Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei. Jeg har hatt en valp på 7 mnd i snart litt under 1 mnd. Jeg har vært flink til å dra han ut når han skal tisse og bæsje, men han verken tisser eller bæsjer på tur, og det kan bli litt problematisk når vi må plukke opp bæsjen hans i Hagen hver gang. Hvordan kan jeg få han til å gjøre fra seg på tur?

jeg har prøvd å gå tur med han i flere timer, man han gjør bare fra seg når han kommer hjem igjen.. jeg er litt bekymret for at han kommer til å bare blit vant med å tisse hjemme at han alltid kommer til å enten gjøre fra seg inne eller i Hagen...

Skrevet

Har du prøvd å gå ca når du vet han må gjøre fra seg, og bare stå stille og vente?

Dette er vel den som hadde bodd ute hele livet, og som du slet med å få stueren? Hvis den er blitt ganske stueren allerede så tenker jeg at det er bare å gi den tid.

  • Like 1
Guest lijenta
Skrevet

Tid og trygghet og nye vaner enda for hunden. SÅ jeg ville ikke tenkt så mye på det plukket opp i hagen og gått turer så hunden blir vant til å ut og gå og at det er trygt ut på tur. Da tror jeg tingene vil komme naturlig

Skrevet
34 minutes ago, simira said:

Har du prøvd å gå ca når du vet han må gjøre fra seg, og bare stå stille og vente?

Dette er vel den som hadde bodd ute hele livet, og som du slet med å få stueren? Hvis den er blitt ganske stueren allerede så tenker jeg at det er bare å gi den tid.

Ja, dette er den hunden. Den er fortsatt ikke 100% stueren, men jeg har prøvd og da står han bare det og skikker rundt. Jeg er bekymret for at den kommer til å lage en vane om å tisse og bæsje i Hagen fordi jeg har ikke så mye tid av dagen min til å gå flere timers tur flere ganger enn 1 gang per dag. Da må jeg bare dra han ut i Hagen når jeg ser han holder på å tisse.. jeg lurer på om hunden kommer til å vokse til seg at den skal tisse på tur etterhvert?

Skrevet
37 minutes ago, lijenta said:

Tid og trygghet og nye vaner enda for hunden. SÅ jeg ville ikke tenkt så mye på det plukket opp i hagen og gått turer så hunden blir vant til å ut og gå og at det er trygt ut på tur. Da tror jeg tingene vil komme naturlig

Jeg aktiviserer han mye i Hagen så er redd han kommer til å tråkke på det:p

Guest lijenta
Skrevet
Akkurat nå, Dopamine skrev:

Jeg aktiviserer han mye i Hagen så er redd han kommer til å tråkke på det:p

Da plukker du det opp når han har gjort fra seg. Min gjør fra seg i hagen den også og det som havner på grasset eller andre steder jeg trokeer blir plukket opp med en gang. Det som havner i busk og kratt får ligge. JA om han tråkker på det så blir han ikke skadet men kanskje greit å få vasket av potene før en går inn da. 

Her blir det også lekt  mye i hagen og har aldri hatt det som noe problem

Skrevet

Det viktigste er å få ham helt stueren. Hagen er bedre enn inne :) Er, som tidligere nevnt, ikke noen selvfølge at hunder vil gjøre fra seg i bånd/på tur, når de ikke er vandt med det. Mine hunder er vandt til å gjøre fra seg løs i hagen (plukker selvsagt møkk hver dag) Flere av dem gjør helst ikke fra seg på tur i bånd.

  • Like 1
Skrevet
34 minutes ago, Pringlen said:

Det viktigste er å få ham helt stueren. Hagen er bedre enn inne :) Er, som tidligere nevnt, ikke noen selvfølge at hunder vil gjøre fra seg i bånd/på tur, når de ikke er vandt med det. Mine hunder er vandt til å gjøre fra seg løs i hagen (plukker selvsagt møkk hver dag) Flere av dem gjør helst ikke fra seg på tur i bånd.

Det forstår jeg jo, men når han gjør fra seg i Hagen så har han som nevnt på forrige tråd, et bånd. Men det båndet er langt som strekker seg veldig langt, og da tells det vel at han gjør fra seg i bånd?

Skrevet
18 minutter siden, Dopamine skrev:

Det forstår jeg jo, men når han gjør fra seg i Hagen så har han som nevnt på forrige tråd, et bånd. Men det båndet er langt som strekker seg veldig langt, og da tells det vel at han gjør fra seg i bånd?

Hundene skiller gjerne på å gå tur i bånd, og å stå på en plass i lengre bånd ;)

  • Like 1
Skrevet

Jeg tipper han vil gjøre fra seg i hagen fordi det er trygt, mange valper vil bare det. Denne er rett nok litt eldre enn mange andre valper som har denne preferansen, men så har han jo nettopp byttet hjem, og kanskje hatt noen utfordringer tidligere i livet? Hagen er hans territorium, det er en kjent og trygg plass med trygge lukter, jeg hadde ikke vært redd for at det blir et vedvarende problem. Når han blir trygg i nærområdet så vil han nok begynne å gjøre fra seg der og. :) Enten du er på tur eller i hagen så må du jo plukke opp, bare å ta det med en gang når du først er ute så slipper du å være redd for å trampe i det. :) 

  • Like 1
Skrevet

Det vil sannsynligvis gå over. Ene min var også typen som ikke ville gå på do på tur. Etter hvert bæsjet hun på tur, men ikke tisset. Måtte alltid minne henne på å tisse når vi kom hjem igjen fordi hun ikke gjorde dette på tur. Det gikk over helt av seg selv når hun ble eldre. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...