Gå til innhold
Hundesonen.no

Fly med hund?


Line_

Recommended Posts

Hei, har noen spørsmål angående dette med å fly med hund :D

Kan hunden være inne i flyet? Eller må den være under en viss str (i såfall, hvor stor?)?

Hva koster det?

Rabies vaksine trenger man jo også hvis man reiser utenlands og gjerne vil hjem igjen. Og da må man ta den mindst 180 dager før man skal dra?! Og hvor ofte må man ta den? Hva koster den?

Håper noen kans svare :o

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hunden kan enten være i lasterommet, eller i kabinen. for å være i kabinen må den være under 8 kg, også var det noen mål som jeg ikke husker. lasterom koster 200, kabin 150 (norwegian)

rabiesvaksinen må du begynne med minst 1/2 år før reise utenlands pga at det går et halvt år før de kan se på blodprøven om den funker.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hentet fra Sasbraathens:

Kjæledyr – plassbestilling for dyr

Husk å reservere plass for kjæledyret når du bestiller billett, ring oss på telefon 05400.

Bestiller du billett på Internett, og skal ha med deg ditt kjæledyr, må du umiddelbart etter bestilling ta kontakt med oss, slik at vi kan bestille plass til dyret. For å kunne legge inn en bestilling på dyr må vi ha følgende informasjon:

Korrekte mål på bur samt totalvekt for bur + dyr.

Dersom det viser seg at det ikke er plass til dyret på det aktuelle flyet, vil vi kunne endre billettbestillingen til vi finner ledig plass for passasjer og dyr. Forutsetningen for dette er at bestilling av dyr er gjort samtidig, eller umiddelbart etter billettbestillingen.

Det er bare hunder og katter som aksepteres i kabinen, andre dyr skal plasseres i lasterommet.

Godkjente bur - mål

Maksimum tillatte mål på bur som er tillatt i kabinen på SAS/SAS Braathens er 40x25x23cm.

Totalvekt for dyr + bur er maksimum 8 kilo.

Det er ikke tillatt å ta med dyr i vanlige bager eller esker. Bag eller bur må være godkjent, vanntett, ha fast bunn og være beregnet for transport av dyr.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når det gjelder rabiesvaksine så bør du begynne i god tid ja.

Reglene er slik:

Man tar 2 rabiesvaksiner med 4 ukers mellomrom. Deretter må man ta blodprøve minimum 120 dager etter den siste vaksinen. Blodprøven kan tas senere også, men ikke senere enn 1 år etter siste vaksine, da må man isåfall begynne helt fra begynnelsen igjen. (obs: noen sier at det er nok med 1 vaksine. Det kan det i mange tilfeller være, men det har også skjedd at titernivået da ikke er høyt nok, og da må man starte helt fra begynnelsen igjen. Derfor vil jeg anbefale 2 vaksiner)

Fra blodprøven er tatt til svaret foreligger tar det ca 2 uker + -.

Man må også ha ett pass til hunden. Der skal alle vaksiner, både rabies og valpesykevaks. registreres. I tillegg skal selvfølgelig blodprøvesvaret føres inn.

Når man kommer tilbake til Norge må hunden få ormekur innen 14 dager etter ankomst. Dette skal også dokumenteres i passet.

Blir ikke dette gjort kan man få trøbbel på senere ut/innreiser.

Vær oppmerksom på at hvert enkelt land kan ha strengere regler enn de EU har satt opp.

F eks England har svært strenge regler.

Om jeg ikke tar helt feil krever de at man har ventet 160 dager fra siste vaksine til blodprøven blir tatt, ikke 120 dager.

I tillegg krever de at man får hunden lusebehandlet før innreise i landet. Dette må gjøres tidligst 48 timer før ankomst i England. Om ikke dette blir gjort vil hunden bli holdt igjen på grensa og blir satt i karantene i ett døgn samt at man må betale bot + det det koster for lusebehandling. (dette er ganske dyrt, boten altså)

Så før man reiser til utlandet med hunden. Sjekk med landets respektive ambassade i Norge. Da unngår man ubehagelige opplevelser med landets myndigheter.

