Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi har akkurat flyttet til ny by sammen med tispa vår på 10 månender. Etter at vi flytta har hu rett og slett vært skikkelig vanskelig å gå på tur med. Hopper, herjer og napper og virker skikkelig stressa. Minner veldig om slik hun holdt på som liten valp hvis vi hadde gått litt for langt med henne og hun var oversliten. I huset har hun funnet seg godt til rette og virker rolig og tilfreds, vi ser egentlig ingen stresstegn hos henne utenom turer. Vi grubla lenge på hva som var årsaken til dette og hvordan vi skulle tilnærme oss - er hun stressa for alle nye lukter og nabohunder i området, er hun rett og slett i en tenåringsperiode? Så en dag begynte vi å filme henne når hun er alene hjemme mens vi er på jobb og oppdager at hun omtrent ikke sover på de 7/8 timene vi er borte. Hele dagen tasser hun rundt, biter på noen leker, kikker ut av vinduene - rundt og rundt hele dagen. Har prøvd å flytte henne rundt i forskjellige rom i huset, og noen rom er hun roligere i enn andre, men hun legger seg ikke ned og sover slik om hun gjorde der vi bodde før. Vi har nå bodd her i over tre uker og hun har vært hjemme alene på hverdagene i to uker.

Dette fikk meg til å tenke at hun kanskje ikke får nok søvn i løpet av en dag og at hun rett og slett kan være "overtrøtt" når vi da drar ut på tur. Hva tror dere om teorien og i såfall noen tips til hva vi kan gjøre med saken? Hun har ikke separasjonsangst, det ser vi tydelig på videoen, men det er tydeligvis noe som gjør at hun ikke klarer å roe seg helt...

Skrevet
8 minutter siden, Siri skrev:

Kan det være løpetid på gang?

Ikke så lenge siden hun hadde første løpetid, så vi tror ikke det. Men kan jo være..

Skrevet

Høres ut som hun ikke har falt helt til ro i nytt hjem og ikke finner helt roen når hun er alene. Gi det tid, det kommer seg nok. Ift. tur og sånt, nytt miljø med masse nye lukter kan jo være veldig spennende og vanskelige å sortere ut for henne. Prøv å gi henne et godbitsøk før dere starter turen? Gi noen godbitsøk i løpet av turen kanskje?

Det kan jo være alderen...men jeg har igrunnen tro på at det løser seg litt av seg selv når hun faller skikkelig til ro i nytt hjem :)

  • Like 1
Skrevet

Hver gang jeg har flyttet har det tatt litt tid før whippeten min følte seg komfortabel med å være helt alene i det nye stedet. Så mitt råd er å gi det litt tid, og se om det bedrer seg :flowers: 

  • Like 1
Skrevet
3 timer siden, Sprettballen skrev:

Høres ut som hun ikke har falt helt til ro i nytt hjem og ikke finner helt roen når hun er alene. Gi det tid, det kommer seg nok. Ift. tur og sånt, nytt miljø med masse nye lukter kan jo være veldig spennende og vanskelige å sortere ut for henne. Prøv å gi henne et godbitsøk før dere starter turen? Gi noen godbitsøk i løpet av turen kanskje?

Det kan jo være alderen...men jeg har igrunnen tro på at det løser seg litt av seg selv når hun faller skikkelig til ro i nytt hjem :)

 

3 timer siden, tutle skrev:

Hver gang jeg har flyttet har det tatt litt tid før whippeten min følte seg komfortabel med å være helt alene i det nye stedet. Så mitt råd er å gi det litt tid, og se om det bedrer seg :flowers: 

Ja tiden er vel stort sett den beste hjelp, men man blir såååååå utålmodig av bare tulleturer :P Godt tips med søk! :)Har også tenkt om vi skal kutte ned lengen på turene en periode og gå flere korte istede, så hu ikke rekker å oppleve å bli "hyper" i løpet av turen..

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...