Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva er best, Vom og Hundemat eller Norweigan Polar?


Recommended Posts

Hei! Jeg skal nå starte å fore hundene mine på vom, men har hørt positivt om både V&H og Norwegian Polar, hva er best? 
Og er Norwegian Polar like vanskelig å dele opp som V&H? Hva er eventuelt den beste måten å dele på? Og er det noe særlig prisforskjell?

Kjøpte første 20kg blokka med V&H for å prøve på hundene i dag, men jeg og samboer brukte jo evigheter på å dele det opp med vanlig håndsag:|

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det lureste er å la foret tine passelig så det er lettere å jobbe med. Jeg kjøper ikke i blokk, men i pølser, og de lar jeg tine akkurat nok til at jeg enkelt kan skjære gjennom de. Ikke noe problem å tine delvis for så å fryse igjen.

Aldri prøvd Norwegin Polar så skal ikke uttale meg om hva som er best da.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kjøper du 20 kilo Norwegian Polar kommer det i en blokk som er halvveis delt opp i kilosstykker. Beste måten å dele den opp på er å slippe pakken i asfalten ute, da ramler de fra hverandre. 
Vanskelig å si hvilket av de som er best. Det er vel ganske udiskuterbart at både V&H og NP er kvalitetsfôr.

Personlig liker jeg NP bedre, men mest for at det ikke lukter høgg, det har fast konsistens som kald eller hard leverpostei og det har bedre holdbarhet. 
V&H er rått mens NP er dampkokt. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Yellow

Når man tenker over og vet hva hunder er skapt for å nyttiggjøre seg av, er det ikke tvil i mine øyne om at V&H er bedre fordi det er ubehandlet og inneholder ikke karbo (sukker), bortsett fra én variant. NP er kokt og inneholder mais. Det sagt er nok ikke NP et dårlig valg i forhold til mye annet. 

Å halvtine og fryse ned igjen er som tidligere nevnt ikke noe problem. Men det skal egentlig tines i få plussgrader, dvs kjøleskapstemperatur eller da når det er passelig temp utendørs.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg liker NP bedre enn V&H for min egen del, billig, bra, mindre styr, lukt og klin, mindre mengde og kan også brukes som godis pga. konsistensen. Hundene fikk en lavere fôringsmengde, men ellers så var de likt som på V&H med bæsj, pels osv.

Etter V&H skrudde opp prisen på storhandlinger ligger NP på cirka det samme om man slår seg i spleiselag på min. 200kg og henter på fabrikk eller liknende. 20kg-blokkene kommer med hakkstriper inndelt i cirka 1kg hver, jeg setter bare et skrujern i hakket og slår en gang med hammeren så kommer de løs.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er 2 1/2 time for oss å hente V&H og det er billigere å kjøpe stor mengde så er jo det jeg håpet på å gjøre, men det nytter ikke å dele det med håndsag og vi har ikke noe plass å la det tine :hmm:

Ser det er 390 for V&H og 480 for NP her å, men ikke så altfor stor forskjell om vi kjøper 200kg om gangen, men er en del lenger for oss å hente NP, men om jeg ikke finner en måte å dele opp V&H så er det nesten bedre å bruke litt mere penger å kjøpe NP :P 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

31 minutter siden, Bordercollie skrev:

Det er 2 1/2 time for oss å hente V&H og det er billigere å kjøpe stor mengde så er jo det jeg håpet på å gjøre, men det nytter ikke å dele det med håndsag og vi har ikke noe plass å la det tine :hmm:

Ser det er 390 for V&H og 480 for NP her å, men ikke så altfor stor forskjell om vi kjøper 200kg om gangen, men er en del lenger for oss å hente NP, men om jeg ikke finner en måte å dele opp V&H så er det nesten bedre å bruke litt mere penger å kjøpe NP :P 

Dere har vel dusj/badekar? Kan sette blokka til tining der. Evt bruker vel endel bajonettsag med kjøttblad for å dele v&h.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Henger meg på pinewood! Jeg har hatt herre/unisex vest og den passet meg godt i bredde. Ble dessverre litt for lang eneste så var uheldig å ødela glidelåsen og sømmen på en lomme i ett fall. Foreløpig eneste minuset med den er at den blir litt tung om man er ute i heftig regn.  Fikk sommerversjonen til pinewood i erstatning fra widforss og den bruker jeg hele tiden. Store gode lommer som rommer masse! ikke opplevd å miste noe utav, og i konkurranse setting så skal det ganske mye til for at leker ligger synlig for dommer også. Så sånn teknisk disk som det skal det godt gjøres at skjer også.    Har også en IQ Dogsport multifunctional jakke jeg bruker på vinteren og jeg elsker den!! Liker spesielt godt at det er linere til lommene så man kan vaske dem ofte om man bruker litt grisete godbiter. Ikke fult så dyp lomme bak som pinewood, men ok nok. 😊    Har også en eldre CRW vest fra hooks og den er jeg ikke så fan av. For små lommer og for lett å miste ting utav. Fordelen er stofftypen som ikke tar til seg så mye vann i regnvær. 
    • Kan være. Føler allikevel for å høre musikken sammen mens vi går. Han blir glad av musikk han liker, og den trafikkstøyen er ganske ubehagelig når en legger merke til den. Den er ujevn, uforutsigbar, og det er ikke behagelige lyder. Veldig til susing pga hastigheten. Kjent for å ha ugunstige effekter på helse. Å fokusere hørselssansen på Bob Marley istedenfor er antakelig sunnere for såkalt mental helse. Alternativt, så kan vi selvsagt busse de tre holdeplassene for å bare ha fuglekvitter og klukkende elv på øret siste delen av veien. Også en mulighet. Det er bare så mye mer lettvint å gå enn å styre på med buss som går 1-2 ganger i timen for de tre holdeplassene. 
    • Trenger han faktisk lyden? Jeg vil tippe han får pulsen godt nok fra et headset på deg.
    • Har tenkt på det, spille synkront i to headphones, og prøvde på hunden et rundt halsen, men det blir for dårlig lyd til ham. For mye av høyfrekvente lyder og ingen bass. Må ha fyldigere lyd for å kunne nyte den.  Ingen fare for å forstyrre omgivelsene, en møter svært sjelden andre mennesker langs den veien der, og de har i 100% av tilfellene så langt vært på sykkel, som farer fort forbi.  Med mindre det finnes headphones lagt spesielt for hunder (tror ikke han vil like det mens vi er i bevegelse i dynamiske omgivelser) er jeg derfor ute etter en så nett og praktisk og rimelig ghettoblaster som mulig, til å bære på kroppen med stropp. Det er 20 min langs et sånt grusomt kjedelig strekke hver vei, til hver eneste trening hele sommerhalvåret. Trenger sprite opp den turen littegrann
    • Hvorfor ikke bare bruke et headset? Det blir fort irriterende for omgivelsene hvis du skal prøve å overdøve trafikken med musikk...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...