Og til alle dere som skal på Danskebåt-tur med hunden.

Da må den også ha rabiesvaksinene i orden, selv om hunden ikke går i land i Danmark.

En dame jeg snakket med for ikke lenge siden ble stoppet på vei hjem igjen og hunden ble plassert i karantene. Den danskebåt-turen ble nok betraktelig mye dyrere enn anntatt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har set noen i fly med små hunder som kan være i en bag. Tror de skal kunne være i sådan en for og have den med i flyet, ellers bliver det i lasterummet.. Du skal huske at du skal have en blodprøve 120 dager etter rabies vaccinationen som beviser din hund er rabiesfri hvis du vil ind i Norge igjen. Dette gjelder vidst ikke hvis du skal til Sverige og tilbake men de andre lande.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke som jeg kan se. Du vil få beskjed hvis en tråd fjernes, med mindre du åpenbart er en spam-bot. Simira med Moderatorhatt
    • Kan hende det bare er jeg som er fullstendig glemsk her altså, men jeg var så sikker på jeg hadde laget en «min hund» tråd til Karma, men isåfall er den borte nå. 🙈  Kan dere se på «bakrommet» om tråder har eksistert og er blitt slettet av en eller annen grunn? Eller er den sporløst borte isåfall?  Vil jo gjerne unngå at det skjer igjen om det er en grunn til at den er borte og det ikke bare er jeg som innbiller meg at jeg laget den tråden. 😂
    • Om du får til å taime vekkerklokke og morgenrutine sånn at valpen sover når dere forlater bilen den første tiden, så får du mer tid til å trene den mer forsiktig og gradvis på å være alene.  Meninger om tyggesaker uten tilsyn er delte mellom teoretikere og praktikere. (Det meste KAN i verste fall drepe hunden ved kvelning eller blokkering av tarm, men barn kan brekke nakken av å falle skeivt ut av en høy seng også, og en bekjent snublet på en skogssti og døde momentant av å lande med hodet på en stein. Det er mye potensielt veldig farlig som veldig sjelden skjer.) Fra flere tiår med skadefri altmuligtyggere våger jeg banne i kirka og trosse de mest forsiktige ved å anbefale en fordøyelig tyggesak, f.eks. okse*****, eller en fryst Kong, så har valpen noe annet å fokusere på enn at den er forlatt alene. Beste er selvsagt om den sover i bilen i starten, så du får mer tid til å venne den til å være i buret alene.   
    • Ved henting tenker jeg at stoffburet er helt greit. Når dere kommer hjem ville jeg hatt transportburet inne, hjemme, med et mykt pledd og noen godbiter i. La valpen utforske buret og oppfordre den til å være der litt, uten å lukke. Så ville jeg prøvd å ta med buret i bilen allerede første dag, og kaste noen godbiter eller legge inn en god tyggeting de 10 minuttene du skal levere. Hvis valpen kommer fra en skikkelig oppdretter bør den har erfaring med bilkjøring fra før, selv om det ofte er med mor og/eller søsken. Hvis valpen IKKE er trygg alene de 10 minuttene så er den tryggere i et solid bilbur enn et stoffbur den kan tygge seg ut av... Hvis det viser seg å være et problem ville jeg fått noen til å sett etter den den korte tiden leveringen tar.
    • Jeg får valp imorgen. Vi er godt forberedt og skal ha fem uker fri.    Det jeg stresser med er at barnet mitt skal i barnehagen neste uke for å gi valpen litt mer ro den første uken. Det jeg bekymrer meg for er at jeg må ha den med i bilen når jeg leverer i barnehagen. Er det innafor å la den være i bilen de 10 minuttene det tar å levere barnet?    til vanlig skal jeg ha hunden i et transport bur bak i bilen, men tenker at den skal få være i et Stoffbur i passasjersetet ved siden av meg når jeg henter den imorgen og den første uken.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...