Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Hei

Siste uken har lillegutt her fått rift i testiklene ( mest sannsynlig i følge dyrlege) såret har mest sannsynlig blitt litt større ettersom han sikkert har sleiket på det før jeg så det. 

Vi har fått en salve mot infeksjon og betennelse, råd om å eventuelt vaske det med intimsåpe og å passe på at det ikke fester seg pels såret.

Det gikk ok de 2 første dagene med salve og vask, men når vi skulle påføre nå så vrei, vikla, pep og sparket han i smerte så fælt hver gang vi var borti såret for å vaske og med krem så det var klin umulig og holde stakaren. 

Jeg synes også såret forverrer seg i og med at det setter seg fast pels der hele tiden. 

Har planer om å tilbake dyrlegen på mandagen men vurderer kanskje å bare la såret være til da siden det virker så ekstremt vondt for stakkars dyret når jeg prøve å fikse på det. 

Skal jeg la være å vaske og smøre eller burde jeg fortsette uansett hvor utrolig vondt det er for bikkja? 

Endret av Lappisen
Skrevet

Ville klippet/barbert vekk pelsen i området, og hatt krage på hunden slik at den ikke får slikket mer. Har han vondt, ville jeg forhørt meg om ikke han kan få noe smertestillene av veterinær en ukes tid. Så lenge han ikke biter eller blir sint, så hadde jeg bare smurt såret uten noe dilldall, og belønnet etter på. Ville ikke vasket med intimsåpe, den kan være parfymert, og svi. 

Skrevet

Stakkars lille fnutt da, sånt er uhyre smertefullt for dem. Du må nok bli kvitt alt håret der - selv om det blir en svært underlig (og sikkert lite flatterende) lapphund-sveis (og så må man passe på ute-temperatur, hårløse baller blir fort kalde). Jeg ville tatt en tur til dyrlegen imorgen, sjekket ut om smertestillende også (som nevnt ovenfor), selvom jeg er usikker på hva det skulle være - de ballene er jo så følsomme og når ytterhuden er borte på dem, så blir det som et brannsår. Det er et spørmål om du ikke bør få antibiotika til ham, og så lenge han ikke har hår til å irritere, ikke får slikket -så ville jeg bare latt det såret vært mest mulig i fred. Og ihvertfall ikke den intimvask-såpa (selv om lav PH begrenser bakterievekst så svir det sikkert noe helt sinnsykt). Eventuelt en kjølende aloe vera krem, men ellers bare luft og nada slikking. Når Strider-gutt her får rifter på ballene, så passer jeg bare på at han ikke slikker på det og så gror de helt fint (og fort) av seg selv. Kanskje verre med en veldig langhåret hund men.

Det er grenser hvor mye regelmessig intens smerte man kan utsette sin hund for, uansett hvor snill den er, før det går utover tilliten dens (naturlig nok). Så når ting drar ut i tid, ville jeg fokusert mye på å redusere det.

  • Like 1
Skrevet

Han har krage ja, og han biter ikke eller blir sint. Men han virker livredd meg etterpå. Skal prøve å få vell litt mer pels. Dyrlegen har barbert noe men tidlig vis ikke nok

  • Like 1
Skrevet

Veldig enig i det @TonjeM skriver her. Jeg syns mange har en temmelig ufølsom holdning til dyrs smerte. Jeg lurer på om det hadde vært greit og holde nede en person, for så å f.eks trekke en betent tann, uten bedøvelse. Protesterte vedkommende, så var det bare å gi beskjed om; 'Slutt og tull! Tanna må ut..'

Skrevet
13 minutter siden, QUEST skrev:

Veldig enig i det @TonjeM skriver her. Jeg syns mange har en temmelig ufølsom holdning til dyrs smerte. Jeg lurer på om det hadde vært greit og holde nede en person, for så å f.eks trekke en betent tann, uten bedøvelse. Protesterte vedkommende, så var det bare å gi beskjed om; 'Slutt og tull! Tanna må ut..'

Der her er jo en helt merkelig sammenligning. Man trekker da ikke betente tenner på hund uten bedøvelse. Men å rense skrubbsår uten bedøvelse gjør man på menneske også.

 

Forøvrig, enig med råd over her. Barber hår i området og fortsett å rense. Virker han som han har vondt utover akkurat når du renser tar du kontakt og får noe smertestillende på mandag. :)

  • Like 3
Skrevet
1 time siden, QUEST skrev:

Veldig enig i det @TonjeM skriver her. Jeg syns mange har en temmelig ufølsom holdning til dyrs smerte. Jeg lurer på om det hadde vært greit og holde nede en person, for så å f.eks trekke en betent tann, uten bedøvelse. Protesterte vedkommende, så var det bare å gi beskjed om; 'Slutt og tull! Tanna må ut..'

Jeg har en viss efaring med stell av sår hud og smerter, og jeg kan ikke huske at jeg noen gang har blitt tilbudt bedøvelse for å holde smertene i sjakk, ikke engang når sårvask har endt opp med blødende sår. Vil det si at sykepleierne er ufølsomme for min smerte, eller vil det si at det er nødvendig å vaske til tross for at det gjør vondt, tror du? 

Det er greit å være følsom og ta hensyn til dyrs smerter altså, men la oss nå ikke overdrive det. Noen ting må man bare, for dyrets eget beste. 

Skrevet

Dropp intimsåpa, bruk saltvann. Klipp vekk all pels og smør som du skal. Stakkars lille :( Basenjien min hilser og sier at ballesår er VONDT. 

 

Skrevet
På 18. desember 2016 at 11:32 AM, Vilje skrev:

Der her er jo en helt merkelig sammenligning. Man trekker da ikke betente tenner på hund uten bedøvelse. Men å rense skrubbsår uten bedøvelse gjør man på menneske også.

 

Forøvrig, enig med råd over her. Barber hår i området og fortsett å rense. Virker han som han har vondt utover akkurat når du renser tar du kontakt og får noe smertestillende på mandag. :)

Det var vel ikke det beste eksempelet, det må jeg nok si meg enig i.☺️ Poenget var at mange later til å bagatellisere åpenbare smerter med at hunden bare er vrang og skaper seg, så det er bare å gi beskjed om å slutte å tulle og oppføre seg! 

Nå vet jeg jo ikke helt hva TS mener med 'rift i testiklene', jeg antar at det dreier seg om pungen? Uansett så er det nok antagelig noe mer smertefullt, enn 'bare' et skrubbsår. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...