Gå til innhold
Hundesonen.no

Båndtvang + regler/skjønn på å ha hunden fri.


Gjest
 Share

Recommended Posts

Jeg bor i Fredrikstad og har allerede sendt mail til kommunen ang. regler, men spør også her. Min intensjon er såklart å overholde reglene, men jeg har jo ønsker om at hunden kan få vandre fritt en gang i ny og ne på egne områder uten mye folk. Finnes det noen generelle regler for å kunne gjøre dette utenom båndtvang sesongen fra 1.april til 20.august?

Jeg skal gå til anskaffelse av min første hund, så jeg kommer aldri til å gjøre dette før jeg kjenner hunden godt, og vet med sikkerhet at jeg kan ta meg den frihet på egnede områder. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vet ikke hvordan det er der du bor, men her jeg bor har vi noen områder som er fritatt båndtvangen under den ordinære båndtvangen. De fleste stedene er type innegjerdet hundegård. Der liker jeg ikke å gå. Vi er så utrolig heldig at vi har et flott skogsområde(med mye turstier etc. rundt), der en del av dette område er laget til et friområde for hund der du kan ha de løse hele året :) Det er relativt stort(sammenlignet med mange av disse innegjerdede frislippområdene) og er ikke innegjerdet. Der kan man GÅ tur med hunden, ikke bare stå i ro og kikke på at den løper rundt. 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

44 minutter siden, Freerider skrev:

Jeg bor i Fredrikstad og har allerede sendt mail til kommunen ang. regler, men spør også her. Min intensjon er såklart å overholde reglene, men jeg har jo ønsker om at hunden kan få vandre fritt en gang i ny og ne på egne områder uten mye folk. Finnes det noen generelle regler for å kunne gjøre dette utenom båndtvang sesongen fra 1.april til 20.august?

Jeg skal gå til anskaffelse av min første hund, så jeg kommer aldri til å gjøre dette før jeg kjenner hunden godt, og vet med sikkerhet at jeg kan ta meg den frihet på egnede områder. 

Som regel er det ikke noen unntak, bortsett fra inngjerdet hundepark e.l. Men vet noen få plasser er heldige og har egne områder med fritak. Men bare sånn obs, skal du først bryte båndtvangen så gå heller på plasser med mye folk, ikke der det er lite folk. Altså ta hensyn til folk også, men båndtvangen er jo først og fremst til for å beskytte viltet, og det finnes jo oftest mest av der det er lite ferdsel. (Sorry om jeg missforstår hva du mener nå, jeg ble litt usikker på om du mente innenfor tidsrommet 1.april -20 august eller utenfor?) 

Utenfor dette tidsrommet så er det jo bare å slippe hunden så lenge du har kontroll og lydighet på plass :) Minus i tettbebygde strøk(her er det jo alltid båndtvang) og enkelte plasser er det helårs båndtvang i lysløyper/større turstier, men man trenger jo ofte ikke gå langt for å komme unna disse. Det og husk at sau kan være ute i marka etter at den ordinære båndtvangen er over, da gjelfer utvidet båndtvang i disse områdene. 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tenkte utenfor båndtvang perioden. Jeg har desverre ingen hage, kun en terrasse, og jeg ønsker å kunne leke med ham uten bånd/sele, og utfordre intellektet hans uten bånd/sele også. Jeg ønsker å leke og utfordre ham mest alene for å knytte et sterkt bånd mellom oss, og da kan lett mye folk bli en for stor distraksjon. Skal såklart opprettholde lydighet og adferd i bånd/sele også, men det hadde vært kjekt med lek utenfor hjemmet også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du må jo sjekke opp i din kommune når det er båndtvang, noen kommuner har jo utvidet båndtvang i noen mnd ekstra, og noen har helårs båndtvang, og da er det jo kun hundeparker e.l. hvor man lovlig kan slippe løs hunden. Ellers er det jo helårs båndtvang som sagt i tettbygde strøk og som regel rundt de mest beferdede/største turstiene/lysløyper. Utover det så finnes det ingen regler annet enn at man skal ha kontroll på hunden for å kunne slippe den løs så den ikke plager eller gjør skade på andre. :) 

