all del, om man lærer seg å bruke speilrefleks og gjør det ordentlig, så får man en del ut av bildene, og det er morsomt.

For veldig mange er de gode mobilkameraene eller et litt over middels kompaktkamera mer enn bra nok. En fin mellomting om man ikke vil dra på alt det store utstyret er såkalt speilløst systemkamera, kompaktkamera med utbyttbart objektiv.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er enig med tillien her - et speilreflekskamera er milevidt foran samtlige kompaktkamera og mobilkamera... Ulike objektiver passer jo til ulike motiver når man fotograferer, men hvilke objektiver som passer til deg, finner du ut av etter hvert.

Det objektivet som oftest føler med Nikonkamera (det er dem jeg kan mest om også) er helt ok, men mange hundefolk får veldig ofte "behov" for objektiver som er kjappe i fokusen og som kan zoome litt. Jeg synes jeg fikk veldig mye for pengene da jeg kjøpte et Nikkor 55-200 mm objektiv for mange mange år siden, og fortsatt tar jeg meg i at jeg savner det objektivet litt :) 

Jeg har forresten hatt veldig god erfaring med å kjøpe brukt optikk på foto.no. Der får man kjøpt gode objektiver til litt billigere pris enn på butikk :) 

Nå i vinter har jeg hatt et 50 mm fastobjektiv på kameraet og har tatt både portretter og actionbilder med det :) 

2017-12-17-Domkirkeodden15.thumb.jpg.de422a6aacd635a025255af1bb905871.jpg

2017-12-31-Hundene032-b.thumb.jpg.4f0bbb90b499f5259c24e4f029e52b75.jpg

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Siri nevnte egentlig begge de to typene objektiver jeg ville sett på først.

Du får (stort sett, så ikke kjøp uten - det er i praksis nesten gratis objektiv) med en helt grei normalzoom med de fleste kamera. Type 18-55mm. Den dekker fra vidvinkel til lett tele og vil dekke mye av ditt behov i det daglige. 18mm (på den type kamera du ser på tilsvarer det egentlig 27mm) fungerer greit til litt landskapsfotografering, så da er du dekket i den enden også. En begrensning ved det objektivet er at det ikke er så lyssterkt, største blender er på over 3. Dessuten vil du heller ikke kunne utnytte effekten med veldig liten dybdeskarphet som er vanlig feks portrettbilder, av samme årsak.

For å ha et objektiv som kan fungere i litt lite lys og som også vil være veldig godt til portrettfotografering og også litt allround bruk, så ville jeg gått for et lyssterkt 1.4 eller 1.8 50mm fastobjektiv. For fullformat anbefales ofte rundt 70-80mm som portrettlinse, og på et slikt kamera som er aktuelt for din del så tilsvarer en 50mm 75mm. Midt i blinken. For nikon feks denne: https://prisguiden.no/produkt/nikon-af-s-nikkor-50mm-f-1-8g-146726 .

Et alternativ (eller som tillegg hvis man har god råd) til en 50mm kan være en 30 eller 35mm. Dette blir det nærmeste man kommer et normalobjektiv for disse speilrefleksene som ikke er fullformat (ikke tenk på hva fullformat er, det er ikke aktuelt for deg nå). Altså noe i nærheten av tilsvarende 50mm på fullformat (man ganger bare med 1.5). Det er altså litt videre synsfelt på det noe som kanskje gjør det bedre egnet som allround fastobjektiv, spesielt i omgivelser hvor det ikke er så lett å "rygge" for å få alt eller alle med. Feks innendørs. Dog kanskje ikke så godt egnet for actionbilder som det Siri har tatt med 50mm over, der hjelper det at det i praksis er en telelinse. Bør kunne ta fine portrettbilder med det også i alle fall, feks dette: https://prisguiden.no/produkt/nikon-af-s-dx-nikkor-35-mm-f-1-8g-107924

