Gå til innhold
Hundesonen.no

Import av hund


Alphafru
 Share

Recommended Posts

Vi har nå etter en lang jakt importere valp fra DK. Kullet var født i september og vi har vært på valpebesøk. Vi glemte jo selvsagt å snakke med oppdretter angående regler osv for import, annet enn at hunden må være minimum 3 mnd gammel og at det må betales MVA i tollen. 

Har lest en del på colorline og Mattilsynet sine sider men finner liksom aldri svar på akkurat det jeg lurer på. 

Vet de har kennel om bord, så jeg lurer på om de har bur til dyrene her eller om det må medbringes? Kan hunden tisse og gå på do i kennelen? Har eier lov å sitte i kennelen sammen med valpen under reisen? Orker ikke tanken på og etterlate en liten valp i en kennel ombord på en ferge, den kommer jo til å være så redd.

må man kjøre inn i tollen selv om ikke man blir vinket inn eller hvordan går man frem for og tolle inn dyret? Vi kommer til og ta Kristiansand-hirtshals tur/retur samme dag 

setter pris på alt av svar fra dere som har peiling på dette ☺️

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gratulerer med snart ny valp!

Vi importerte valp fra Danmark nå i august, men da kom oppdretter med den via fly, så jeg vet ikke hvordan det blir med colorline og kennel.

Vi måtte i alle fall igjennom tollen og betale mva, men du kan jo prøve å enten ringe eller sende Mail til Mattilsynet. Det gjorde vi hvis vi når vi var usikker på for eksempel hvilke vaksiner valpen skulle ha (må ha rabiesvaksine), eller hvordan vi skulle gjøre det med toll og så videre. Så det å kontakte dem kan jo være en ide.

 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Valpen må være rabiesvaksinert (minst 21 dager FØR innreise), id-merket, ha eu-pass og ha fått ormekur minst 24 timer FØR dere tar valpen med inn til Norge. Det er første bud. 

På båten kan dere helt sikkert sitte i "kennelen" sammen med hunden.

Når dere kjører i land fra båten, skal dere kjøre på rødt for å betale MVA av kjøpesummen. Det kan være lurt å ha kvittering på hva valpen kostet. 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Henger meg på pinewood! Jeg har hatt herre/unisex vest og den passet meg godt i bredde. Ble dessverre litt for lang eneste så var uheldig å ødela glidelåsen og sømmen på en lomme i ett fall. Foreløpig eneste minuset med den er at den blir litt tung om man er ute i heftig regn.  Fikk sommerversjonen til pinewood i erstatning fra widforss og den bruker jeg hele tiden. Store gode lommer som rommer masse! ikke opplevd å miste noe utav, og i konkurranse setting så skal det ganske mye til for at leker ligger synlig for dommer også. Så sånn teknisk disk som det skal det godt gjøres at skjer også.    Har også en IQ Dogsport multifunctional jakke jeg bruker på vinteren og jeg elsker den!! Liker spesielt godt at det er linere til lommene så man kan vaske dem ofte om man bruker litt grisete godbiter. Ikke fult så dyp lomme bak som pinewood, men ok nok. 😊    Har også en eldre CRW vest fra hooks og den er jeg ikke så fan av. For små lommer og for lett å miste ting utav. Fordelen er stofftypen som ikke tar til seg så mye vann i regnvær. 
    • Kan være. Føler allikevel for å høre musikken sammen mens vi går. Han blir glad av musikk han liker, og den trafikkstøyen er ganske ubehagelig når en legger merke til den. Den er ujevn, uforutsigbar, og det er ikke behagelige lyder. Veldig til susing pga hastigheten. Kjent for å ha ugunstige effekter på helse. Å fokusere hørselssansen på Bob Marley istedenfor er antakelig sunnere for såkalt mental helse. Alternativt, så kan vi selvsagt busse de tre holdeplassene for å bare ha fuglekvitter og klukkende elv på øret siste delen av veien. Også en mulighet. Det er bare så mye mer lettvint å gå enn å styre på med buss som går 1-2 ganger i timen for de tre holdeplassene. 
    • Trenger han faktisk lyden? Jeg vil tippe han får pulsen godt nok fra et headset på deg.
    • Har tenkt på det, spille synkront i to headphones, og prøvde på hunden et rundt halsen, men det blir for dårlig lyd til ham. For mye av høyfrekvente lyder og ingen bass. Må ha fyldigere lyd for å kunne nyte den.  Ingen fare for å forstyrre omgivelsene, en møter svært sjelden andre mennesker langs den veien der, og de har i 100% av tilfellene så langt vært på sykkel, som farer fort forbi.  Med mindre det finnes headphones lagt spesielt for hunder (tror ikke han vil like det mens vi er i bevegelse i dynamiske omgivelser) er jeg derfor ute etter en så nett og praktisk og rimelig ghettoblaster som mulig, til å bære på kroppen med stropp. Det er 20 min langs et sånt grusomt kjedelig strekke hver vei, til hver eneste trening hele sommerhalvåret. Trenger sprite opp den turen littegrann
    • Hvorfor ikke bare bruke et headset? Det blir fort irriterende for omgivelsene hvis du skal prøve å overdøve trafikken med musikk...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...