Ville ikke tenkt så alt for mye på at du skal kjenne hunden din osv, slipp valpen fri, det er bare fint for dem å bevege seg fritt, bygge opp kroppen, kjerne muskulatur og ta ting i sitt eget tempo. Og ikke minst er det jo fint å starte trening på innkalling osv med en gang. Har du en valp som er veldig selvstendig eller veldig nysgjerrig/sosial (løper bort til alt og alle og ikke hører på deg) så kan du bare ha på en sele og en langline så du får stoppet valpen når du må, men at den likevel kan få beveget seg fritt, også kommer jo lydigheten etterhvert med trening. :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I Østfold er det vel noen områder med inngjerdede hundeparker, i tillegg til en god del aktive klubber. Man har som oftest lov til å ha hunden løs på trening i regi av organisert klubb i NKK.

Når det gjelder å la hunden gå løs på områder "uten mye folk" så er det ofte nettopp der det er viktig å overholde båndtvangen, som er til for å beskytte dyrelivet, ikke folk. Kontroll skal du uansett ha på hunden når den er løs, men må såklart gradvis øke forstyrrelsene med folk og andre hunder osv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På 2.9.2016 at 9:33 PM, Wednesday skrev:

Fredrikstad hundepensjonat har et stort område som er fritatt fra båndtvang,  hvor du kan kjøpe tilgang: http://fredrikstadhundepensjonat.no/index.php/nyheter/13-kurs/53-stort-treningsomrade

Sjekket det ut nå. Kun mulighet for andre raser enn fuglehund på tirsdag, kun kl 09.00-10.00 eller 17.00-18.00, og alt uten dagspass er utsolgt. Flotte områder, men jeg syntes først og fremst de burde ha utvidet åpningstidene så kunne de tatt imot flere hundeeiere. Jeg får nok se meg om etter noe annet. Hørte om noe på Greåker.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På 2.9.2016 at 9:33 PM, Wednesday skrev: Fredrikstad hundepensjonat har et stort område som er fritatt fra båndtvang,  hvor du kan kjøpe tilgang: http://fredrikstadhundepensjonat.no/index.php/nyheter/13-kurs/53-stort-treningsomrade

Sjekket det ut nå. Kun mulighet for andre raser enn fuglehund på tirsdag, kun kl 09.00-10.00 eller 17.00-18.00, og alt uten dagspass er utsolgt. Flotte områder, men jeg syntes først og fremst de burde ha utvidet åpningstidene så kunne de tatt imot flere hundeeiere. Jeg får nok se meg om etter noe annet. Hørte om noe på Greåker.

Jeg jobber i en hundebarnehage på Grålum, og der kan man komme som man vil etter det er stengt for dagen (7-16:30) og bruke parken [emoji4]

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Noen av dere som vet hva klubben(?) heter og hvor det området på Greåker er? Finner kun div. ymse når jeg googler. Jeg fant Dragen hundepark, men jeg finner ingen oppdatert informasjon, og ingen kontaktinfo. Jeg kom i prat med noen hundeiere i marka på lørdag, som snakket om noe på Greåker, men jeg husker ikke navnet på stedet. De mente det var like langs 109-veien. 

