Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Guest Maries
Skrevet

Har fôret på Mush Barf i ca to år, men sliter med at hun ikke blir helt mett. Hun vekker meg tidlig på morgenen av at magen skriker. Har fått tips om å gi litt tørrfôr i tillegg. Tenkte å gi Acana som hun har fått tidligere. Hvordan gjør man med fordelingen? Skal jeg gi halv dose av Mush og Acana, eller skal jeg se på energiinnhold? Jeg må passe veldig på vekten hennes da hun legger på seg veldig fort. 

Guest *Kat84*
Skrevet

Tørrfor vil fungere som vomfyll, så joda, det kan opprettholde metthetsfølelsen lengre. 

Men det jeg har sett når jeg gir bearbeidet råfor som V&H til min så holder ikke metthetsfølelsen like lenge. Han maser mer enn hvis han får kjøttstykker og større bein som han må jobbe med. Jeg aner ikke hvorfor det er slik, men jeg har i hvert fall lagt merke til at det blir slik. 

Så hvis du prøver ut Acana eller Orijen eller liknende så kan du nok se en forskjell. Du må nesten bare prøve deg frem, men litt mer fasthet kan sikkert hjelpe på :) 

Skrevet

Jeg gir litt tørrfôr og litt V&H. Mest V&H, men gir det litt hipp som happ. Har en stor hund og har den greie fordelingen (ok, hadde den da jeg hadde betraktelig mindre hunder enn han jeg har nå også) med at jeg først gir anbefalt dose iforhold til vekt, deretter har jeg justert det opp om hunden er tynn, eller så har jeg justert det ned om hunden er tykk. Har ikke slitt spesielt med sistnevnte, og jeg har aldri hatt hunder som maser om mat. :)

Skrevet
På 27.4.2017 at 11:31 AM, Maries skrev:

Har fôret på Mush Barf i ca to år, men sliter med at hun ikke blir helt mett. Hun vekker meg tidlig på morgenen av at magen skriker. Har fått tips om å gi litt tørrfôr i tillegg. Tenkte å gi Acana som hun har fått tidligere. Hvordan gjør man med fordelingen? Skal jeg gi halv dose av Mush og Acana, eller skal jeg se på energiinnhold? Jeg må passe veldig på vekten hennes da hun legger på seg veldig fort. 

Du må nok bare prøve deg litt frem, variasjonene er store ift både opptak og forbrenning. Harly (snart 7 år) får ca 50/50 med tørrfór og v&h, men om vinteren får han mer v&h for å holde vekten oppe. Lykke (4år) får mest tørrfór og litt v&h for hun legger fortere på seg. 

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...