Gå til innhold
Hundesonen.no

Ignorerer godbiter når han er spent


newbie75
 Share

Recommended Posts

Siden vi fikk hunden vår så har han lært en god kommandoer, og det går strålende innendørs hjemme. Og ofte på tur også... MEN

det er kun når det ikke er ting som distraherer han.

 

Med engang vi møter andre hunder, så blir han sååå gira og drar imot hunden som kommer.  

Etter en uheldig episode med en løshund som skulle tøffe seg så har han blitt nervøs når han møter andre hunder,   når han møter 

småhunder så små skjelver han. Store hunder går lettere. Så i en periode nå så har vi unlatt å hilse på alle hunder, prøvd å bare gå forbi og ignorert de som møter oss

han blir gira men roer seg så fort de er passert. Og i en periode så var han blitt ganske bra, kunne gå forbi og brydde seg ingenting men nå er det altså startet igjen. 

Men vil jo kunne gå forbi uten at han blir gira, så har nå prøvd å få han til å sitte og få kontakt med han, men han blir 

så overivrig at det er ikke mulig å få øyekontakt med han og enkelte ganger ignorerer han sitte kommandoen totalt. What to do ? 

Han er blitt god på kontakt øvelsen ellers og han kan sitte hvis han bare vil, men tydeligvis ingen automatikk å høre på meg :( 

Nå kan vi endelig møte folk uten at han blir bajas og skal løpe bort for å hilse men passerings treningen går ikke like bra, noen gode tips ? 

Hva gjør man når hunden ignorerer kommandoer når andre ting er mer spennende ? 

En annen ting er at når jeg ser andre gå på tur med hundene sine så virker hundene så rolige og avslappede i forhold til min, altså han kan være det også men 2 av 3 turer så er han mer energisk.

Noen ganger er han bare full av energi og vil løpe hitt og ditt for å snuse og markere, han får ikke lov til å dra i båndet i det hele tatt. Men prøver seg gjerne innimellom, men vi har vært veldig konsekvent å da stoppe opp og ikke flytte oss 1 cm før han enten kommer ved vår side (på plass) og får øyekontakt eller at han sitter seg ned og får øyekontakt. Dette har gjort at han er blitt mye flinkere, når vi fikk hann så var det som om han var tung trailer i 200km tiden.. Fraaaaaammmmmover hehe. 

Han virker bare så mye mer energisk og overivrig en de hundene vi ser på vår vei som går fint og rolig ved siden av sin eier, mens min skal snuse her og der. Er dette tegn på stress kanskje ? 

Hjemme så er han rolig og bedagelig, hører på alle kommandoer nå og en drøm å ha i hus. 

Han får nå 3 timers turer daglig, økte fra 2 timer til 3 for å tømme ut mer energi. Kløv turer innimellom noe vi begynte nylig med og han elsker det :) Lengre turer i helgene. 

Gjør lydighetsøvelser og spor, men også rotrening hjemme. Trenger han enda mer tror dere ? Eller er det rotrening ute, altså at ha han i kort bånd og ikke la han løpe rundt i flexi båndet som vil hjelpe noe ? 

Er fornøyd med de fremskrittene han har gjort hittil, men hadde vært himla fint å knekke koden på hvordan få han til å høre etter også når det er forstyrrelser rundt. 

Første hunden så er ingen ekspert, alle råd tas imot med et stort takk. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når en hund er gira, stressa, engstelig eller urolig, så vil den ikke være mottakelig for lærdom, og den vil heller ikke spise godbiter. Det er en normal reaksjon. 

Det du kan/må gjøre, er enten å ha større avstand til det han reagerer på, eller godbiter som er mer fristende enn det du har nå - evt begge deler. Blir det for nære, blir det for vanskelig. Det er ikke det at han ikke vil eller kan, det er rett og slett det at han ikke klarer, tenker jeg :) 

Vær flink til å trene hjemme, så blir det lettere å gjøre det ute, både det du vil han skal gjøre når dere beveger dere og dette med å være rolig. Om du ikke får kontakt, ikke "mas" og kommander og prøv å få en reaksjon, da er han ikke mottakelig og det kan gjøre det verre. Hvis du ikke får kontakt er det bedre om du fjerner deg fra situasjonen om det er mulig og heller prøver så fort han er mottakelig igjen, eller at du bare står der og venter han ut - men da må du være tålmodig, og du bør være sikker på at det ikke blir verre at dere venter. 

Er han leken? Hvis han har en leke han liker veldig godt, kan det være lettere å belønne han med den i sånne situasjoner. Det kan øke stressnivået, men det gir også et slags utløp for den uroen han føler. 

