Gå til innhold
Hundesonen.no

Når hunden kobler helt ut og bjeffer som en gal


Recommended Posts

Skrevet

Valpen min har fått en lei tendens. Hver gang det går folk forbi hagen, klikker hun. Hun er ikke aggressiv mot folk, men tror det er skummelt når de går på utsiden av hekken uten at hun kan se dem. Har prøvd å være i forkant ved at jeg gir masse godbiter og sier bra når jeg ser folk nærme seg. Funka ikke.

Prøvde å snappe henne ut av det ved å trykke på med godbiter, men hun vil ikke ha de. Nylig prøvde jeg en del med klikker, for da er hun mer "på" og i treningsmodus. Dette funker heller ikke. Hun blokker meg helt ute...Folkene er mye mer interessante enn meg og godbitene. Har prøvd mange forskjellige godbiter og. Alt fra frolic,pølse,skinke,fiskepuddig og blodpudding.

Eneste løsningen har vært å fjerne henne fra situasjonen, men jeg ønsker jo at jeg kan ha henne i hagen uten den ekstreme bjeffinga..er redd for å få klager også siden vi bare leier leiligheten. Hvis jeg skal få vekk denne adferden så må det jo skje NÅ. Hun er 4 mnd. Dog i spøkelsesperioden så mulig det forsterker det hele...

Noen tips eller råd?

Skrevet

Er det når hun er ute alene, eller også sammen med deg?

Først og fremst må du være helt konsekvent med å ta henne inn når hun bjeffer. Ta henne ut av situasjonen.

Ellers ville jeg hatt henne i bånd i hagen foreløpig, hele tiden. Jobb masse med kontakt og innkalling i hagen uten forstyrrelser. Når det begynner å sitte så kan du begynne å jobbe mot folk. Ha da hunden i relativt kort bånd så hun ikke kommer bort til gjerde/hekk, men er nærmere deg, og gå så langt unna hekken du kommer. Da kan du jobbe med samme kontakt og innkallingskommando som du har trent inn tidligere, og belønne masse når hun kommer. Gjerne et helt kyllinglår eller noe annet godt hun kan tygge på en stund.

Og samtidig med denne treningen, absolutt aldri la henne være alene i hagen og ikke uten bånd slik at hun får muligheten til å bjeffe langs hekken.

  • Like 5
Skrevet
1 time siden, simira skrev:

Er det når hun er ute alene, eller også sammen med deg?

Først og fremst må du være helt konsekvent med å ta henne inn når hun bjeffer. Ta henne ut av situasjonen.

Ellers ville jeg hatt henne i bånd i hagen foreløpig, hele tiden. Jobb masse med kontakt og innkalling i hagen uten forstyrrelser. Når det begynner å sitte så kan du begynne å jobbe mot folk. Ha da hunden i relativt kort bånd så hun ikke kommer bort til gjerde/hekk, men er nærmere deg, og gå så langt unna hekken du kommer. Da kan du jobbe med samme kontakt og innkallingskommando som du har trent inn tidligere, og belønne masse når hun kommer. Gjerne et helt kyllinglår eller noe annet godt hun kan tygge på en stund.

Og samtidig med denne treningen, absolutt aldri la henne være alene i hagen og ikke uten bånd slik at hun får muligheten til å bjeffe langs hekken.

Når hun er sammen med meg. Hun er aldri ute alene. Hun er kjempeflink på både kontakt og innkalling. Går på valpekurs og hun var den flinkeste på innkalling, selv med forstyrrelser og mat som lokket. Det som er så rart er at hun ikke løper langs hekken og bjeffer. Hun løper bort, gjerne opp på terassen og står å gauler der. Så det er tydelig at det er fordi hun er redd. Skal prøve med bånd :)

Desverre kommer hun fra en mor som er helt lik. Sånne ting er jo arvelig, så jeg er stygt redd for at dette er noe jeg aldri får av henne. Men jeg skal aldri slutte å prøve i hvertfall!

Skrevet
7 timer siden, Kaisen skrev:

Nei, det er blanding av bichon frisė og puddel...

Men da 2 raser med lav terskel for lyd, så da synes jeg Simira har gitt gode råd både når det kommer til å ikke la valpen være alene i hagen og å alltid fjerne den fra situasjonen når den bråker. Lykke til :)

 

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...