Gå til innhold
Hundesonen.no

Kvalm av Cartrophen


Wilhelmina
 Share

Recommended Posts

Frøkna får Cartrophen en gang i måneden, og samme dag som behandling blir hun veldig kvalm. Er det noen som har erfaring med kvalmestillende sammen med Cartrophen? Skal ta det opp med vet neste gang men greit å høre om andre har hatt lignende erfaring, og hvordan det ble løst.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja dessverre... Alternativet er Metacam resten av livet, så her står valget mellom pest eller kolera. Min veterinær har gått over til injeksjoner én gang pr. mnd, heller enn fire behandlinger en gang i året/halvåret. Det skal visst ha bedre effekt, og redusere risikoen for alvorlige bivirkninger. Men vi får se om Cartrophen er noe vi fortsetter med. Frøkna skal inn til vurdering hos fysioterapeut i neste uke, så da blir det spennende å se om hoftene er like dårlige som de bruker å være på denne tida av året, eller om behandlingen har hatt ønsket effekt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Wilhelmina skrev:

Ja dessverre... Alternativet er Metacam resten av livet, så her står valget mellom pest eller kolera. Min veterinær har gått over til injeksjoner én gang pr. mnd, heller enn fire behandlinger en gang i året/halvåret. Det skal visst ha bedre effekt, og redusere risikoen for alvorlige bivirkninger. Men vi får se om Cartrophen er noe vi fortsetter med. Frøkna skal inn til vurdering hos fysioterapeut i neste uke, så da blir det spennende å se om hoftene er like dårlige som de bruker å være på denne tida av året, eller om behandlingen har hatt ønsket effekt.

Huff, ikke enkelt.. Har du sett noen positiv effekt selv på henne, etter påbegynt behandling? 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

4 timer siden, QUEST skrev:

Huff, ikke enkelt.. Har du sett noen positiv effekt selv på henne, etter påbegynt behandling? 

Ja, hun har vært helt symptomfri den siste tiden, og hun har sluttet å "knirke" når hun strekker seg om morgenen. Men det er vinter og kulde som er verst og det har ikke vært kaldt enda, så det er vanskelig å si noe konkret... Samtidig er hun ekspert på å skjule plager og smerte så jeg må ha fagfolk til å kjenne over henne jevnlig for å være sikker på hvordan det faktisk står til.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

11 timer siden, Wilhelmina skrev:

Ja dessverre... Alternativet er Metacam resten av livet, så her står valget mellom pest eller kolera. Min veterinær har gått over til injeksjoner én gang pr. mnd, heller enn fire behandlinger en gang i året/halvåret. Det skal visst ha bedre effekt, og redusere risikoen for alvorlige bivirkninger.

Så vidt jeg kan se av den pubmed-linken til QUEST så er Cartrophen relativt trygt. Ikke at det er noen garanti og selvsagt ønsker man ikke å medisinere hunden sin, men ut fra den studien er det et lavt antall bivirkningshendelser og bivirkningene er milde og forbigående («Cartrophen Vet had a low incidence of side effects that were mild and transitory.) Så det er da noe :) 

Men håper du før bukt med kvalmen og at effekten holder seg gjennom kulda også :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...