Gå til innhold
Hundesonen.no

Trenger råd/tips/hjelp ved trening av hund!


Bordercollie
 Share

Recommended Posts

Hei! Jeg er fostermor for ei 9mnd gammel mastiff/mynde tispe, hun er en utrolig søt hund rolig og hyggelig, men jeg klarer ikke å finne noe som tar opp innteressen hennes så jeg kan få trent hun.. Det virker som om hun stort sett har hatt frie tøyler hele livet og kan ingenting utenom ''sitt''. 
Hun er en super søt hund og grei som dagen er lang, men hun tygger ALT hun finner, kjøpt inn masse leker hun kan tygge på og som hun får om/viss hun tygger på feks en sko, men det hjelper ikke. Jeg har prøvd å si nei på en streng måte, men da sitter hun bare å logrer.. 
Jeg har en Border collie som er utrolig lydig, men ingen av metodene jeg har brukt på han fungerer på tispa.. Hun er ikke inntresert i mat/godbiter eller meg uansett hvor mye rart jeg prøver å gjøre for å få oppmerksomheten hennes. 
Hun er veldig knyttet til hannen vår og kommer som regel på innkaling når han kommer, men skulle gjerne ha kunnet gått med hun løs uten hannen i nærheten. 
Vill gjerne lære hun andre ting også :) 
 

Hun er også utrolig rolig for alderen og leker svært lite..

Føler heller ikke vi har så god kontakt så om noen har noe tips om dette å så hadde jeg satt pris på det :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Prøv å teste flere belønniner for å se hva som kan motivere henne. Er det noe godbiter hun liker ekstra godt? (Leverpostei, kjøttboller, pølser?)og prøv å finne ut hva slags lek som fungerer best for henne (ball, drakamp, jakt?).Min eldste hund ville hverken ha godbiter eller leke med meg i starten, så vi brukte ganske mye tid på å utvikle gode belønninger for henne, nå logrer hun igjennom alle treningsøkter :D har du kjent henne lenge? hvis hun er litt usikker så kan du kanskje prøve leker med lang snor e.l. som gir henne litt avstand i lek :)

Edit: boken "fra valp til stjerne" har en ganske god gjennomgang av belønningsutvikling :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Husk at dette er en mastiff/mynde-blanding... de er ikke nødvendigvis veldig enkle å trene, og å sammenligne med bordercollieblandingen din blir fryktelig feil. Du vil neppe få en hund som er spesielt lettrent ut av denne blandingen - det er en blanding av selvstendige raser som hver seg ikke er spesielt lettrente, så å tro at du skal få trent særlig mye med en slik blanding, blir nok å gi seg selv grå hår i hodet. 

 

  • Like 7
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg anbefaler deg heller å forsøke å finne på noe hun liker å gjøre. Som gjør henne sliten i kropp og sjel. Salukitispa mi syns stort sett det meste av lydighet er gørr kjedelig. Hun er derimot god på søk blant annet. Mi leker heller ikke mye. Det eneste som kan trigge er en liten ball jeg har som er myk å ha i munnen og som piper. Den kan hun kaste rundt på omtrent som ei katt leker med ei mus. 

Da mi var yngre var den beste belønningen å få løpe løs. 

Glem absolutt alt som fungerer for border collien din. Dette er noe helt annet og kan ikke sammenlignes. 

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Er det noen som har kompetanse når det gjelder forvask av spisebestikk og servise før man setter det inn i maskin med kort vaskesyklus (steamer). Skal man vaske med håndoppvaskmiddel først, eller bare bruke rent vann? Finner ingen spesifikk beskrivelse hos mattilsynet. Har bare hørt at det kan ødelegge maskinen. Hvis noen har en link å vise til, helst fra produsent (Miele, Hobart el.lign.) hadde det vært fint.  
    • Huken multisele eller Troll nomesele. 
    • Avstand? Om hun kjefter, ta henne bort fra ham. Eller ham bort fra henne.  Dette er en prosess som tar mye tid, så jeg tenker at det kan være hun har større behov for rom og avstand en god stund til. Å ta igjen et par år med sosialisering som skulle skjedd fra valpestadiet vil ta lang tid og mye tålmodighet tror jeg.
    • Nå har frøken Lilje, usikker omplasseringshund, bodd hos meg i 3,5 mnd. Hun begynner å bli ganske husvarm og trygg på meg, men andre hunder og fremmede mennesker som tar kontakt er skumle, så de prøver hun å skremme bort. Det er greit nok, jeg skjønner at det har vært hennes eneste forsvar så langt i livet. Men så har vi en veldig grei og trivelig nabohund som vi har gått litt turer med, og han kjefter hun voldsomt på. I begynnelsen var det helt sikkert usikkerhet, hun ville gjerne følge etter og være nær han på tur, men så snart han snudde seg og så på henne ble det skummelt = bjeffing. Men nå synes jeg nesten det bikker over i bølling fra hennes side, for nå kjefter hun på han nesten uansett hva han gjør. Han er verdens snilleste og lar henne være helt i fred, så det er absolutt ikke noen grunn til at hun skal holde på sånn. Og ikke minst er det fryktelig urettferdig at han skal få så mye kjeft for ingenting. Hva gjør man? Hun er helt klart fryktelig dårlig sosialisert og har godt av å være sammen med snille hunder, men denne oppførselen synes jeg er uakseptabel.
    • Anbefaler deg å prøve huken multisele, det er den eneste jeg har prøvd som min hund klarer å trekke i uten å bli hes. Har prøvd ulike trekkseler men huken multisele er det eneste som fungerer her. Bor du i Oslo eller nærheten kan du få prøvd størrelser hos Brukshunden, men du får kjøpt på nett også. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...