Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Sitt ofte og ser på supervetrinærene på tv, og en av dei operasjonene han gjer mykje av er patella luksasjon, og gjerne på små hunder.

Kva er det som gjer dette til et så omfattende problem på små hunder? Veit større hunder også får det til tider, men mest små. 

Eg kunne lest meg opp på nettet, men synes det ogaå er fint å høre fra folk som har erfaring med dette på egne/andres hunder :-)

Skrevet

Det er jo en feilkonstruksjon/utviklingssykdom (som HD, om man skal sammenligne det med noe),  med ukjent arvegang. Likevel ser man mye mer av det i raser der de avler på lave grader. Jeg personlig synes det er en uting å avle på sånt, men det sies jo at småhunder ikke skal plages noe med å ha slarkete knær (pisspreik, da dette er individuelt), så da kjøres det jo på i enkelte raser. 
Det er forferdelig leit at det i noen raser er så stor andel med lav grad PL at man er nødt til å bruke disse i avl. 
Det er jo på sett og vis sånn med HD-rasene også... noen av dem.
Det jeg tenker gjør PL til et omfattende problem på små hunder er holdninger til hva som er ok å bruke (og vips har man avlet seg inn i noe som er vanskelig å komme ut av). Det er en del som tror at "KAN brukes mot fri" betyr at her er det bare å peise på i ei helsikes fart, helst før hunden får problemer med diagnosen sin. 

Min hund brukte faktisk litt tid på å utvikle PL.
Hun ble sjekket fri året før hun lukserte for første gang. Jeg vet ikke om det har betydning at hun var godt musklet, at dette hjalp å holde ting på plass, men jeg antar det. Hun hadde en skremmende rask forverring i symptomer da hun først begynte å vise dem.
Begge knær ble operert (hver for seg), og i etterkant fungerte de helt utmerket. 
Dessverre feilet det henne mye annet i tillegg, og hun ble ikke mer enn nesten 4 år gammel.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Zelda vokser som ugress, dessverre i så stor grad at hun har litt problemer med muskulære spenninger (håper iallefall det er alt det er), men vi koser oss masse og hun utvikler seg fint tross alt og litt enkel behandling holder ting i sjakk. Gleder meg dog til hun ser litt penere og mer balansert ut, så fort fronten tar igjen bakparten så skyter bakparten fart igjen og vokser 5 cm "over natten".  Og håper hun ikke blir alt for stor. 🙈 Håper på mange fine valpevennlige turer ila høsten,  har så smått begynt å trene litt, lærer utrolig fort, men merker godt at det ikke er en rase som er avlet for bruk lenger. Iallefall ikke særlig målrettet. Men det bor en del i henne så tipper det blir en gøyal hund å trene på sikt når man bare får kanalisert det litt bedre.   
    • Det er hundrevis av hunderaser, så det er litt av en jobb å liste alle. I prinsippet er kanskje myndene de mest krevende fordi de er selvstendige, egenrådige og har høyt jaktinstinkt. Men det er også individuelt.
    • Hvilke hunderaser er vanskeligst å ha løse utenom båndtvangen? Sikkert de med mye jakt. Men hvilke?
    • WOW!! Grattis😍🥳 Superbra jobba!!
    • Gratulerer så mye. 👏🤩
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...