Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei! 

Jeg har en mellomstor blandingshund som dessverre er blitt akutt syk. Det begynte en dag forrige uke, ganske akutt. Virker rar og dårlig. Ville snaut gå. Tenkte det var magen først, da dette for meg er det eneste jeg har opplevd med ham. Men plutselig på kvelden, sviktet bakbeina. Han kunne rett og slett ikke gå. Jeg ringte dyrlegevakta, og fikk beskjed om å komme inn neste morgen da hunden ikke hadde feber. Det gjorde jeg. Det viste seg at han hadde forkalkning i ryggen, og trolig prolaps, men det kunne de ikke si med sikkerhet, da man måtte til Oslo for CT, for evt videre operasjon. Alle vet jo dette kan bli ganske dyrt, og prognosene er ikke alltid så gode. 

Vel, jeg valgte å ta bikkja med hjem for å se det an, med smertestillende og ro. Men ingenting har endret seg. Har vært hos dyrlegen 4 ganger på under ei uke, for å tømme blæra bl.a. Jeg er selvfølgelig redd jeg piner bikkja mi til ingen nytte. Han har det fysisk ok. Men at han ikke få bevege seg.. Er jo grusomt å se. :( 

Jeg føler allerede operasjon er for sent. Og jeg har rett og slett ikke råd. Jeg vet ikke hvor jeg skal få penger fra til det. Jeg skal snakke med en lege i morgen som har videreutdanning innen fysio og akupunktur. Men det virker til å være veldig mange delte meninger om alternativ medisin der ute. Så er det noen her som har noen meninger/erfaringer som de kan dele?

Jeg setter så pris på all hjelp, da jeg vil kun det beste for hunden min. Men jeg vil ikke gi slipp uten at jeg vet det var det eneste jeg kunne. Han er bare 5 år... 

 

 

Skrevet

Mange hunder blir bra fra små prolapser ved total hvile og et par-tre uker på seg. Som folk, altså. Men de er muligens ikke så ille som din høres ut??(mtp blæretømming og sånt) For alvorlige tilfeller er nok operasjon eneste løsning. Vet også flere har hatt god effekt av akupunktur, men det gjelder nok ikke de med total lammelse.

Skrevet

Min ene fikk prolaps i fjor, fikk total hvile i 2 uker og rimadyl. Han kunne gå på do selv, men nesten ikke gå. 

Fått laserbehandling siden dag nummer 2, først 3 ganger i uka, nå et år senere så får han hver tredje uke for å myke opp litt. 100% er han ikke, ser han får vondt om ryggen blir kald, men ellers fungerer han normalt igjen.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...