Gå til innhold
Hundesonen.no

BC tispe 9 mnd biter/napper mot unger


Recommended Posts

Skrevet

Hei!

 

Har ei Border Collie tispe på 9 mnd (Ayla) som bet dattera til svigerinna mi. Det var under lek, jenta på 3 år gikk bort til samboeren min å "lekeslo" han. Da reagerte Ayla å bet i beinet hennes. Det kom et lite merke. Det var vell for å beskytte oss...

Noen jeg har snakket med har sagt at de bare napper? Det var aldri meningen til Ayla å bite, bare nappe om jeg har forstått riktig. 

 

Hvorfor gjør hun det? Det er vell gjetingen som kikker inn. Hvordan få det bort? Både det at hun beskytter oss og napper.

  • 4 weeks later...
Skrevet

Hei. Har dere latt hun bli sosialisert seg med barn når hun var yngre?

Mange hunder er ikke vant med at barn dytter, drar, slår på hunden og det kan ha vært uvant for henne. Har du evt latt hun "leke bite" når hun var yngre? Hunder vet ikke hvor grensa går fra napping til biting. Hvis hun hadde bitt tror jeg nok hun hadde bitt til blods, så det du oppgir er nok en advarsel eller ett napp.

 

Skrevet

Først er det viktig at dere har sosialisert henne med barn som liten og at det er gjort på "rett" måte, altså kontrollert og forsiktig til hun ble trygg på at barn ikke er ekle eller farlige. 

Om dette ikke er gjort eller ikke dere ikke har hatt ordentlig kontroll når barn har fått hilse på/kose og leke med henne så må dere øve nå. Det krever mer trening enn når de er valp. Det er en grunn til at de sier en må sosialisere valpen med alt den skal møte i sin hverdag fra 8-16 uker. Det er fordi det er lettere da pga valpens utviklingsfase. Det er på den tiden den er mest nysgjerrig og åpen for nye ting. En hund kan alltids lære nye ting hele livet, men det tar litt lenger tid. 

Det siste handler om denne gjetingen. Dere har en unghund som sikkert ikke helt vet hva den driver med og bare reagerer på det den er avlet for. Det er viktig å stoppe slik adferd på de plassene det ikke passer, som gjerne er å gjete sykler, unger, biler, folk. Veldig ofte kan det hjelpe å avbryte og distrahere (få hennes oppmerksomhet og så gi henne en annen oppgave). Dere må være veldig påpasselig når dere er i situasjoner dere ser hun begynner med å samle og drive. Vær konsekvent i den forstand at dere gjør det samme hver eneste gang hun starter.

Dere burde ikke bli sint eller fysisk med henne. Dette er faktisk det hun er avlet for. Det er ikke hennes feil at hun gjør dette. Det er også veldig viktig når man har en Border Collie og aktivisere de masse, spesielt mentalt for det er når dette ikke blir gjort at de starter å gjete eller finne på fanteri. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er ikke snakk om en av rasene som er overrepresentert. Det er ingen gentest eller test utenom individuel allergi testing for dette. Som sagt har ingen av besteforeldrene, søsknene og ingen av foreldrene det. Så for meg er det vanskelig å si om det er arvelig eller ikke. Derfor er det vanskelig å si at jeg burde ha vist at hunden ville utvikle denne sykdommen. Takk for tipset, jeg skal kontakte dem for råd.
    • Jeg kjenner ikke sykdommen nok til å vite, men om den er arvelig så kommer det jo an på om det er noe man burde visst om eller testet for. Jeg vil anbefale deg å kontakte NKK om dette, de har advokater med kunnskap om kjøp og salg av hund og konflikter rundt det.  Hundehelse.no sier: "Tilstanden er arvelig. Raser som er predisponert er Shar-Pei, Labrador retriver, Golden retriver, Dalmatiner, Boxer, Boston terrier, Fox terrier, Skotsk terrier, West Highland White terrier, Lhasa Apso og Shih Tzu. Tilstanden oppdages som regel når hunden er mellom 6 måneder og 3 år gammel."  
    • Hei! Jeg trenger råd angående en situasjon jeg befinner meg i nå. Jeg solgte en hund (1 år gammel) for 2,5 år siden. Hunden ble sjekket av veterinær før flytting. Jeg mottok nå en melding om at eieren har avlivet hunden på grunn av alvorlig atopisk dermatitt. De krever pengene tilbake for hunden, som ble solgt for 7000 kr. Problemet jeg har med dette er at hunden først begynte å utvikle symptomer 1,5 år etter at den forlot meg, ifølge veterinærjournalene, og verken foreldrene eller søsknene er berørt. Uten noen bevis i det hele tatt har veterinæren skrevet i alle journalene at den er "arvelig". Hva ville du gjort i denne situasjonen? Selv om jeg ikke er imot å refundere dem, synes jeg det faller inn under den generelle risikoen ved å eie et dyr. De kontaktet meg ikke på noe tidspunkt da hunden fikk symptomer for å tilby meg å kjøpe den tilbake.
    • Jeg håper jo at folk som velger å ta med hundene sine på Oslo Dog Show har trygge hunder som takler omgivelsene der. Hvis du er ute etter å vite mer om rasen så anbefaler jeg å kontakte raseklubben eller oppdrettere av rasen.
    • Chodsky Pes virka så rolige på Oslo Dog Show.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...