Gå til innhold
Hundesonen.no

Bitt til hest som er tung på fremparten og stum i munnen.


Recommended Posts

Skrevet

Ene hesten jeg rir jevnlig er fryktelig på fremparten, jeg vet dette handler om ridningen og slikt hovedsaklig, men jeg føler et behov for å prøve et annet bitt. Både hest og rytter er også "beitefeite" og utrente, men det kommer seg. Jeg fokuserer mye på kondis spesielt når jeg rir. Lange skritteturer med korte intensive momenter innimellom. Eventuelt intervaller. :) 
Pr idag rir jeg på rett trinse eller muffe, tidligere brukte vi hovedsaklig tredelt trinse(Sweet iron/kobber mener jeg det er), men det var hun enda værre på. Legger seg på og vil ikke bære seg selv overhodet. Blir fort veldig stum i munnen. Har ridd et par ganger på tredelt islandsk stang og det fungerer mye bedre, men det er ikke noe jeg vil bruke mer enn innimellom for å få den siste lille finishen på stevner f.eks. (Som er grunnen til at jeg har prøvd og brukt det litt i det siste) 

Vi har også et PeeWee bitt, men det har jeg ikke fått prøvd ennå, håper jo at dette kanskje er enda bedre enn rett bitt på henne. Det er jo hakket sterkere iom det er så tynt, men veldig stabilt igjen. Todelt er også noe jeg kunne tenke meg å prøvd, men da vil jeg helst ha en lock up type tror jeg. Eventuelt blue iron for å se om hun liker det bedre. 

Noen tanker? 

Skrevet

Jeg ville fortsatt med det rette du har. Og fokusert på at du ikke blir bærende på den / hengende i den. Legg heller opp ridningen din slik at du slipper å sitte med hele hesten i hånda heller enn å bytte til noe skarpere... 

  • Like 1
Skrevet
Jeg ville fortsatt med det rette du har. Og fokusert på at du ikke blir bærende på den / hengende i den. Legg heller opp ridningen din slik at du slipper å sitte med hele hesten i hånda heller enn å bytte til noe skarpere... 


Det jobber vi alltid med! :) Rir for ei meget flink dressurdame som er veldig god på sits m.m Det var helt fantastisk første gang og omtrent ikke ha noe vekt i hendene. Jeg har desverre ikke rytterfølelsen nok til å kjenne det samme som denne instruktøren ser, men vi blir stadig vekk bedre. Har ikke ridd henne aktivt selv mer enn rundt 1år.

Jeg behøver forsåvidt ikke noe sterkere, men lurer på om noe annet kunne vært bedre. :) Iom hun blir så fort stum så lurer jeg litt på et slik bitt med ringer/ruller på som hun kan dille med.

Jeg og en annen på stallen har en teori om at hun har gått på samme bittet så lenge og så på fremparten og "med en idiot i hver ende som drar", at hun har blitt mindre sensitiv der hvor dette bittet har laget press. Har sikkert brukt samme bittet i 7år uten variasjon, ca.
Nå høres dette værre ut en det er altså, det er ikke snakk om stygg ridning, bare veldig repetetiv over lang tid. Og med en rytter som også veldig fort blir stum i hånda.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Skrevet

Prøvde et todelt D-ringsbitt med kobberruller på gamlehesten. Han likte ikke bittet, men han ble hvertfall ikke hengete på det. Han lekte mye med rullene da, kan være verdt et forsøk :P 

Vil egentlig tipse deg til å prøve mye forskjellig! Vet mange har god erfaring med bitt-spesialisten til skoies - a bit more, men vet ikke om hun bare har dyre greier eller hva budsjettet ditt er :P Det fine der er at man får prøvd mange bitt over en prøvetid før man bestemmer seg.

Den jeg hadde funka knall på et Stubben Dynamic RS (aurigan) med D-ringer. Det er et bitt hestene skal trekke seg litt til/legge seg litt på, så skulle ikke tro det funka.. Men det gjorde det :P Vet mange hester trives på det bittet.

Jeg tenker 3-delt dersom han henger, hvertfall ikke rett. Og enten D-ringer eller løse ringer, men som sagt - dette er jo veldig individuelt :) 

Skrevet
47 minutter siden, Yellow skrev:

Hvorfor bruke bitt? 

https://www.facebook.com/EquiformNO/posts/1083477221680171

Nå er ikke jeg noen ekspert på hester, virker jo uten tvil bedre for hestene å ri bittløst. Er jo ganske jævelig å se den videoen der synes jeg...

Fordi 600 kg som vil en annen vei enn deg rett og slett blir farlig. Jeg er selv veldig glad i bittløst og har brukt det mye, men ikke alle hester det funker på. Den jeg har nå går bare rett fram der den selv vil uten bitt. Er mye "bitt er slemt" videoer der ute, mange stygge klipp men heldigvis langt fra alle som rir sånn. Får ikke opp videoen så vet ikke hvilken du sikter til.

