Gå til innhold
Hundesonen.no

Luna tåler ikke at jeg klapper andre hunder


_aussie_

Recommended Posts

Skrevet

Helgen som var hadde jeg besøk av Tine med to hunder med navn Simba og Nana. Når jeg klappa den ene i Lunas nærvær fløy hun på den :D Jeg sa strengt nei, men hun ga seg ikke, ene gangen måtte jeg ta hun i nakken for å få hun vekk fra den ene hunden. Engang Tine klappa hun å, så visste hun tenner til de andre hundene. Hva kan jeg gjøre for å få bort dette? Det bedre seg litt etterhvert, men hun prøvde seg stadig. Noen ganger når hun leker med Jenna å, den andre hunden vår, og vis det er andre hunder til stede, virker det som hun prøver å holde disse vekk, ved å glefse etter dem, åltså hun vil ha Jenna for seg selv.

Skrevet

Dette har jeg og vært borti en gang...det jeg gjorde(hadde da klikkerhund) var å avlede han og klikket og ga godbit hver gang han kikket vekk og ikke viste tegn til at han ville gjøre dem noe... Jeg øvde på det så ofte jeg hadde mulighet..og til slutt etter mange hersens besøk hos hundefolk..gikk det bra...

avledning og masse masse masse ros når den gjør som du sier er bra..men ville ikke tatt hunden din i nakkeskinnet og kjeftet på den, det kan bare fremprovosere aggresivitet i denne situasjonen..tror jeg, sier ikke at det er sånn..men det kan være.

Men jeg ville vært rolig og bestemt og tatt hunden ut av situasjonen når den ble sint og prøvd rolig på nytt...

belønning når hunden er rolig... ikke si til den andre hunden du skal klappe ååååå så sjønn du er eller lignende for det er ofte det man sier til sin egen hund, men bare gått rolig bort å klappet den og kanskje til og med holdt hunden din borte mens du klappet den andre og belønnet når den var rolig.

Forsvaring av ett flokkmedlem er jo veldig vanlig og er innstinkter...

Men ikke lag noe oppstyr av det visst du forstår, emn vær rolig og bestem..vis på en rolig måte at det er du som styrer showet..

lykke til iallefall :D

Skrevet

Takk for svar :D Akkurat da hadde jeg ikke så mye annen mulighet enn å ta hun i nakken, hun hørte ikke, å den andre hunden lå under hun å peip, sefølgelig pleier jeg ikke "ta" hun sånn. Jeg bare ble litt forvirra :o

Hun pleier ikke være sånn nemlig.. Kan hende det kommer av at det var to ganske nye hunder å eller? Men vis hun gjør sånt flere ganger skal jeg prøve det som du sa. Dette var en ganske ny situasjon for meg, for har ikke opplevd Luna så ille før som hun var denne helga ;)

Skrevet

hmm... jeg hadde også samme problemet med den forje hunden min, og har sett små tendenser hos toya, men toya har lagt de tendensene av seg... det jeg gjorde, var at jeg satt meg ned å hilsa på masse hunder mens toya var med, og dolly også da ( når hu levde) og nå godtar vertfall toya at jeg klapper og koser med andre hunder. hu vet jo at jeg koser med henne når vi kommer hjem ikke sant

blei litt rotete dette her...

Skrevet

Den ene hannhunden min er også slik. Han flyr ikke på den andre hunden, men vil ha den vekk. Jeg ber han bare gå å legge seg. Nå har han sluttet med det nesten:) Han går bare å legger seg når jeg holder på med andre hunder :)

Marthe:)

Skrevet

ok, takk for fine tips og svar :)

Avled avled og avled, få hunden på andre tanker uannsett hva han gjør som du ikke liker..innlæring er et nøkkelord ;)

Skrevet

Hunden til broren min blir ikke akuratt agressiv når han koser med andre hunder,men hun skal liksom mengan opp på fanget hans å vise de abdre at han er hennes og INGEN andre sine.Det er litt komisk det da,men det var en gang hun ble veldig agressiv,men det gikk bra etterhvert nå har hun lært å dele :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...