Gå til innhold
Hundesonen.no

Kaster opp ofte?


Malamuten
 Share

Recommended Posts

Trenger noen tanker tror jeg, Bølla kaster opp ofte og jeg vet ikke helt om jeg tenker at det er noe galt eller ikke.. Det er jo åpenbart ikke normalt forsåvidt, men hva kan det være? Hun har helt fra starten av vært litt sensitiv ifht om det går for lenge mellom måltidene, da kaster hun opp sånn gul magesyre, det er greit nok, det tror jeg er bare fordi det går for lang tid mellom mat. Men nå de siste mnd synes jeg hun har drevet å kastet opp mat ofte, noen ganger er det åpenbart at hun kanskje har spist litt for fort/litt for store biter i g angen (feks av griseøre) eller at hun kanskje har blitt litt for full i magen om hun har spist både mat og fått godbitsøk/spor med mat i litt for tett på (selv om jeg er usikker på om det ligger mer bak enn at det ble for mye, for aldri opplevd det problemet på tidligere hunder og hun får ikke såå mye mat). Har prøvd å unngå sånne ting og synes kanskje det har hjulpet en del, men nå de siste ukene eller noe så har hun plutselig begynt å kaste opp sånn halvfordøyd mat flere timer etter hun har spist sist og uten noen åpenbar grunn. Hun er ellers i fin form, merker ikke noe tegn til at noe er galt annet enn at hun nå i perioder kaster opp daglig. Grunn til bekymring? Hvor starter man evt?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kan teste vom igjen, har liggende, men da får vi problemet med at hun kaster opp magesyre igjen fordi det fordøyes lettere.. Men verdt et forsøk for å se om det utgjør en forskjell.. Ble han avlivet pga dårlig lukkemuskel? Kan det evt fikses?

 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Just now, Malamuten said:

Jeg kan teste vom igjen, har liggende, men da får vi problemet med at hun kaster opp magesyre igjen fordi det fordøyes lettere.. Men verdt et forsøk for å se om det utgjør en forskjell.. Ble han avlivet pga dårlig lukkemuskel? Kan det evt fikses?

Ja. Han var veldig ille plaget da, og fikk oppkast på lungene. Usikker på om eller hvordan det eventuelt kan fikses.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ei som lett spyr magesyre, og også rett etter mat. Hun har gjort det i mange år, men det kan gå lange perioder mellom det skjer. Hun fores hovedsaklig på v&h, og det virker ikke til å bli bedre/verre ang oppkast rett etter mat, men blir mindre magesyre med tørrfor. Jeg gir henne gjerne litt tørrfor rett før sengetid, da det var om morgenen hun spydde syre, det hjalp, men er jo det med å ikke gi så mye mat at det legger seg på sidebena..
Har nevnt det for dyrlegen og de har remedier for det, men så lenge det ikke skjer daglig eller jeg finner ett mønster, så var det ikke så mye å gjøre..
Det eneste jeg synes virker forebyggende, er å hindre henne i å drikke rett etter maten.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, hadde det bare vært magesyre så hadde jeg ikke tenkt så mye på det egentlig, men nå har hun altså kastet opp maten sin halvfordøyd ganske mange timer etter inntak mer eller mindre daglig en stund, pluss at hun virker mer sensitiv enn vanlig ifht å kaste opp mat om det blir for mye og evt andre årsaker også.. Men aner jo ikke om de bare kan være litt sånn sensitiv på det uten at det er noe annet galt eller om det er bekymringsverdig ifht om det finnes noe underliggende. Hun får iallefall ikke for mye, hun er langt fra tykk og får samme mengde mat ca nå som når hun var 8 uker og betydelig mindre enn nå, da var det helt uproblematisk..

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • https://www.spleis.no/project/445754 Jeg har null venner å minimalt med familie så jeg har ingen nettverk så håper på at dere kan være så snille å hjelpe meg å dele. Forventer ingenting og setter ekstremt stor pris på all hjelp vi får ❤️ Bucky kom inn i livet mitt som en liten sjarmør med et stort hjerte. Han er min bestevenn, min lille baby og midtpunktet i livet mitt. Han har gitt meg utallige smil, trøstet meg når livet har vært tøft og spredd mye glede til alle han møter Etter jeg kom hjem fra operasjon på Jack (andre hunden min) på tirsdag så jeg at Bucky ikke var i form å det var rett inn på dyresykehuset med han. Viste seg at han hadde svulst med veske i buken. Etter en rekke prøver og bilder så kom de frem til at han har kreft i leveren. Jeg tokk da valget i å prøve å gi han en kjanse da han fortsatt har mye livsglede igjen. Han ble operert på torsdag og de fikk ut hele kreften. Han mener at det er den possitive typen men vi vet ikke mer før prøvene kommer tilbake om 3-5 uker. Han så heller ikke tegn til noe flere kuler men vi må ta ct om noen uker/måneder igjen for å se om det er flere inni leveren. Men så langt så virker alt bra å jeg får kanskje hente han hjem i morgen ❤️ På tlf i sta så nevnte veterinæren at regningen er nå på nærmere 90 000kr (ink ligge over til mandag). Jeg har igjen ca 50 000kr på forsikringen i tillegg til noe på buffer konto men det er ikke nokk da jeg måtte ha en operasjon på Jack som blir delvis dekket og har måtte ut med en del penger i sommer da hvitevarer røyk og måtte spyle tett rør osv.. Så har valgt å prøve å spørre om hjelp selv om jeg syns det er flaut å ikke liker å spørre om hjelp..  Har over lengre tid prøvd å selge det jeg eier på finn uten hell så tviler på at jeg plutselig får solgt noe mer der nå, skal prøve å male bilder å selge men sliter mye med kronisk migrene utmattelse depresjon osv.. så vet ikke hvor mye jeg får til der. plukker også sopp på bestilling men var helt tørka ut når jeg skulle inn å se på onsdag så max uflaks. Har også valgt å kutte ut behandlinger,legetimer og medisiner fremover for å ta vare på Bucky å få betalt ned det jeg evt må ta opp i lån  
    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...