Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Min kjære labbis forsyner seg godt av naturens godsaker når han er på tur. Siden jeg ikke ser ham (førerhund), kan jeg ikke korrigere ham når han løper løs. Dette kombinert med at han har en sensitiv mage, både for stress og det han får i seg, fører til en del oppkast og diaré. Er det noen som har tips enten mot forebygging eller behandling av dette (spesielt diaré)? Når han får diaré, pleier jeg å erstatte fôr (Royal Canin Adult) med ris og fiskeboller for siden å gå gradvis over til fôr igjen.

 

På nettbutikken Animail.no ser jeg de selger produktet: Purina Veterinary Diets Canine Fortiflora. Er det noen som har erfaring med dette enten positivt eller negativt? Har det noe for seg eller er det noe som produseres for at produsenten skal tjene penger?

 

Det jeg har ikke undersøkt med fôrtyper, men trolig finnes det fôr for hunder med sensitiv mage. Det er kanskje verdt å prøve ut.

 

Takknemlig for synspunkter!

Skrevet

Jeg kan dessverre ikke komme med noen tips til å få han bort fra å spise alt. Har selv en unghund som elsker å ta en bit av det meste han kommer over. Prøver å få han til å bære noe i munnen (pinne, leke, kongle). Det hjelper at han ikke spiser like mye på tur enn før.

Vi har gitt Eukanuba sitt veterinærfor for valper. Det har hjulpet veldig godt på hans mage. Han tåler mer nå enn uten dette. Fikk Purina valpefor før...

Hos vår hund hjalp ikke noe av de vanlige rådene: ris, fiskeboller, kokte gulrøtter +++. Boksemat fra dyrelegen først i noen dager, så blandet med Eukanuba og nå kun Eukanuba. 

Har ikke prøvd ut Purina sitt veterinary for. Kanskje du kan sammenligne innholdsfortegnelse fra de to? har også sett at Europris har Purina mat for sensibel mage i 1kg pose for å prøve ut hvordan det ev. er

 

Skrevet
1 minutt siden, tutle skrev:

Det er vel de som bruker munnkurv på sine for å hindre at de får i seg div (da allergihunder). @WelshenNemi og @Sprettballen om jeg ikke tar feil. 

Jepp, jeg brukte munnkurv på min allergihund. Jeg brukte en relativt finmasket kurv, som gav henne mulighet til å både pese og drikke. Sånn sett så fungerte det bra. Likevel er det jo mulig å få til å spise med kurv på, så når eier ikke ser, er jeg litt i tvil om hvor effektiv den er. Nemi var matvrak til tusen, og hun fant kjapt ut at om hun bare presset munnen hardt nok mot det hun ville spise, så gikk det på et vis. Fordelen for min del var at det tok lengre tid, og jeg fikk stoppet henne med kommando. Kontra uten kurv, der det hun fant havna i magen før jeg fikk blunke. 

Skrevet
3 timer siden, Oda skrev:

Min kjære labbis forsyner seg godt av naturens godsaker når han er på tur. Siden jeg ikke ser ham (førerhund), kan jeg ikke korrigere ham når han løper løs. Dette kombinert med at han har en sensitiv mage, både for stress og det han får i seg, fører til en del oppkast og diaré. Er det noen som har tips enten mot forebygging eller behandling av dette (spesielt diaré)? Når han får diaré, pleier jeg å erstatte fôr (Royal Canin Adult) med ris og fiskeboller for siden å gå gradvis over til fôr igjen.

 

På nettbutikken Animail.no ser jeg de selger produktet: Purina Veterinary Diets Canine Fortiflora. Er det noen som har erfaring med dette enten positivt eller negativt? Har det noe for seg eller er det noe som produseres for at produsenten skal tjene penger?

 

Det jeg har ikke undersøkt med fôrtyper, men trolig finnes det fôr for hunder med sensitiv mage. Det er kanskje verdt å prøve ut.

 

Takknemlig for synspunkter!

Det fins mange for for sensitive mager :) Ser du holder til i Bergen, ta turen innom Aina på Zola hund og katt på Askøy, ho har mange gode for du kan prøve :) Lykke til =) 

 

  • Like 1
Skrevet

Takk for gode tips :)

 

Munnkurv blir nok ikke aktuelt av hensyn til alle Flex' førerhundkollegaer - tar seg ikke bra ut at en førerhund løper rundt med munnkurv siden det ikke er det at hunden ikke skal spise alt mulig som er assosiasjonen til folk...

