Gå til innhold
Hundesonen.no

Enostose/panosteitt arv?


Margrete
 Share

Recommended Posts

Jeg synes det er litt rart at de sier sykdommen er sjelden? Det er vel ikke en uvanlig forekommende lidelse på litt rasktvoksende, store raser? En valp fra mitt valpekull fikk dette, men det var jo ganske fort forbigående heldigvis. Det er vel ingen tvil om at dette har en viss arvelig disposisjon, men med tanke på alle mulig andre problemer hunder kan få, så vil jeg vel si at det er en relativt uskyldig lidelse - og jeg ville nok lagt vekt på andre ting før dette ved evt avl (men jeg ville kanskje ikke brukt en hund som hadde hatt sykdommen i avl om den ikke var eksepsjonelt god). 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

2ne Nei :) 

Siri: voksesmerter har mange like fellestrekk, men dette er altså ikke det. En annen type sykdom. Hadde dette vært kun voksesmerter, så hadde jeg ikke rørt rundt og sjekket i hue og rævva :) Denne hunden ble avlivet pga dyrevelferd ... Han hadde så ekstreme smerter til slutt at han bet alt som var i nærheten som kunne tenkes å ta på han. Denne hunden var den minste i kullet, la på seg sakte og forble den minste til siste slutt. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nåh, alle smerter har en diagnose, og det er ikke noen diagnose som heter voksesmerter. Det har navn som pano, hod, ocd, hd, ad  osv. 

Hos GD ser vi at pano går igjen i enkelte linjer, det er særlig hannhunder som er utsatt. Vekt ifh til høyde har noe å si, så en liten tett en er mer utsatt enn en høy og tynn en. Så ikke veksthastighet per se, men vekt/høydeforhold. 

 

Om du søker på pubmed finner du forskning både fra USA, England og Tyskland 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sorry, er omtrent ikke på sonen, så kunne ikke svart før... 

 

Fikk ikke valpen smertelindring??? Jeg har hørt om to tilfeller der avliving har vært nødvendig, men da har ikke engang fentanyl klart å ta smertene, og begge hundene var rammet i omtrent alle ben i forkroppen og kjeven. De var forøvrig ikke slekt. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

11 minutter siden, Margrete skrev:

Veldig spesielt at fagperson er så uvitende, dere her inne kan dette. Skulle ha svart meg før :) trodde dette var så sjeldent at selv ikke sonen viste, så da måtte man sjekke med fagpersonell, siden denne hunden var så hardt angrepet :) 

Om du søker på diagnosen får du jo opp masse informasjon om dette. Og ja, jeg synes det høres veldig rart ut at en fagperson er så uvitende om det. At hunder blir så sterkt angrepet at de må avlives hører vel med til sjeldenhetene, men jeg vet hunder av min rase som ble avlivet pga HOD etter hvert... men ikke vanlig forløp ved sånn sykdom heldigvis. Men dette blir vel litt som mange andre sykdommer - noen får det i mild grad, andre i så sterk grad at det er invalidiserende - mens de fleste får en mellomting. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

10 minutter siden, tulip skrev:

Sorry, er omtrent ikke på sonen, så kunne ikke svart før... 

 

Fikk ikke valpen smertelindring??? Jeg har hørt om to tilfeller der avliving har vært nødvendig, men da har ikke engang fentanyl klart å ta smertene, og begge hundene var rammet i omtrent alle ben i forkroppen og kjeven. De var forøvrig ikke slekt. 

Du er tilgitt :) Det er så mange flere her som kan slikt om avl og genetikk. Så jeg trodde det var noe alvorlig og jeg må jo innrømme at jeg har ikke hørt diagnoseordene for dette før.

Jo, han fikk smertelindring, men det hjalp ikke på han stakkars. Han hadde stor kuler på alle ledd i beina, inkludert nakken.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

10 minutter siden, tulip skrev:

Kuler? Det høres ut som hod og ikke pano, og muligens det som i grandeverden kalles liksomhod, en bakterieinfeksjon som oppfører seg som hod, men selvsagt ikke blir bedre uten rett antibiotika i tillegg til vanlig behandling. 