Så en telezoom av noe slag. Med det kan du zoome inn på hunden når den er i action. Eller bare langt unna. Utfordringen med telezoomer er at de ofte ikke er spesielt lyssterke, spesielt når man zoomer på max. Det betyr at de har sine utfordringer i dårlig lys, men det er ikke noe alternativer for folk flest da lyssterke teleobjektiver koster minst en god månedslønn. Og i dagslys fungerer det helt fint. Men det hjelper litt om man kjøper et med stabilisering, feks denne (noe lignende den Siri nevnte): https://prisguiden.no/produkt/nikon-af-s-dx-nikkor-55-200mm-f-4-5-6g-vr-ii-289516 eller denne med enda kraftigere zoom: https://prisguiden.no/produkt/nikon-af-s-dx-nikkor-55-300mm-f-4-5-5-6g-ed-vr-133401 Disse bildene er tatt i all hast på god avstand med en 70-300mm linse på en gammel Nikon D90:

image.thumb.jpeg.902a5e73bb745262f9d5108f49b8cc1c.jpegimage.thumb.jpeg.aa231fdd7ff1e9da0ffdcdd540cc03a7.jpegimage.thumb.jpeg.92b1306594b5daf39ab2f6d624435b3a.jpeg

 

Skal du kjøpe alt dette så kommer du nok noe over prisen du nevner, men kjøp bare det du føler er viktigst først. Det er masse å lære og masse man kan gjøre selv bare med objektivet som følger med! Og så går det absolutt an å kjøpe brukt! Dessuten er det fullt mulig at du kommer rimeligere ut med tilsvarende pakke med å velge Canon. Canon brukte å ha en meget god 50mm 1.8-linse til under tusenlappen, men vet ikke om de lager den enda. Da er det i så fall raskt en tusenlapp spart.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 hour ago, simira said:

For veldig mange er de gode mobilkameraene eller et litt over middels kompaktkamera mer enn bra nok. En fin mellomting om man ikke vil dra på alt det store utstyret er såkalt speilløst systemkamera, kompaktkamera med utbyttbart objektiv.

Jeg skjønner hva du sier og du har absolutt noen poenger. Og det er jo noe med at det kameraet du tar best bilder med er det du faktisk har med deg. Det ligger nok noen titusener med speilreflekser rundt i de norske hjem og vansmekter etter at eieren fant ut at det ble pes å slepe det med seg :) Det er noe man bør ha tenkt skikkelig i gjennom før man handler.

Jeg mener vel imidlertid at det som skal til av kunnskap for å bruke et speilreflekskamera med hell er veldig lite, og at fordelene med skikkelig søker (og ikke bare skjerm) og generell ergonomi alene er grunn til å lære seg det. Og så økte muligheter og økt teknisk kvalitet på bildene - selv om det er varierende hvor mye folk bryr seg om det. For min del betyr det alt. Ergonomi og mangel på skikkelig søker er dessuten grunnen til at jeg ikke er så begeistret for de speilløse systemkameraene som du nevner. Men bevares, man kan ta gode veldig gode bilder med dem.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, tillien skrev:

Jeg skjønner hva du sier og du har absolutt noen poenger. Og det er jo noe med at det kameraet du tar best bilder med er det du faktisk har med deg. Det ligger nok noen titusener med speilreflekser rundt i de norske hjem og vansmekter etter at eieren fant ut at det ble pes å slepe det med seg :) Det er noe man bør ha tenkt skikkelig i gjennom før man handler.

Det er selvsagt et veldig viktig poeng. Jeg tar gjerne litt bilder med mobilen når jeg ikke har tatt meg "tid" til å ta med speilreflekskameraet - men jeg blir jo alltid litt skuffa når jeg kommer hjem og tenker på hva jeg FAKTISK kunne fått til av kvalitet om jeg bare hadde tatt med det skikkelige kameraet :aww:. Jeg har også et rådyrt kompaktkamera som er lett å ha i lomma og som liksom skal være kamera for feinschmeckeren... vel - jeg er like skuffa hver gang etter å ha tatt bilder med det også. Det når ikke opp til kvaliteten man får med speilrefleksen... Så etter en periode med fototørke, så har jeg igjen begynt å slepe med meg det litt tyngre men akk så mye bedre speilreflekskameraet - og igjen er jeg fornøyd med kvaliteten :D Men det krever jo litt mer planlegging selvsagt. 

