Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg oppdaget plutselig at NKK har byttet rundt på de to første sifrene i chipnr på ene hunden. Passet hennes er korrekt og laminert så det er ikke noe fusk med chip eller hund, men på eierbeviset fra NKK , på dyreidentitet og lisensboka hennes er de to første sifrene kastet om på. Jeg har ikke registrert det tidligere da alle bare bryr seg om de fire siste tall...Det jeg lurer på da er  ( jeg husker ikke lengre hva jeg sendte inn da jeg registrerte henne) sitter NKK på kopier av de papirer jeg sendte inn ved registrering slik at de kan endre det hele eller må man til vet for å lese av chip og sende bekreftelse? Er det de eller jeg som har gjort feil? 

Skrevet

Hvis det er en norsk microchip bør saksbehandler på NKK lett kunne se at det er en punchefeil, da disse alltid starter med tallene  578. Men jeg hadde likevel sendt med kopi av passet til NKK og Dyreidentitet, og bedt dem rette det opp, da.

Kjekt at det er riktig overalt selv om det neppe vil ha noen avgjørende faktor i løpet av hundens liv da det jo er, som du sier, ofte bare de siste tallene man sjekker. (Nettopp fordi at de første er like på veldig mange)

:-)

Susanne

Skrevet
5 minutter siden, SusanneL skrev:

Hvis det er en norsk microchip bør saksbehandler på NKK lett kunne se at det er en punchefeil, da disse alltid starter med tallene  578. Men jeg hadde likevel sendt med kopi av passet til NKK og Dyreidentitet, og bedt dem rette det opp, da.

Kjekt at det er riktig overalt selv om det neppe vil ha noen avgjørende faktor i løpet av hundens liv da det jo er, som du sier, ofte bare de siste tallene man sjekker. (Nettopp fordi at de første er like på veldig mange)

:-)

Susanne

Du tror det holder med å scanne inn det jeg allerede har? Lite lysten på å betale for å få lest av og skrevet bekreftelse hos veterinær. Nei, chipen er ikke norsk men alt som er i mine hender fra oppdretter er korrekt så det ser ut som en punchefeil hos NKK . Om det er NKK som har gjort en glipp tar de kanskje kostnaden med å skrive ut ny lisensbok og sånn :/  Det er kun lisensboka og dyreidentitet som spiller noen rolle. Kipt om man møter på nazi utenfor skandinavia på prøver

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...