Gå til innhold
Hundesonen.no

Bitt til hest som er tung på fremparten og stum i munnen.


Recommended Posts

Skrevet

Ene hesten jeg rir jevnlig er fryktelig på fremparten, jeg vet dette handler om ridningen og slikt hovedsaklig, men jeg føler et behov for å prøve et annet bitt. Både hest og rytter er også "beitefeite" og utrente, men det kommer seg. Jeg fokuserer mye på kondis spesielt når jeg rir. Lange skritteturer med korte intensive momenter innimellom. Eventuelt intervaller. :) 
Pr idag rir jeg på rett trinse eller muffe, tidligere brukte vi hovedsaklig tredelt trinse(Sweet iron/kobber mener jeg det er), men det var hun enda værre på. Legger seg på og vil ikke bære seg selv overhodet. Blir fort veldig stum i munnen. Har ridd et par ganger på tredelt islandsk stang og det fungerer mye bedre, men det er ikke noe jeg vil bruke mer enn innimellom for å få den siste lille finishen på stevner f.eks. (Som er grunnen til at jeg har prøvd og brukt det litt i det siste) 

Vi har også et PeeWee bitt, men det har jeg ikke fått prøvd ennå, håper jo at dette kanskje er enda bedre enn rett bitt på henne. Det er jo hakket sterkere iom det er så tynt, men veldig stabilt igjen. Todelt er også noe jeg kunne tenke meg å prøvd, men da vil jeg helst ha en lock up type tror jeg. Eventuelt blue iron for å se om hun liker det bedre. 

Noen tanker? 

Skrevet

Jeg ville fortsatt med det rette du har. Og fokusert på at du ikke blir bærende på den / hengende i den. Legg heller opp ridningen din slik at du slipper å sitte med hele hesten i hånda heller enn å bytte til noe skarpere... 

  • Like 1
Skrevet
Jeg ville fortsatt med det rette du har. Og fokusert på at du ikke blir bærende på den / hengende i den. Legg heller opp ridningen din slik at du slipper å sitte med hele hesten i hånda heller enn å bytte til noe skarpere... 


Det jobber vi alltid med! :) Rir for ei meget flink dressurdame som er veldig god på sits m.m Det var helt fantastisk første gang og omtrent ikke ha noe vekt i hendene. Jeg har desverre ikke rytterfølelsen nok til å kjenne det samme som denne instruktøren ser, men vi blir stadig vekk bedre. Har ikke ridd henne aktivt selv mer enn rundt 1år.

Jeg behøver forsåvidt ikke noe sterkere, men lurer på om noe annet kunne vært bedre. :) Iom hun blir så fort stum så lurer jeg litt på et slik bitt med ringer/ruller på som hun kan dille med.

Jeg og en annen på stallen har en teori om at hun har gått på samme bittet så lenge og så på fremparten og "med en idiot i hver ende som drar", at hun har blitt mindre sensitiv der hvor dette bittet har laget press. Har sikkert brukt samme bittet i 7år uten variasjon, ca.
Nå høres dette værre ut en det er altså, det er ikke snakk om stygg ridning, bare veldig repetetiv over lang tid. Og med en rytter som også veldig fort blir stum i hånda.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Skrevet

Prøvde et todelt D-ringsbitt med kobberruller på gamlehesten. Han likte ikke bittet, men han ble hvertfall ikke hengete på det. Han lekte mye med rullene da, kan være verdt et forsøk :P 

Vil egentlig tipse deg til å prøve mye forskjellig! Vet mange har god erfaring med bitt-spesialisten til skoies - a bit more, men vet ikke om hun bare har dyre greier eller hva budsjettet ditt er :P Det fine der er at man får prøvd mange bitt over en prøvetid før man bestemmer seg.

Den jeg hadde funka knall på et Stubben Dynamic RS (aurigan) med D-ringer. Det er et bitt hestene skal trekke seg litt til/legge seg litt på, så skulle ikke tro det funka.. Men det gjorde det :P Vet mange hester trives på det bittet.

Jeg tenker 3-delt dersom han henger, hvertfall ikke rett. Og enten D-ringer eller løse ringer, men som sagt - dette er jo veldig individuelt :) 

Skrevet
47 minutter siden, Yellow skrev:

Hvorfor bruke bitt? 

https://www.facebook.com/EquiformNO/posts/1083477221680171

Nå er ikke jeg noen ekspert på hester, virker jo uten tvil bedre for hestene å ri bittløst. Er jo ganske jævelig å se den videoen der synes jeg...

Fordi 600 kg som vil en annen vei enn deg rett og slett blir farlig. Jeg er selv veldig glad i bittløst og har brukt det mye, men ikke alle hester det funker på. Den jeg har nå går bare rett fram der den selv vil uten bitt. Er mye "bitt er slemt" videoer der ute, mange stygge klipp men heldigvis langt fra alle som rir sånn. Får ikke opp videoen så vet ikke hvilken du sikter til.

Skrevet
7 timer siden, Rocket skrev:

 


Det jobber vi alltid med! :) Rir for ei meget flink dressurdame som er veldig god på sits m.m Det var helt fantastisk første gang og omtrent ikke ha noe vekt i hendene. Jeg har desverre ikke rytterfølelsen nok til å kjenne det samme som denne instruktøren ser, men vi blir stadig vekk bedre. Har ikke ridd henne aktivt selv mer enn rundt 1år.

Jeg behøver forsåvidt ikke noe sterkere, men lurer på om noe annet kunne vært bedre. :) Iom hun blir så fort stum så lurer jeg litt på et slik bitt med ringer/ruller på som hun kan dille med.

Jeg og en annen på stallen har en teori om at hun har gått på samme bittet så lenge og så på fremparten og "med en idiot i hver ende som drar", at hun har blitt mindre sensitiv der hvor dette bittet har laget press. Har sikkert brukt samme bittet i 7år uten variasjon, ca.
Nå høres dette værre ut en det er altså, det er ikke snakk om stygg ridning, bare veldig repetetiv over lang tid. Og med en rytter som også veldig fort blir stum i hånda.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Sannsynligvis ikke , de som ruller ruller som oftest flere steder enn den biten som ligger over tunga. Flytt et par jeksler og slipp i værste fall. Du trenger jo sånn sett ikke allverdens rytterfølelse , bare noen tips fra henne om hvordan komme dit i det daglige arbeidet. uten å bruke krefter . 

  • 5 months later...
Skrevet

Nå er denne tråden gammel, men bitt er egentlig ganske logisk - vi må bare tenke på effekten den gir.

hengete, fremtung hest (ofte tyngre raser) skal ha arch-bitt, da dette gjør at hesten løfter hodet, som gjør den enklere å få på bakparten. Nå driver jeg mest kjøring, og der bruker en ofte kjetting på bittene, som forsterker det å løfte hodet. 

hest med høyt hode som en gjerne vil ha ned skal ha mullenformet(fremoverbuet) bitt. 

Skrevet

Takk for svar. Nå er denne hesten dessverre død så problemstillingen eksisterer ikke for meg lenger. (Kolikk) 

EDIT: Og jeg hadde vel i grunn bestemt meg for å prøve baby pelham med to tøyler på henne, men fikk dessverre aldri testet det ut. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...