Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Må bare dobbelsjekke med dere som har vært lengre enn Danmark på reise med bikkja.

Jeg skal til Tjekkia om tre uker på dobbelutstilling og Storm har de sedvanlige vaksinene sine i tillegg til rabies, leptospirose og går på 28-dagersregelen mot revens lille bendelorm. 

Jeg reiser via Danmark, gjennom Tyskland og inn i Tjekkia.  Jeg finner ingenting som sier at han må han noe mer enn de nevnte vaksinene - men må bare spørre for sikkerhetsskyld.  Noe jeg har glemt?

Oppdretteren til Storm kommer også, hun reiser fra Finland, via Sverige og til Danmark, der vi kjører sammen videre til Tjekkia.  Hennes hunder har også det samme opplegget som Storm. 

Skrevet
Akkurat nå, Siri skrev:

Det er det :D Riktig god tur og lykke til :)

Takk :)  Det er Prague Expo Dog Double CACIB vi skal på og jeg regner med at det kun er Storm og to av søstrene hans som stiller der :P  

Skrevet
Akkurat nå, jaktlykke skrev:

Takk :)  Det er Prague Expo Dog Double CACIB vi skal på og jeg regner med at det kun er Storm og to av søstrene hans som stiller der :P  

Høres artig ut da :D Trenger de bare cert derfra for å bli champions eller hvordan er reglene der? 

Skrevet

Jeg sendte spørsmål over til sekretariatet der borte og fikk følgende svar:

Yes, Czech rebublic and Norway have an Reciprocal Agreement for Czech champion and Czech junior champion. In case that your dog is Norwegian champion already and will won CAC in CZ, you could send me your request for a CZ champion title with a copy of pedigre, copy of Norwegian champion diploma and orig. CAC CZ with description.

 Then I will asky ou for a payment in advance and send you a diploma. 

Så får man krysse fingrene da :) 

Skrevet
25 minutter siden, jaktlykke skrev:

Jeg sendte spørsmål over til sekretariatet der borte og fikk følgende svar:

Yes, Czech rebublic and Norway have an Reciprocal Agreement for Czech champion and Czech junior champion. In case that your dog is Norwegian champion already and will won CAC in CZ, you could send me your request for a CZ champion title with a copy of pedigre, copy of Norwegian champion diploma and orig. CAC CZ with description.

 Then I will asky ou for a payment in advance and send you a diploma. 

Så får man krysse fingrene da :) 

Kult! Og når du sier det, så har jeg vel lest det et annet sted også :) 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...