Akkurat nå, tillien skrev:

Jeg mener vel imidlertid at det som skal til av kunnskap for å bruke et speilreflekskamera med hell er veldig lite, og at fordelene med skikkelig søker (og ikke bare skjerm) og generell ergonomi alene er grunn til å lære seg det. Og så økte muligheter og økt teknisk kvalitet på bildene - selv om det er varierende hvor mye folk bryr seg om det. For min del betyr det alt. Ergonomi og mangel på skikkelig søker er dessuten grunnen til at jeg ikke er så begeistret for de speilløse systemkameraene som du nevner. Men bevares, man kan ta gode veldig gode bilder med dem.

:yes:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

2 timer siden, tillien skrev:

Siri nevnte egentlig begge de to typene objektiver jeg ville sett på først.

Du får (stort sett, så ikke kjøp uten - det er i praksis nesten gratis objektiv) med en helt grei normalzoom med de fleste kamera. Type 18-55mm. Den dekker fra vidvinkel til lett tele og vil dekke mye av ditt behov i det daglige. 18mm (på den type kamera du ser på tilsvarer det egentlig 27mm) fungerer greit til litt landskapsfotografering, så da er du dekket i den enden også. En begrensning ved det objektivet er at det ikke er så lyssterkt, største blender er på over 3. Dessuten vil du heller ikke kunne utnytte effekten med veldig liten dybdeskarphet som er vanlig feks portrettbilder, av samme årsak.

For å ha et objektiv som kan fungere i litt lite lys og som også vil være veldig godt til portrettfotografering og også litt allround bruk, så ville jeg gått for et lyssterkt 1.4 eller 1.8 50mm fastobjektiv. For fullformat anbefales ofte rundt 70-80mm som portrettlinse, og på et slikt kamera som er aktuelt for din del så tilsvarer en 50mm 75mm. Midt i blinken. For nikon feks denne: https://prisguiden.no/produkt/nikon-af-s-nikkor-50mm-f-1-8g-146726 .

Et alternativ (eller som tillegg hvis man har god råd) til en 50mm kan være en 30 eller 35mm. Dette blir det nærmeste man kommer et normalobjektiv for disse speilrefleksene som ikke er fullformat (ikke tenk på hva fullformat er, det er ikke aktuelt for deg nå). Altså noe i nærheten av tilsvarende 50mm på fullformat (man ganger bare med 1.5). Det er altså litt videre synsfelt på det noe som kanskje gjør det bedre egnet som allround fastobjektiv, spesielt i omgivelser hvor det ikke er så lett å "rygge" for å få alt eller alle med. Feks innendørs. Dog kanskje ikke så godt egnet for actionbilder som det Siri har tatt med 50mm over, der hjelper det at det i praksis er en telelinse. Bør kunne ta fine portrettbilder med det også i alle fall, feks dette: https://prisguiden.no/produkt/nikon-af-s-dx-nikkor-35-mm-f-1-8g-107924

Så en telezoom av noe slag. Med det kan du zoome inn på hunden når den er i action. Eller bare langt unna. Utfordringen med telezoomer er at de ofte ikke er spesielt lyssterke, spesielt når man zoomer på max. Det betyr at de har sine utfordringer i dårlig lys, men det er ikke noe alternativer for folk flest da lyssterke teleobjektiver koster minst en god månedslønn. Og i dagslys fungerer det helt fint. Men det hjelper litt om man kjøper et med stabilisering, feks denne (noe lignende den Siri nevnte): https://prisguiden.no/produkt/nikon-af-s-dx-nikkor-55-200mm-f-4-5-6g-vr-ii-289516 eller denne med enda kraftigere zoom: https://prisguiden.no/produkt/nikon-af-s-dx-nikkor-55-300mm-f-4-5-5-6g-ed-vr-133401 Disse bildene er tatt i all hast på god avstand med en 70-300mm linse på en gammel Nikon D90:

image.thumb.jpeg.902a5e73bb745262f9d5108f49b8cc1c.jpegimage.thumb.jpeg.aa231fdd7ff1e9da0ffdcdd540cc03a7.jpegimage.thumb.jpeg.92b1306594b5daf39ab2f6d624435b3a.jpeg