Jeg bor på Lisleby og har ikke bil, og syntes det er best å slippe å ta buss. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Massiv milepæl nådd: Ede mestrer å gå av turbuss på egne bein 🥳 Det startet med at jeg holdt på å falle ned trappen med ham i armene. Løftet ham for tidlig. Bussen ble uventet stående i kø foran rundkjøring før holdeplassen. Det meste jeg hadde av krefter var allerede brukt på å løfte ham fra gulvet. 30 kg med lealaus teddybjørn i den fasongen der viste seg å være i overkant av min bæreevne over tid. Ikke bare armene, men alt av stabiliserende muskulatur fikk kjørt seg mens bussen stod, hakket og rykket, deretter ga full gass og svingte fort og brutalt gjennom den rundkjøringen, for så å svinge like brutalt inn i busslommen og nær bråstoppe. 30 kg ekstra på overkroppen er uvant å balansere på en buss i store bevegelser. Jeg forstår nå de som utfører brystreduksjon på en annen måte. Da det endelig ble tid for å gå av den ufrivillige karusellen der holdt jeg på å falle ned trappen og Ede fikk en overraskende bråslutt på mammadalttilværelsen på gullstol midt i den, uten noen annen mulighet enn å adlyde tyngdekraften og fartsretningen og fortsette ned trappen på egne bein — og det gikk FINT, til hans store overraskelse. Ny motivasjon til å lære Mr.T å gå ned den trappen der var født, og vi har nå, en uke senere lykkes med avstigning fra turbuss på egne ben 🥳 Det ble feiret med Vom og softis 🥰
    • Jeg forer på 4 ulike typer tørrfor, som jeg varierer utfra andel Vom fra dag til dag. På vom alene får han steinhard avføring han uttrykker ubehag med å klemme ut og han begynte beite gress som om han var en hest da jeg ga for stor andel Vom. Ser ut som et rent instinkt han har for å regulere fordøyelsen. På tørrforene til stor valp fra Dilaq, Farmina, Happy Dog og Alpha Spirit har han kjempefin avføring. Små mengder, fast og passe tørr, lett å trykke ut, lett å plukke opp. På Eukanuba (fikk en sekk, ikke kjøpt den selv), der kommer det mengder av en konsistens som griser til gresset. Ideelt her også er max 1/2 Vom og resten tørrfor. De er alle forskjellige da 🤷🏼‍♀️ Edit: Angående råfor som treningsgodis: Jeg kjøpte en sånn silikon godbitpung med magnetlukking i toppen. En standard teskje står godt oppreist oppi den, så en slipper masse gris på hendene. Klarer seg med en serviett i lomma til det lille en får på seg innimellom, om en er litt klønete, som meg. Lett å vrenge og vaske. Fant den på Amazon UK. 
    • Var 50/50 som ikke fungerte så godt. Har nå gått over til kun tørrfor, ser ut som magen har stabilisert seg nå. Gir vom i blant. Fortsatt en del avføring, men det er vel naturlig med mer avføring av tørrfor enn vom?   Takk for innspill uansett!:)
    • Eddie har lagt inn søknad om å få de nusselige spanielørene erstattet med pønkråkk hanekam. I en alder av bare 6,5 mnd setter han seg heldigvis fortsatt ned som en jente når han tisser - og når han markerer, som han gjorde for første gang i dag. Det er stille før pubertetsstormen, men små vindkast kommer de mørke tordenskyene i forveien, og forsurer den prepubertale idyllen iblant.  I dag skulle jeg ha filma. Ikke første gangen en potensiell YouTube-million gikk i vasken. En av mitt livs store regrets er å ikke ha filma første gangen jeg ga chihuahuaen en hel roastbeefskive. Jeg kunne vært millionær, men har åpenbart ikke næringsvett. Glemte å filme i dag også. Ord er fattige, men kamera og power-PC til å redigere videoer på koster, så ord får klare seg. Unge Edeward har slitt en stund, med en indre kamp mellom nature og nurture. Fornuft og følelser. Det instinktive ressursforsvaret hans er så sterkt at han har store vansker med å få gjennomført sin egen vilje. På den ene siden vil han gjerne ha meg til å kaste lekene hans, fordi å jage etter dem er det aller, aller morsomste han vet, men han har ikke lyst til å gi dem fra seg. De er verdisaker for han. Han vet kognitivt at det er nødvendig å hande meg gjenstander for å få dem kastet, og han ELSKER