Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Når valpen er liten så gir man de jo 3-4 måltider som dagen, og når de blir eldre 2, kanskje 1 måltid om dagen. Hvorfor «minsker» vi antall måltider? (Ikke mengde fôr da)

Skrevet

En valp har liten magesekk og må derfor spise ofte for å få i seg nok mat. En voksen hund behøver ikke spise så ofte, den kan få større mengder av gangen. En voksen hund får også hardere mosjon, og de bør helst ikke spise rett før eller rett etter mosjon eller trening - skal man gi dem 3-4 måltider om dagen er det vanskelig å tilrettelegge for mosjon/trening. For min egen del så jobber jeg jo, ergo er jeg ikke hjemme midt på dagen og får gitt hunden mat.

Skrevet

Jeg gir fortsatt hundene mat 3 ganger om dagen.

De er godt voksne hele gjengen, har 2 på 10 år og 2 på 7 år.

Han ene på 10 år, er kronisk sulten, og gnurer halve dagen om han ikke får mat jevnt.

Og siden jeg har mulighet til å fore 3 ganger daglig i forhold til jobb og sånt, så ser jeg ingen grunn til å slutte med det.

Følges dog ikke slavisk når vi feks er på reisefot, men minimum 2 ganger da og.

Skrevet

Fórer 2 ganger daglig, jeg, siden jeg synes eldste har virket mye mer komfortabel med det. Han blir fort sulten og sur [emoji1] Og da er deg naturlig at yngste bare følger samme rutine. De får mat etter vi har stått opp og får vi legger oss, en eller annen gang. Stort sett rundt 12 timer mellom hvert måltid, med litt variasjoner [emoji4]

Skrevet

Vil gjette at det er fordi valper spiser større mengde mat ifht sin egen str så greit å få det fordelt litt utover flere måltider av hensyn til den lille magen. Som eldre trenger de ikke mat så ofte og mange ville nok rett og slett ikke spist noe særlig om de hadde fått 3-4 måltider daglig. fordi de ikke er skikkelig sultne. 

Skrevet

Hunder har vel også et fordøyelsessystem som er laget for å spise mer mat sjeldent. I motsetning til oss, som bør spise flere ganger om dagen. Som valper trenger de mat oftere, siden de har mindre magesekk og er mer disponert for lavt blodsukker om det går for lang tid mellom måltidene. Det mente hvert fall veterinæren min. Miniatyrhunder trenger gjerne også mat flere ganger om dagen enten hele livet, men hvert fall lenger enn større hunder. Jeg har gått over til to måltider til dagen når mine valper er rundt 3 mnd. gamle. Mest fordi da får de mer aktivitet, så det er lettere med to måltider om dagen for å få nok tid før og etter mat mtp. aktivitet. De får jo da  som regel en del godbiter i løpet av dagen i tillegg, så det går ikke 12 timer mellom hver gang de får noe å spise, men faste måltider morgen og kveld. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...