 

Skal du kjøpe alt dette så kommer du nok noe over prisen du nevner, men kjøp bare det du føler er viktigst først. Det er masse å lære og masse man kan gjøre selv bare med objektivet som følger med! Og så går det absolutt an å kjøpe brukt! Dessuten er det fullt mulig at du kommer rimeligere ut med tilsvarende pakke med å velge Canon. Canon brukte å ha en meget god 50mm 1.8-linse til under tusenlappen, men vet ikke om de lager den enda. Da er det i så fall raskt en tusenlapp spart.

Takk for gode råd og anbefalinger, skal sjekke de objektivene ut?

Nydelige bilder forresten❤️

Lenke til kommentar
Del på andre sider

16 timer siden, Hannah skrev:

Hei, har lyst og kanskje tenkt å kjøpe et sånn speilreflekskamera for å få enda bedre kvalitet på bildene, men er det noen her som har erfaring eller forslag som kan passe meg?

Jeg er nybegynner og vil helst ha noe som ikke er for avansert, om kameraet kan snues, ha wifi eller lignende er ikke en must, men så klart en fordel og bonus. Det viktigste er kvaliteten på bilde. Har hørt at selve kamerahuset ikke er så nøye, men selve linsa, noen bra linser der ute?

Vet ikke så mye om merker, men Nikon og Canon er vel blant de beste? I alle fall de mest populære merkene.

Jeg har hovedsakelig en makspris på rundt 8500kr, men kan nok kanskje strekke meg litt hvis et kamera faller i smak.

Noen anbefalinger?

Jeg har akkurat kjøpt nytt kamera ,byttet ut gammelt canon i Sony Alpha 68K SLT . Det skal ha flere fokuspunkter og dermed være bedre til sportsbilder enn dyrere canon/nikion modeller. Med et Tamron objektiv 18 - 270 som kan brukes til stort sett alt er prisen akkurat innafor det du skriver , kjøpt i butikk. Har ikke brukt eller satt meg inni enda . Gubbe i butikk anbefalte Sonyen fremfor dyrere modeller Canon/ Nikon så jeg stolte på ham. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har et canon 400d som jeg har brukt i ti år og er kjempefornøyd med til hobbybruk. Jeg vil anbefale tilsvarende modeller, vet ikke hvor langt de har kommet nå, om det feks heter 600d eller 650 d eller noe. Men det er et veldig godt allround kamerahus å begynne med om man er interessert i foto og så kan du legge mer penger i objektiv. Om fotografering ikke er din interesse, men bare bare litt bedre bilder ville jeg kanskje sett på noen andre modeller, men der har jeg ikke nok kunnskap. Jeg kjøpte mitt kamera brukt, da får man mye for pengene :)

 