Oh, hva er HOD? Hele ord til kinderegg damen takk :P Han ble ikke bedre av noe han, det kom og gikk hele hans bittelille liv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

9 minutter siden, Margrete skrev:

Oh, hva er HOD? Hele ord til kinderegg damen takk :P Han ble ikke bedre av noe han, det kom og gikk hele hans bittelille liv.

Hypertrofisk Osteodystrofi. Min lille Babs hadde det da hun var valp. Diagnosen ble stilt ved røntgen av hånd- og haseledd mener jeg... men det er gjerne en lidelse veterinærer "glemmer" litt... Jeg mener det faktisk var 3 eller 4 av valpene i det kullet som hadde det (eller som i hvert fall ble syke omtrent på samme tid - og med samme symptomer, men med veldig ulike diagnoser - men alle kom seg fint etter ei uke eller to). Men som sagt har jeg hørt om tilfeller som har vært så voldsomme at avlivning ble resultatet. En bror av disse ble brukt i avl på ett kull, men ingen av de valpene ble syke heldigvis. 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ah takk :D Det høres jo veldig ut som om det var dette han hadde.

Lest meg opp og har funnet ut at dette var det han hadde og jeg må ha blitt feilinformert når jeg spurte. For de snakket nemlig om c-vit og steroider.

