Gå til innhold
Hundesonen.no

Berner Sennen - spørsmål!


Recommended Posts

Guest StineV
Skrevet

Hei☺ Jeg og min samboer har tenkt på Berner Sennen som en rase vi kunne tenkt oss. Er det noen her som har Berner Sennen og kunne fortalt litt om hvordan dere opplever rasen? Har lest en del på nettet, men alltid greit å få tilbakemeldinger fra andre mennesker som eier rasen også☺ 

Et annet spørsmål! Hvor mye veier en Berner på 8 uker ca? Må evt. hente valpen med fly og vil jo ha den med i kabinen. Der er grensen 8 kg. 

Skrevet

Det er en skikkelig potethund. Kva lurer du på egentlig? Det er en hund som kan brukast til det aller meste. Den er snill og aktiv, trivs best om den får vere en del ute og på tur, men tilpasser seg egentlig det den blir vant med. Dei kan varsle litt, men er ikkje spesielt gneldrete =) 

Dei er stort sett over 8 kg når dei er 8 veker... Men der fins vel unntak. Finn en oppdretter som er i køyreavstand hent heller med bil =) 

Skrevet
1 time siden, StineV skrev:

Hei☺ Jeg og min samboer har tenkt på Berner Sennen som en rase vi kunne tenkt oss. Er det noen her som har Berner Sennen og kunne fortalt litt om hvordan dere opplever rasen? Har lest en del på nettet, men alltid greit å få tilbakemeldinger fra andre mennesker som eier rasen også☺ 

Et annet spørsmål! Hvor mye veier en Berner på 8 uker ca? Må evt. hente valpen med fly og vil jo ha den med i kabinen. Der er grensen 8 kg. 

Jeg har hatt berner sennenhund siden 1982, så jeg har jo noen tanker og meninger om rasen. Men det er lettere å svare om du kan konkretisere spørsmålene dine?

Jeg ville ikke ha beregnet at jeg fikk fly i kabinen med en bernervalp, om grensen er åtte kilo. Mine valper har som regel veid 9-10 kilo i den alderen. 

  • Like 2
Skrevet
6 minutter siden, Artemis skrev:

Husk også at 8kg skal være inkludert bagen hunden skal reise i og som skal få plass under et flysete.

Og helst ha det komfortabelt, og ikke bare vært most nedi. Vi hadde en shih tzu som fløy i kabinen, og jeg synes det var et grensetilfelle for hvor komfortabelt han hadde det i veska.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Hverken min eller foreldrene mine sin var under 8 kg. Tisper begge to. Så det er, som de andre her sier, ikke noe å satse på. 

Jeg har jo litt erfaring med rasen, men det er enklere om du spør om det du lurer på, enn at man bare skal fortelle :) 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...