Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

I dag var det høring i justiskomiteen på Stortinget om endring av hundeloven. Der NKK og Noah var representert for å tale hundenes sak. Hoved punktet var endring av raseforbudet, men det var også snakk at de ønsker en generell gjennomgang av hundeloven.

Høringen kan sees her: http://www.stortinget.no/no/Hva-skjer-pa-Stortinget/Videoarkiv/Arkiv-TV-sendinger/?mbid=/2017/H264-full/Hoeringssal2/04/25/Hoeringssal2-20170425-135516.mp4&msid=2384&dateid=10004063 Begynner på 38:06

  • Like 6
Skrevet

Synes Siri Martinsen svarte godt på spørsmålene, men synes det er litt spesielt at NKK sier at ja, det finnes slemme hunder(!!), og dette utelukkende skyldes eierne?

Trodde det var ganske bred enighet i forskningsmiljøer at arv spiller vel så stor rolle som miljø? Det er selvfølgelig et enormt stort og komplekst svar på spørsmålet om hvorvidt noen hunder er snille og andre slemme og om noen er mer predisponert for å "bli slemme". Jeg skjønner at de ønsker å få et raseforbud opphevet, noe jeg selv også er for, men synes ikke NKK svarte godt for seg der.. Tanker?

  • Like 3
Skrevet

Jeg syns at det å bruke et begrep som "slem" om dyr i seg selv er en dårlig strategi. Der finnes hunder som har genetisk iboende rase-og personkarakteristika som krever at eier må være veldig påpasselig, ansvarlig og i forkant ift sikring av hensyn til omgivelser, og der finnes hunder som pga rasens genetiske karakteristika kan regnes å utgjøre lav risiko for omgivelsene. 
Og uansett rase kan der dukke opp "avvikende individer" som utgjør en risiko for omgivelsene, der eier må sørge for god sikring hele tiden. 
Så til syvende og siste krever alle hundehold ansvarlige eiere. Og fokus bør derfor legges på hva man kan gjøre for å få ansvarlige hunde-eiere. Ev også lavere terskel for å fradømmes retten til å ha dyr. 

Skrevet
12 timer siden, marlenbli skrev:

Synes Siri Martinsen svarte godt på spørsmålene, men synes det er litt spesielt at NKK sier at ja, det finnes slemme hunder(!!), og dette utelukkende skyldes eierne?

Trodde det var ganske bred enighet i forskningsmiljøer at arv spiller vel så stor rolle som miljø? Det er selvfølgelig et enormt stort og komplekst svar på spørsmålet om hvorvidt noen hunder er snille og andre slemme og om noen er mer predisponert for å "bli slemme". Jeg skjønner at de ønsker å få et raseforbud opphevet, noe jeg selv også er for, men synes ikke NKK svarte godt for seg der.. Tanker?

Selv om det ikke er eiers feil at bikkja er skrudd i hodet, så er det noen som har avlet fram dårlige hunder, noen som holder liv i dem (ikke avliver) og evt noen som ikke passer på at drittbikkja ikke er til fare for andre. Så uansett er det et eierproblem, bikkja kan ikke noe for at den er født og lever :)

  • Like 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Helt enig! Savner mer aktivitet, ironisk nok, siden jeg ikke har vært aktiv her på snart 20 år. Hadde vært moro å hørt hvordan det gik nå med alle «gamle». For min del handler det nok litt om at småbarnsliv og jobb har tatt mye tid, og det at jeg har vært hundeløs i en del år. Å når jeg skriver n innser jeg også at det handler om at jeg ikke sitter å surfer på pcen lenger, forum fra mobil er ikke helt det samme. 
    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...