Endret av Margrete
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei,  Kjøpte akkurat en flexi classic L. 5m. bånd. Den fungerer helt greit, men vurderer et annet alternativ neste gang jeg kjøper. Det jeg kunne tenke meg er låste posisjoner uten å holde inn knapp i tillegg til et enda mer robust tapebånd og et noe større håndtak. Noen anbefalinger? Jeg har en nokså sterk staff-presa blanding på. 35 kg., som tidvis kan dra noe. Ser nå at jeg skulle flyttet denne til utstyrstråden, men vet ikke om det er mulig.  På forhånd takk for svar😊
    • Ede har endelig lært å sette pris på vanntette potesokker, og vil nå heller gå med enn uten. Trenger ikke bestikke med godis for å få dem på lenger, han husker nå at det er langt mer komfortabelt å gå ut på iskaldt klissvått og ekle grussteiner med dem på enn å gå barbeint.  Han ga uttrykk for å ville ha dem av inne på kjøpesenteret, da han selv la merke til at bakken var tørr, varm og stenfri der inne, men klagde ikke, bare gjorde meg oppmerksom på at han kunne tenkt seg å få de av der inne.  Nytt for dagen var å reise på rullebånd. Det har vi ikke prøvd før. Kunne gått meget bedre. Min feil. Trodde han ville forstå greia og bli med av, men han ble usikker da vi nærmet oss toppen, satte seg tilbake istedenfor å bli med frem, så jeg måtte panikk løfte-dra-heise ham over kanten i en faderlig fart, noe som selvsagt stresset ham. Not a good introduction.  Vi tok samme greia ned også, hvor han var helt kewl med å stå på båndet i bevegelse etter å ha blitt løftet på Ante fare og ble nervøs da han så slutten nærme seg, men virket som han synes det var helt ok å bli hjulpet over kanten med et muntert: "Whoppsie!" og en stor bit Nom Noms trøkket i ansiktet på landing. Han spiste det ivrig, så håper den sammenhengen med rullebåndet ble en sterkere neural pathway.   Videre på miljøtreningslisten har vi rulletrapp.. 😰 Det må gjøres. Rakk ikke øve opp den vanlige trappen i dag, fordi vi hadde ærender, men i morgen har vi ingenting annet å gjøre, så muttern får kle på seg, ta med sitteunderlag, pledd, varm drikke, kanskje niste, just in case, for om det ikke løsner etter noen forsøk med bare de øverste trinnene og gradvis økning, så kan vi sitte i den trappen og henge og ha det dødsens kjedelig til han finner ut at det lønner seg å gå den opp og vi får full fest.  Flashy blinkende helikopter med lyd hadde Mr. T on staircases ingen issues med. Gikk rundt det på baksiden mot veggen og så inn i cockpit og synes ikke det var noe uvanlig med det der.  Har forøvrig passert masse små og større unger også, både inne og ute og han begynner bli kjempeflink til å se, men ikke røre nå, på tross av de mange flørtende blikkene som inviterer til kos og lek.  De minste barna har jeg vært litt nervøs for skal trigge jakt når de plutselig løper, så jeg har vært veldig på alerten, men det eneste som utløste jakt i ham og strammet båndet var en dinglende skulderstropp på en bag. Så ut som en biteleke. Bykset, men fikk ikke nå frem til den. Med unntak av den har han vært eksemplarisk og avbrutt intensjoner om å undersøke andre mennesker på kontaktlyd hver gang jeg så ham vurdere det og var nervøs for et byks mot noen. — Food before Feckers, any day. Noen ganger også mom over nom. Han bryr seg om og tar min veiledning selv når han er mett og ikke vil ha mer. Vi begynner få et bånd utover måltidene 🥳
    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
    • Da har vi fått oss en reell frykt. Viser seg at tøffeste, tryggeste lille Edeward er som Mr.T når det kommer til trapper. Tror han fikk vondt i en klo da vi skulle opp trappen til veterinæren. Den forserte vi ved at jeg praktisk talt stod over han og løftet labbene hans en og en trinn for trinn. Han nektet gå selv, men var ok med å gjøre det sånn, hele trappen. Stoler på meg, men ikke sine egne bein.  Nå tenkte jeg det skulle være annerledes med en ny trapp som ser litt annerledes ut, på et annet sted, i annet lys, men nei. Ikke engang Nom Noms fristet nok til å våge gå et eneste trinn av den trappen med bakbeina.  Vurderer om Nom Noms er verdt det: Prøver snakke meg til fornuft. Det må vel finnes en annen måte? Muttern prøver friste med "kjepp". Dette ble pinlig fordi det er folk rundt, vi er på Tiller - Trondheims Grorud - og det ryktes at det kan være risikabelt å flagge blasfemiske avvik her på kveldstid etter mørkets frembrudd. Er det ikke provoserende nok å være svart hund om vi ikke skal gå rundt og vise at han liker å sutte på "kjepp" også?  — Virkelig, muttern! Dette vil jeg ikke være med på! Jevngodt med å brenne en Koran her. Du er sinnsyk!  Så han ble båret opp, som den lille babyen han er. Mindre pinlig. Fikk ham til å gå de siste tre trinnene selv. Prøver øke til fire-fem neste gang, uten å vifte med en diger "kjepp" så alle kan se det.  Han er i full sving med å fortære den nå, mulig for å prøve sikre seg mot flere sånne flauser ^^  
    • Avledning, og innlæring av alternativ adferd. "Hysj, gå og legg deg" fungerer bare HVIS hunden har lært og KAN oppgaven. Hvordan jeg ville gått fram avhengger veldig både av rase og individ. Men jeg ville ikke skjermet valpen for det som skjer rundt, den må jo bli vant til normale forstyrrelser. Hvis det er en rase med tendens til varsling så ville jeg nok sørget for å trekke for gardinene og ha på radio ved alenetreningen, så forstyrrelser utenfor blir mindre tydelige. I mange tilfeller ville jeg nok belønnet veldig raskt etter første bjeff, og deretter avbrutt/avledet, og lært inn alternativ adferd. Det er helt greit med et bjeff eller to for å si fra, og så komme til meg. Men hvis det er en bjefferase som varsler så skal man være ganske forsiktig for å ikke forsterke adferden. Det aller viktigste er å selv slappe av og ikke være så opptatt av det rundt. Det er ikke sikkert hunden reagerer i det hele tatt, og da trenger den ihvertfall ikke å lære det av eieren. Hvis det kommer et bjeff eller to på noe fra en valp ville jeg sagt "ja, ok", og så funnet på noe annet med valpen. En valp som får miljøtrening ute og oppdage masse lyder og omgivelser vil også være tryggere hjemme, mener jeg. Jeg kan anbefale boken Hverdagslydighet fra valp til voksen av Arne Aarrestad og Siri Linnerud Riber, den tar også for seg vanlige utfordringer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...