Skrevet
7 timer siden, Rocket skrev:

 


Det jobber vi alltid med! :) Rir for ei meget flink dressurdame som er veldig god på sits m.m Det var helt fantastisk første gang og omtrent ikke ha noe vekt i hendene. Jeg har desverre ikke rytterfølelsen nok til å kjenne det samme som denne instruktøren ser, men vi blir stadig vekk bedre. Har ikke ridd henne aktivt selv mer enn rundt 1år.

Jeg behøver forsåvidt ikke noe sterkere, men lurer på om noe annet kunne vært bedre. :) Iom hun blir så fort stum så lurer jeg litt på et slik bitt med ringer/ruller på som hun kan dille med.

Jeg og en annen på stallen har en teori om at hun har gått på samme bittet så lenge og så på fremparten og "med en idiot i hver ende som drar", at hun har blitt mindre sensitiv der hvor dette bittet har laget press. Har sikkert brukt samme bittet i 7år uten variasjon, ca.
Nå høres dette værre ut en det er altså, det er ikke snakk om stygg ridning, bare veldig repetetiv over lang tid. Og med en rytter som også veldig fort blir stum i hånda.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Sannsynligvis ikke , de som ruller ruller som oftest flere steder enn den biten som ligger over tunga. Flytt et par jeksler og slipp i værste fall. Du trenger jo sånn sett ikke allverdens rytterfølelse , bare noen tips fra henne om hvordan komme dit i det daglige arbeidet. uten å bruke krefter . 

  • 5 months later...
Skrevet

Nå er denne tråden gammel, men bitt er egentlig ganske logisk - vi må bare tenke på effekten den gir.

hengete, fremtung hest (ofte tyngre raser) skal ha arch-bitt, da dette gjør at hesten løfter hodet, som gjør den enklere å få på bakparten. Nå driver jeg mest kjøring, og der bruker en ofte kjetting på bittene, som forsterker det å løfte hodet. 

hest med høyt hode som en gjerne vil ha ned skal ha mullenformet(fremoverbuet) bitt. 

Skrevet

Takk for svar. Nå er denne hesten dessverre død så problemstillingen eksisterer ikke for meg lenger. (Kolikk) 

EDIT: Og jeg hadde vel i grunn bestemt meg for å prøve baby pelham med to tøyler på henne, men fikk dessverre aldri testet det ut. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • De springende og cokerne jeg har vært borti har samtlige vært veldig god med nesen. Litt for opptatt av å bruke nesen til og med, til frustrasjon for eiere som vil drive med lp. Men hvorfor ikke bare bruke en av de dere har? De burde jo duge i massevis? Viss ikke så har man jo alltids working utgaven av både cocker og springer som ett alternativ.  
    • Nei. 😆 jeg takler ikke hund som lukter "parfyme" fra sjampo etter vask. Sykt kvalm å "feil"/kunstig lukt.
    • En selskapshund, "fuglehund" og en vokterhund.. 3 veldig forskjellige hunder i både størrelse,  type og bruksområde.  Hva lurer du på mer spesifikt? Det er ganske omfattende å skulle beskrive 3 hele hunderaser på generelt grunnlag.
    • Jeg tenker nok at dette handler mer om hvordan du samhandler med hunden enn om.at du er hovedmennesket.  Du synes synd på hunden og vier sikkert mer oppmerksomhet til disse uønskede dillene og når det hjelper å mase så maser man mer.  Sørg for at hunden får det den trenger, helst før den maser selv. Når man vet at hundens behov er dekket så kan man helt fint ignorere eller bare be den kutte ut å gå å legge seg.  På siden av det hele, hvorfor er du alene ansvarlig for at alle de andre i huset ikke skal forstyrres av denne hunden? Er den bare din? Og hvorfor ikke bare legge den på stua eller så skjermet som det går an å få det fra soverom?    Kommer du hjem fra jobb å ingen har vært på skikkelig tur med han så er det antagelig greit å bare gå ut først som sist, det har iallefall jeg alltid gjort. Gå en passelig tur, deretter inn å slappe av med god samvittighet. Å få de andre til å hjelpe til mer er nok en positiv ting for deg og skulle bare mangle, men det alene vil ikke nødvendigvis fikse masingen,  det handler nok mer om deg.
    • Jeg er ute etter en hund som skal brukes til soppsøk, evt. blodspor.    Men hvilken hund skal man velge? Jeg har vurdert både springer og cocker spaniel, men syns kanskje at det er mange «pyntehunder» og ikke så mange med fokus på nesa. Ikke at det er noe galt i det altså! Man har selvfølgelig ulik bruk for hunden sin🙌  Jeg vurderer derfor andre hunderaser men vil gjerne høre andres erfaringer/ meninger om både spaniel og andre hunderaser.  Selv driver jeg med jakt, og har en Vorsteh og en tysk Jaktterrier. Jeg har erfaring med nosework, blodspor og litt ettersøk. Begge hundene mine krever mye aktivisering og stimuli. Derfor er jeg ikke redd for en hund som krever mye. Gjerne mellomstor eller liten i størrelsen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...