Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • Svar 54
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Du ser hva du skriver her ikke sant?  Hesten er et fluktdyr og vil den løpe så gjør den det etc.... Heller hører ikke hjemme noe sted. Enten får man planlegge stoppene innom steder man kan slippe hest

Denne saken er jo blåst ut av alle proporsjoner, ingen får meg til å mene at bruk av helder er dyreplageri, så lenge de brukes i pauser under rideturer. Jeg blir adskillig mer oppkavet over å se på he

Nå diskuteres denne saken og det må det gå an å gjøre selv om det finnes mye værre ting å kritisere. Og her er det ikke kun publikum som har bestemt , det er ulovlig brukt i Sverige. sikkert helt ubeg

Skrevet

Jeg har vært på rideturer på Hardangervidda der heller ble brukt i pausene. Dette var da snakk om lunsjpauser opp til 1 time der hestene fikk gå å gresse med de på. På natten hadde vi fast tilholdssted med inngjerding til hestene. Jeg må helt ærlig si at jeg ikke så noe galt med denne bruken - helt til det nesten ble katastrofe. På en tur vi hadde kom det plutselig noen turgåere med en løs hund. Hestene skvatt noe veldig (det gjorde vi også), og til tross for hellene la de på sprang. Vi sprang etter og var livredde for at de skulle snuble og brekke noe. Heldigvis tok vi de igjen etter noen kmer, og helt uskadde! Den ene hadde ødelagt sine heller, men den andre hadde fremdeles intakte. Det kunne virkelig ha gått fryktelig galt..

Denne episoden har fått meg til å tenke at det er en risiko for skade om hestene virkelig legger på sprang, men utover det syns jeg faktisk ikke det er så himla mye mer problematisk enn å stalle opp mine bikkjer i kort kjetting når vi er på tur. Jeg syns det virker som mange turhester lever et godt liv :) 

Må legge til: Jeg syns såklart ikke noe om å bruke dette utover på tur eller lignende der det er det eneste/beste alternativet. 

Guest Belgerpia
Skrevet
8 hours ago, yurij said:

De tar 11500 pr snute for en uke, da har de råd til litt strømtråd  og et lite apparat...


Du VEIT at det ikke er bare 1 hest med på disse turene sant?
Tror de har opp til 20 jeg - og de 20 hestene skal ha MAT - dvs. de må ha tilgang til et stå stor område at 20 hester kan spise seg mette i løpet av natta.
Du trenger ikke bare fire stenger, 10 meter strømtråd og et bittelite batteri for det - og med fjellgrunn er det vel neppe særlig enkelt å få de nedi heller.
Men klart - mat er ikke så farlig, bare de ikke går med heller.

Selv med heller på hestene så hender det at man må gå ganske langt for å hente hestene om morran, det er ikke sånn at de står stuck på ett sted - de går å spiser. Hvilket de IKKE ville kunnet gjøre om de var bundet, eller putta inn på en frimerkestor luftegård.

Og det er ikke sånn at det bare er å ta med seg et par høyballer heller liksom, det går ofte ikke veier inn til stedene de rir til - de er avhengig av at hestene kan spise gress.

De fleste av disse hestene er velfungerende, glade og fornøyde hester uten skader osv. - De lever et langt laaaaaangt bedre liv enn mange hester som er stua inn på pittesmå frimerkestore paddocker to timer for dagen og ellers er bura inne i en boks, alternativt - hester som står ute i gjørme til knes uten le, døgnet rundt, året rundt osv. De er stort sett i bedre form også.
Heller er ikke verdens undergang - og langt fra så ille som å stappe bikkja i bur spør du meg, den har frihet - dog kan den ikke beine Jotunheimen rundt.

Skrevet
13 minutter siden, Belgerpia skrev:


Du VEIT at det ikke er bare 1 hest med på disse turene sant?
Tror de har opp til 20 jeg - og de 20 hestene skal ha MAT - dvs. de må ha tilgang til et stå stor område at 20 hester kan spise seg mette i løpet av natta.
Du trenger ikke bare fire stenger, 10 meter strømtråd og et bittelite batteri for det - og med fjellgrunn er det vel neppe særlig enkelt å få de nedi heller.
Men klart - mat er ikke så farlig, bare de ikke går med heller.

Selv med heller på hestene så hender det at man må gå ganske langt for å hente hestene om morran, det er ikke sånn at de står stuck på ett sted - de går å spiser. Hvilket de IKKE ville kunnet gjøre om de var bundet, eller putta inn på en frimerkestor luftegård.

Og det er ikke sånn at det bare er å ta med seg et par høyballer heller liksom, det går ofte ikke veier inn til stedene de rir til - de er avhengig av at hestene kan spise gress.

De fleste av disse hestene er velfungerende, glade og fornøyde hester uten skader osv. - De lever et langt laaaaaangt bedre liv enn mange hester som er stua inn på pittesmå frimerkestore paddocker to timer for dagen og ellers er bura inne i en boks, alternativt - hester som står ute i gjørme til knes uten le, døgnet rundt, året rundt osv. De er stort sett i bedre form også.
Heller er ikke verdens undergang - og langt fra så ille som å stappe bikkja i bur spør du meg, den har frihet - dog kan den ikke beine Jotunheimen rundt.

Den KAN men da blir resultatet stygt. Det er det som er mitt poeng. Hadde det nå enda vært  i spisepauser mens alle var våkne og de bare skulle ha en rast så hadde det vært en ting men å sette fra seg hester slik ute i naturen. I ulendt terreng og i mørket mens folk sover si 7 timer...At de har holdt på slik i 45 år betyr ikke at de ikke har hatt knekte koder eksempelvis. Nei, jeg står ved at det er hull i hodet Det er litt ekstra opppakning med gjerde men det tar ikke såå mye mere plass enn kjettinger . 

  • Like 1
Guest Stella
Skrevet

Jeg ser ikke problemet med bruk av heller i begrenset periode mens man er på langtur. Da har for det første hestene gått hele dagen, så de er slitne og fornøyde, og er roligere, samt at de områdene man skal ha pause/overnatte kan være umulig å sette opp gjerde (snaufjell, steingrunn osv). Skulle det skje noe så hestene får panikk er det ikke risikofritt selv om de sto i en innhegning av strømtråd, hester skader seg lett i panikk over tøft terreng. Så godt trente hester med heller trenger ikke bety større skaderisiko i det hele tatt.

Og når det gjelder Sverige og dyrevernlover/dyrehold der så vil jeg si at det virker ganske skjevt noen ganger. Veldig strengt på noe (som dette med heller), mens på andre temaer er de absolutt ikke bra. De kan ikke påstå å ha spesielt hestevennlig lovverk om man ser på f.eks dressursporten der for tiden. La meg bare slenge ut ett ord, rollkur, så kan man få litt perspektiv... Det er, i mine øyne, langt styggere hestehåndtering i hestesporten på høyere nivå, enn det å bruke heller på overnattingsturer i fjellterreng.

Men at en turoperatør må sette seg inn i landets gjeldende regelverk og følge dette er en selvfølge.

 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...