Edit: Så det var 750d.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
    • Hva får hun for stress? Min Odin var også en lettstresset type og fungerte bedre med Eldepryl på sine eldre dager. Jeg tenker det er ganske naturlig at hun foretrekker det vante og trenger kontroll på omgivelsene med alderen. Det trenger ikke å være slutt enda, så lenge hun ikke har mye smerter og virker glad og fornøyd.  Blir det bjeffing om du har dem sammen, men begrenser området, altså ikke hele huset? Yngste begynner jo også å nærme seg voksen, og herjingen vil nok gi seg. Hvor lenge holder de på når de er alene sammen? Jeg tenker kanskje det er like greit for begge, og så får de legge seg og slappe av etterhvert?
    • Junior ligger og sover når hun er alene. Uten lyd. Den eldste har generelt mer og mer lyd med alderen. Gamlemor vil ha tilgang på hele huset slik hun er vant til. Hun finner seg ikke i å bli stengt inne på et rom,som for eksempel soverom/kjellerstue,der hun uansett pleier å legge seg. Døra må være åpen,så hun kan gå opp og ned trappa. De få gangene det har fungert på et slags vis, har junior lagt seg i gangen oppe, og gamlemor har lagt seg frivillig nede. Men,døra kan ikke være igjen mellom dem, for da blir det altså et voldsomt bråk som høres helt inn i huset til naboen.  Merker jo at hun begynner å bli litt gammel, men klarer ikke helt å tolke om hun glemmer litt noen ganger,kanskje. Syn og hørsel er det ingenting galt med,og alle undersøkelser hos veterinær er helt topp.  Har ingen forklaring på hvorfor hun bjeffer hele tiden når de er alene,  for hun er så glad i den lille frøkna. Det kan bli for voldsom leking når lillemor får overtenning, og derfor tenkte vi det var lurt å ha dem adskilt,men det vil gamlemor heller ikke. Spesielt dette prosjektet hun hadde med å meget bestemt jobbe intenst med å skyve bort kompostgrinda mellom dem for å komme seg inn til junior var litt spesielt å se på video.  Hun passer alltid på at junior har det bra, og helt siden valpen var bitteliten,har hun passet på henne som om det var hennes egen. Skal legge til at det er MYE bjeffing fra henne ellers også, ikke når vi er alene i familien, men på det meste annet. Det har blitt betraktelig verre med alder, og vi prøver å skjerme henne så godt vi kan. Vi har på radio så hun ikke skal høre så mye lyder, vi drar for gardinene så hun ikke skal få med seg alt som skjer utenfor osv. Jeg tror kanskje vi har litt skylapper på fordi vi ikke ønsker å se hvor ille lydnivået har blitt med alderen, men vi føler at hvis vi tilrettelegger nok for henne,så er hun fornøyd og har det bra. Og vi ønsker å strekke oss langt for at hun skal ha det bra. Det er mulig at alt handler om at hun er stressa,  kanskje er litt forvirret til tider,og at det er en grunn til at hun ikke klarer å roe seg.  Hun løper opp og ned trappa, bort til vinduene og bjeffer hele tiden. Så kan det bli stille litt,så er det på igjen. Når hun er hos hundepasser,så fungerer det bra, de bryr seg ikke om lyden, og hos veterinæren er hun helt rolig,og sitter med et stort smil på bordet.  På tur er hun helt rolig, ikke en lyd hvis det ikke kommer noen,da. Og inne og ute er hun stille hvis ingen kjører forbi,eller dukker opp på døra. I sommer har hun elsket å ligge hele dagen i skyggen, og sove.  Hun får metacam hver dag fordi vi mistenker artrose i et bein. Og hun får antidepressiva for stress. Beklager,dette ble nok litt rotete,  men vi har altså litt utfordringer med å forstå hva dette handler om. Er det kanskje vi som ikke skjønner at dette egentlig handler om en gammel hund som kanskje bør få slippe snart. Usikker. Faren min og svigerfar mener det.  Jeg har dratt det for langt med en syk hund før, så vi prøver å være veldig åpne for innspill. Hun virker altså som om hun har det bra når alt er kjent og slik det pleide å være. Når hun er alene hjemme slik hun var før når hun var eneste hund i heimen. Det er sjelden hun må være alene hjemme, det er ingen som er på jobb hele dagen lenger. Men,når vi tar med oss mini og drar,ser hun veldig blid ut,og går ned og legger seg med en gang.        
    • Hvordan er unghunden alene hjemme uten gamlemor? Jeg tenker at det kanskje er den yngste som rett og slett trenger mer alenetrening for å finne roen alene først. Jeg regner med dere har gjort de vanlige tingene med begge, som å gå tur eller aktivisering før dere går fra dem, har på radio, ikke for mye eller for lite plass, osv.  Hvis de er alene sammen med tilgang på kun ett rom og senger lett tilgjengelig, hvordan går det da? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...