Gå til innhold
Hundesonen.no

Valpen spiser nesten ikke..


Lycke
 Share

Recommended Posts

Hei alle! Trenger noen råd ang fôr til valpen min nå. Vi er på juleferie hos svigers som har en tispe. Denne tispa er veldig dominant og sjalu, valpen vår har derfor blitt glefset etter noen ganger nå.. vi kom hit for fire dager siden, og valpen har nesten ikke spist noenting. Han får fôr fra royal canin, noe han har spist med god appetitt siden vi fikk han. I tillegg får han en halv boks med våtfôr (de små boksene) fra Rema 1000 en gang per dag. Han spiser våtfôret sitt hver dag, men har så og si ikke rørt tørrfôret.... Spiste litt når vi ga oppbløtt tørrfôr, men det kastet han opp i bilen en time senere. Prøvd å gi han det samme i dag, men det har han ikke rørt. Spørsmålet mitt er da: er han matlei? Eller tørr/vil han ikke spise når han er så nervøs rundt tispa?? Veldig frustrerende, vet ikke helt hva vi skal gjøre nå. Burde vi kjøpe en annen type tørrfôr eller kan han evt få mer våtfôr? Han sover jo mer enn vanlig, kanskje det bare er fordi han ikke har så mye energi da han spiser så lite, men er jo redd han er syk/i dårlig form..

Beklager lang tråd, men som fersk hundeeier er jeg jo redd for ALT ?

Han er forøvrig litt over 4 mnd gammel.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skal prøve det! Burde han få mat i et annet rom enn stua/kjøkkenet da? Er åpen løsning her, så det er oppholdsrom for alle i huset. 

 

Nei, han har ikke begynt å felle tenner enda, har heller ingen tenner som begynner å bli løse, men tror ikke det er lenge til! Merker at han klør i tenna nå, han gnager mye på gnagepinner nå og er litt bitete på fingrene til folk i huset. Er det da en god idé å gi han mer våtfôr en periode? 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er klar over at våtfôret fra rema ikke er "riktig sammensatt mat", er jo derfor han bare får en halv boks per dag i tillegg til tørrfôr. Men samtidig tenker jeg at det er bedre med mer våtfôr når han ikke røren matskåler sin i løpet av flere dager. Men takk for tips om frossen v&h, det skal jeg prøve! ? 

Kan han forresten bli dårlig i magen av mer våtfôr enn han er vandt til? Isåfall - noen tips til å forebygge det? 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fort gjort at den ikke vil ha tørrfòr, fordi den har skjønt at da får den boksmat i stede. 

Bløter du opp tørrfòret? 
Ville ha foret valpen for seg selv. Gi den mat, vent 10 minutter, har den ikke spist, tar du vekk maten, og den må vente til neste måltid. Er frisk hund sulter ikke ihjel, og det er vanlig at de kan spisevegre i perioder. Min ene streika i nesten en uke, men da hun skjønte at hun ikke fikk noe annet, kom apetitten tilbake. På det tidspunktet fòret vi med trørrfòr. Men etter at vi gikk over til VOM, så har vi aldri problemer med at de ikke vil ha mat, slik vi hadde når de spiste tørrfor. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...