Men det beste er nok å ha større avstand, om du kan det. Og kan du ikke øke avstanden eller få han til å være rolig (han trenger ikke å holde kontakt eller følge en kommando, så lenge han ikke stresser og maser) er det bedre om dere bare går enn at du blir stående i situasjonen. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Wohoo, da har løpetiden endelig startet! 🥳  14 mnd gammel
    • Ede er som Jekyll og Hyde når det kommer til trening på senteret og alle andre aktiviteter hjemmefra. Han forstod fra min rutine i morges at vi skulle på senteret. Tilskudd og lysterapi til tross, han begynte stresse og bjeffe og pese fordi han forstod hvor vi skulle, og endte med å gå i dvale i selvregulatorisk shut down fordi han visste at det var en stund til avgang. Usikker på om det er bra eller dårlig. Bedre enn å stresse, men det ser ikke helt sunt ut når han "besvimer" på den måten der. Sier mye om hvordan han følte seg. Vi har derfor bestilt privattimer for å få hjelp med å utvikle sunnere følelser for treningssenteret. Ellers har vi endelig fått oss en god skogtur. Har avventet det av en liste årsaker, bl.a. veiledning om hvor lenge valp skal være våken mellom søvn, som skal være ca 1.5 timer i følge forståsegpåere, hvorpå vi har hatt 30 min buss hver vei for å komme til skog, fordi den vi har her er så bratt, han bør ikke gå ned de lange, lange, bratte bakkene før nærmere utvokst pga hoftene. .. trodde jeg. Så viste det seg at vi har farbar skog her allikevel, og vi er ekstatiske. Det tipset om den "hemmelige" skogen var alene verdt prisen på treningen i dag.  ..og til min glede virker Ede uinteressert i storvilt. Usikker på om det var rådyr eller hjortebæsj vi passerte, men den var fersk, og han hadde zero cares for den eller noe spor. Selv da vi hørte kvister knekke fra et levende dyr mindre enn 30 meter unna, så var han helt nonchalant. Kanskje han trodde det var en hest. De bryr han seg heller ikke om. En slags statister i livet hans. Hans nonchalans overfor dem er behagelig for mamsen.  Hørte forøvrig esler "skryte" i foringsstress her om dagen. Intens lyd, kilden ute av syne. Ede synes også lyden var merkelig, men han så heldigvis ikke noe poeng i en duett med den støyen der. Langt under hans verdighet å teame opp med.  Usikker på om det hjelper å være mer oppmerksom på hvordan jeg gjør klart til trening/kurs vs rutine før andre turer ut, for Ede sanser åpenbart en forskjell. Han stresser ikke når jeg "bare" gjør klart til andre utflukter, kun når vi skal på kurs/trening. Ellers er han rolig og fin. Jeg klarer ikke pinpointe nøyaktig hva jeg gjør som er forskjellig, men noe er det, tydeligvis. Noen som har innspill på hvor lenge det er greit å holde 4-5 mnd gamle valper våkne av gangen? Jeg blir så glad om noen som kan skilte med kompetanse sier 30 min stress hjemme før 40 min skogtur og så 2 timer trening etterpå er super duper optimalt. Hadde vært fint. Han har altfor mye energi innabords til å følge de generiske rådene om aktivitet for alderen, og han trenger endorfiner i kroppen før kurs og trening. 
    • Det sjekkes med endoskopi (tror jeg)  min får tørrfor av id foret, han er også kresen men har spist det bra!    oppdater gjerne etter dere har vært hos vet! Man blir jo litt i overkant interessert i magegreier🤣  
    • Takk for erfaringen!  Han skal til dyrlegen på mandag og sjekke om han har kronisk bukspyttkjertelbetennelse, jeg kan høre om de også kan sjekke for IBD (det er vel kronisk betennelse i tarmen?). Sjekker man det også med blodprøve, mon tro? Hunden min får også godbiter med lite fett, helst kokt kylling, ja! Han er dessverre litt kresen, så våtfor har ikke gått helt veien her hjemme. Men han spiser ok med tørrfor, Royal Canin gastrointestinal low fat.
    • Jeg har en tre år gammel hannhund som hadde av og på diaré og magetrøbbel fra han var liten. Det ble gradvis hyppigere og værre for hver gang.    Siste runde hadde han blodig diaré, oppkast og var veldig slapp med feber. Det var også mistenkt magesår. Han ble behandlet og vi kom igjennom det og nå er det vedlikehold som gjelder.  For min sin del så er stress den værste triggeren, spesielt naboens tispe under løpetid, men også lange treningssamlinger. så min er kastrert nå i håp om å hjelpe på den type stress.  Broren hans har hatt lignende problemer, så vi har forsøkt samme løsning.    ID tørrfor (low fat) Godbiter (så lav fett som mulig) - Adventure Nuggies som de selger på normal/rema. Eller kokt kyllingfilet.  Får suppe ved trening eller lange turer med mye vann og litt id pate eller andre ting. Slik at magen aldri blir helt tom.  Zoolac Zoolac Zoolac! Ved det minste tegn til løs mage, og forebyggende før, under og etter samlinger.  Vi har *bank i bordet* ikke hatt episoder siden januar nå🤞 Er din sjekket for IBD? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...