Gå til innhold
Hundesonen.no

Terapi hund


Debbie
 Share

Recommended Posts

Jeg jobber i en offentlig bygning, her er det mye barn, og forskjellige mennesker. Vi har policy om ingen hunder har adgang pga allergi bla.

I dag fikk vi inn en person med hund, med et rufsete refleksvest hvor det skrevet med tusj- terapi hund , på, og vi stusset på hva vi skal gjøre.

Jeg har lest på Terapihundens hjemmeside, og der virker det som det er en hund som brukes av en fører, ikke av privatpersoner.

Og er det nok at en lege skriver at "pasienten har nytte og støtte av å ha med seg hunden"???

Hva er reglene her?

Noen som har linker til regler o.l?

 

 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Terapihund er dessverre ingen beskyttet tittel i Norge og det finnes ingen offentlig standard for utdanning av terapihunder. Tre aktører tilbyr utdannelse av terapihunder Norge: Norske terapihundskolen, Røde Kors og Antozoologisenteret. Den Norske terapihundskolen benytter seg av den svenske standarden (som er offentlig godkjent mener jeg) og utdanner hundene etter den. Terapihunder bærer tjenestetegn, men er ikke offentlig godkjent slik som servicehunder.

Servicehunder er noe annet enn en terapihund, feks førerhund. Servicehund er en beskyttet tittel, og de har lov å være med overalt. Det kommer i økende grad andre typer servicehunder, feks for de som sitter i rullestol. Såfremt jeg vet finnes det ikke servicehunder rettet mot psykisk helse i Norge.

Norske terapihundskolen opererer med to trinn; trinn 1 (besøkshund) og trinn 2 (terapihund). Hundene gjenngår en egnethetstest før de eventuelt får begynne på kurs. Hundene føres alltid av en fører som er utdannet av Norske terapihundskolen. Utdannelsen til besøkshundfører er 48 timers kurs, pluss skriftlig arbeid,  egentrening og praksis (15 t) samt skriftlig og praktisk eksamen. Terapihundførerutdannelsen er omtrentlig det samme, men noe lengre  og spesifisert kurs og mer krav til praksis (40 t).

Det høres ikke ut som denne personen har en terapihund, slik begrepet brukes (korrekt) i Norge i dag.

Vil du lese mer, sjekk ut:

Norske terapihundskolen

Firbent terapi

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan jeg spørre hvilken medisin hun gikk på? Har selv en hund på 3 år som allerede har fått påvist alvorlig grad av HD. Gått fast på Previcox hittil, men synes virkningen kan diskuteres. Ønsker gjerne innspill på smertestillende - ev injeksjonsbehandlinger som gir tilstrekkelig med lindring uten noe særlig bivirkninger. Vet en del av smertestillende som blir forskrevet i behandling HD og artrose blant annet er  NSAIDS som igjen gir ofte belastning på lever, og nyre over tid. Synes det er vanskelig å finne rette behandlingen da hunden er relativt ung.
    • Du kan nok ta det helt med ro ang. rosa nese.  Jeg har hatt flere valper med rosa nese og de har blitt fullpigmentert fram mot leveringstid, noen litt senere, men sorte har de blitt.
    • Da er han jo ung, på godt og vondt, og kan formes mye. Kurs er uansett gøy og lærerikt.
    • Har litt erfaring med Japansk spisshund. Pelsstell: De 2 første jeg hadde slapp pels 2 ganger i året, hvor mesteparten av pelsen kom ut på veldig kort tid. Endel børsting da, men lite pelsstell ellers. Han jeg har nå gjør ikke det, men har de vanlige røytepriodene vår og høst.  Han krever ikke veldig mye pelsstell utenom røyteperiodene, pleier å børste ham når den blir badet. Anbefaler en hundeblåser for å lette pelsstellet og greit å få tørket dem når de har blitt dusjet.   Aktivitetsnivå: De er med på det meste men mine har egentlig ikke krevd mye. Stort sett fornøyd bare de får en god tur hver dag. Mine har også drevet med alt fra ID-spor til agility og kost seg med det. Lydnivå: Veldig induvidielt, men spisshunder er jo kjent for å ha litt lyd. Mine 2 siste har varslet når det kommer noen, noen ganger men ikke så ofte når noen har gått forbi, men jeg har flere hunder, bla en sheltie som bjeffer for alt så hvor mye lyd det ville vært uten ham vet jeg ikke. Første min bjeffet bare når noen ringte på. Min er stort sett rolig på hotell, når det bare er ham eller med den andre roligere sheltien min. Sjelden de bjeffer hele tiden, har bodd på motell med mange andre japanske spisshunder og ingen av de står å bjeffer hele døgnet. Vet det er flere i JS miljøet som har med sine på båt uten problemer.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...