Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Noen som vet om sherpa bag str L passer under setet på Widerøe fly? Den er jo litt større enn målene som er oppgitt på sida deres men mener jeg har lest at de ikke måler bag og er litt fleksible hvis man får de under setet. Men hva hvis man ikke får den helt under setet?

Flydde med pumivalp i sherpa str M og syntes han hadde det veldig trangt, ny valp er større rase (border collie) så jeg kan ikke tenke meg til at den får plass i M baggen?

Og jeg husker ikke om det var vanskelig å få plass til baggen i str M under setet på flyet men misstenker at det kanskje var det? :P 

Evt om noen har tips om andre merker enn Sherpa som kanskje er et like godt (og billigere :P ) alternativ? :) 

Skrevet

Sherpa M er større enn maksmålene, men går under med litt bøying og tøying. Da vil det strengt tatt ikke gi hunden noe mer plass selv om bagen er L, siden den uansett må trykkes enda mer sammen.

Skrevet

Hmm når jeg kikker på baggen min ser jeg at den faktisk er i størrelse S :huh: 

Men synes ikke det er mange cm forskjell på small og medium - hvor store valper har folket reist med i bag str medium? :) 

Skrevet

Jeg reiste med 8 uker gammel briardvalp som veide inn på 7,5 kg inkl bag. Det gikk fint, det, men det var ikke mye plass til valpen i bagen. 

Skrevet
49 minutter siden, Siri skrev:

Jeg reiste med 8 uker gammel briardvalp som veide inn på 7,5 kg inkl bag. Det gikk fint, det, men det var ikke mye plass til valpen i bagen. 

I bag i str M? :) 

Skrevet
13 minutter siden, roxie88 skrev:

I bag i str M? :) 

Jeg aner ikke hvilken størrelse bagen hadde, men den var da liten nok til å gå under setet å flyet - med valp oppi. De måler vel strengt tatt ikke bag'en - de veier hund og bag. Er det innafor vektgrensa er det greit, er det ikke, får man ikke ha med valpen inn på flyet. 

Skrevet
Just now, Siri said:

Jeg aner ikke hvilken størrelse bagen hadde, men den var da liten nok til å gå under setet å flyet - med valp oppi. De måler vel strengt tatt ikke bag'en - de veier hund og bag. Er det innafor vektgrensa er det greit, er det ikke, får man ikke ha med valpen inn på flyet. 

Jeg har aldri opplevd at de har veid, kun at de har spurt om vekta på hunden. Det sagt så kan man jo treffe på de som veier også :) 

Skrevet
1 time siden, Line skrev:

Jeg har aldri opplevd at de har veid, kun at de har spurt om vekta på hunden. Det sagt så kan man jo treffe på de som veier også :) 

Jeg skal ikke skryte på meg å ha flydd så mange ganger med hund, da, men mine empiriske data sier at hund og veske blir veid 100% av gangene :lol: Ja, ok... jeg har flydd EN gang liksom :P 

Skrevet
15 minutes ago, Siri said:

Jeg skal ikke skryte på meg å ha flydd så mange ganger med hund, da, men mine empiriske data sier at hund og veske blir veid 100% av gangene :lol: Ja, ok... jeg har flydd EN gang liksom :P 

Jeg skal ikke skryte på meg veldig høy frekvens jeg heller, men det er i alle fall tosifret ?

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
    • Hei! Dette høres ut som en hund som allerede går med ganske høyt stressnivå, og da kan bilkjøring fort bli veldig overveldende. Særlig for en omplasseringshund som fortsatt er i en ny situasjon. Jeg ville forsøkt å dele biltreningen opp i veldig små steg, og ikke bare “kjøre mer” for at hun skal venne seg til det. Start gjerne med bilen helt i ro: gå bort til bilen, belønn, gå vekk igjen. Etter hvert kan hun være inni bilen uten at dere kjører, så med motoren på, og til slutt veldig korte kjøreturer. Målet er at bilen gradvis blir forutsigbar og trygg, ikke noe hun må “holde ut”. At hun ikke takler å være alene i bilen, ville jeg trent på separat og på samme måte: så korte avstander/sekunder at hun ikke rekker å få panikk. Jeg har skrevet en mer konkret steg-for-steg-guide her: Biltrening for redde hunder
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...