 

Jeg har søkt litt på nettet ang. sensitiv mage og fôr for dette, så kommer nok til å undersøke den muligheten. Jeg har ikke god erfaring med Eucanuba til Flex fra før, men vurderer å prøve Hills. Fôring er jo en individuell sak fra hund til hund som nesten må prøves ut :)

Skrevet
Takk for gode tips [emoji4]
 
Munnkurv blir nok ikke aktuelt av hensyn til alle Flex' førerhundkollegaer - tar seg ikke bra ut at en førerhund løper rundt med munnkurv siden det ikke er det at hunden ikke skal spise alt mulig som er assosiasjonen til folk...
 
Jeg har søkt litt på nettet ang. sensitiv mage og fôr for dette, så kommer nok til å undersøke den muligheten. Jeg har ikke god erfaring med Eucanuba til Flex fra før, men vurderer å prøve Hills. Fôring er jo en individuell sak fra hund til hund som nesten må prøves ut [emoji4]

Siden jeg tror jeg vet hvor din nærmeste veterinær er, de har godt utvalg i ulike for. Spør om de har prøvepakker, så kan du teste.
  • Like 1
Skrevet
6 timer siden, Kokospaniel skrev:


Siden jeg tror jeg vet hvor din nærmeste veterinær er, de har godt utvalg i ulike for. Spør om de har prøvepakker, så kan du teste.

 

Godt tips! :) Takk for det.

 

Jeg bor heller ikke langt unna Midttun Zoo, så kan jo også se hva de har av utvalg der. Jeg skal uansett dit på mandag for å kjøpe en ny biabed til Flex.

Bare nysgjerrig; har du sett oss langs veien siden du tror du vet hvor vi bor? :) Vi har nylig flyttet litt, men veterinæren er ikke mer enn tre bybanestopp unna.

Skrevet

Er du bekymret for magen stillstand,  så kontakt en veterinær   For en skikkelig utredning. Hunder som spiser allt de kommer over kan lett pådra seg problem som er  langtvmer alvorlige enn litt følsom mage.

Noen førerhundskoler bruker i hovedsak Royal Canin maxi sensible, og anser dette for å være et bedre valg enn RC adult.

Forbytte og/eller kosttilskudd er  sjelden nok til å gjøre magen mer stabil, dersom inntak av diverse mer eller mindre naturlig avfall er hovedårsaken.  Selv om  labradoren ofte  har en særdeles stor fascinasjon for variasjon i kosten, er det ikke en selvfølge at den tåler det.  Mange seende sliter også med å få med seg hva hunden gjør når den er løs, og om den skal få lov til å være løs  er det nødvendig med visse tiltak  for å begrense hundens tilgang til ting som kan gi magetrøbbel  Det kan for eksempel innebære å finne  områder som er bedre egnet for å slippe hunden, og sørge for at hunden har mer fokus på eier når den er løs. Ikke tillate hunden å ha mer enn noen få meters radius, og  selv ha full oppmerksomhet på hunden når den ikke er i kobbel. Da vil forholdene ligger bedre til rette for å skaffe seg noe mer oppfatning av hva hunden driver med, også ved hjelp av hørselen.  Prioriter å gi hunden en god  tur med flokken sin,  der samværet med hunden står i fokus selv om den er løs, slik at den ikke så lett fristes til en egotrip   For alt jeg vet kan det hende at du er god på å praktisere dette, så det er kun ment som generelle tips til noen mulige tiltak. 

Munnkurven er også et godt hjelpemiddel  som det dessverre hersker mange misoppfatninger om. Tatt i betraktning labradorens  sterke matinstinkt,  er munnkurv  et alternativ verdt å vurdere.  Mangt et matvrak har fått beholde friheten sin og takket være Snuteburet, men få tør innrømme at de bruker det. 

Noen hunder med særlig følsom mage  kan fungere bedre om de i perioder får et kosttilskudd med pro- og prebiotika av god kvalitet.  Fall likevel ikke for fristelsen til å bytte fôr  I forsøk på å dekke slike behov,  da spesialfôr vanligvis er  tilsatt minimale mengder og ymse kvalitet av probiotiske bakterier og prebiotika. 

 Vær også spesielt oppmerksom på valg av omega-3 tilskudd til hund med sensitiv mage, da en del hunder reagerer på noen av disse, blant annet med oppkast og løs avføring.

 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...