å få dem kastet. Leker er ikke morsomme når de ligger i ro. Da er de bare potensiell moro. Litt som penger i banken. Det er selvsagt mer gøy å bruke penger enn å bare ha dem, men det føles godt å ha dem, og en er redd for å miste dem ved å bruke dem. På samme måte som jeg gjerne vil reise og shoppe og drikke frappuccino og spise ute, så vil han helst ha de lekene flyvende gjennom lufta og sprettende bortover bakken. Han ber meg kaste dem. Han maser om å få dem kastet. Lyser opp i euforisk livsglede når han ser at jeg er i ferd med å kaste. INGEN tvil om hva som er høydepunktene i livet hans, men han har en slags malplassert økonomisk sans, hvor han vokter lekene som om de kan forsvinne dersom han bruker dem. Ressursforsvaret hans er så sterkt at det er et handikap for ham. Den absurde kampen han kjemper hver gang han vil ha lekene kastet, men ikke har lyst til å gi dem fra seg. Kan ikke beskrives med ord. You had to be there, for jeg har ikke filma det.  Dette har ihvertfall pågått en stund nå. Den indre kampen mellom følelser og fornuft. Så, i dag.. Vi har fått nytt utstyr i posten. Grime og kortere bånd for å ferdes i folksomme miljøer. Grime fordi jeg liker være på den sikrere siden. Han begynner bli stor og tung og sterk. Den ene gangen han DRO i båndet for å hilse på storebror er ikke noe jeg ønsker reprise på. Han kan tydeligvis være virkelig sterk om han plutselig finner ut at han ikke vil høre på meg, så grime er en potensielt nødvendig sikkerhet. Det, og så har vi kjøpt kjettingbånd, fordi jeg liker tyngden. Hunden kjenner også at båndet er der. Det er bedre kontakt. Dessverre, som vanlig ved netthandel, har vi fått noe annet enn jeg trodde jeg bestilte. 50 cm var ikke lengden på kjettingen, men total lengde. Det der trenger tilvenning. Heldigvis har vi også fått oss et strikkbånd med såkalt trafikkhåndtak, som jeg tenkte det kunne være greit å koke frosken sakte med for å unngå at likheten med visse grupper i Pride-paraden blir for påfallende. Det holder liksom å kle seg i lakk og lær i offentligheten, vi trenger ikke lage et SM show også, mener jeg. Det er hva som trolig vil skje om vi legger ut på tur blant folk med det veldig, veldig korte kjettingbåndet der uten noen tilvenning, så her må trenes, det var planen for dagen.  For å senke potensielt stress før vi gikk avgårde i nabolaget, så skulle vi leke litt. Få på litt gode biokjemikalier. Erstatte kortisol med endorfiner. Når matmor er utstyrt med vom og tørrfisk på lomma er det nødvendig å leke før vi går avgårde, for å få ned forventningsstress. Biokjemien i dette ble forklart meg, men jeg er ikke stø nok på detaljene til å gjenfortelle korrekt. I grove trekk flommes han umiddelbart av dopamin fra forventning om belønning, så utløser det raskt en masse adrenalin og kortisol når forventningene ikke innfris fort nok (for ham). Han blir agitert og opplever en slags smerter, og mat som belønning får ikke dette stresset ned igjen. Lek derimot gjør. Fikk teorien forklart, sett det fungere i praksis. Å leke på tur fungerer fint på vanlig turbånd, men jeg vil ikke tilvenne ham at det går an å leke på så kort bånd. Ulike båndlengder har ulike regelverk for adferd. Derfor må vi leke før vi legger ut på en potensielt stressende treningstur med SM-lenke, mat i lommene og KRAV for å få den.  KRAV et noe Eddie har problemer med å forholde seg til. Han kunne vært kryssordløsningen på nøkkelordet assertive. Meningers mot og egen vilje. Tar det å bli stilt KRAV til som en trussel. Frosken må kokes sakte, ellers går den i maktkamp. Det fikk jeg bekreftet på den harde måten i dag ved å stille et urimelig krav for å starte leken: Jeg ba ham om utgangstilling.  Istedenfor fikk hele nabolaget konsert med Dickhead and The Pønk Råkk Assertiveness.  Til å begynne med ble jeg irritert. Han var så TEIT. Noe så ufattelig simpelt som å bare sette seg i utgangstilling for å få det han så inderlig intenst ville ha. Han hadde SÅ lyst på både leken og maten, men istedenfor å kjapt, enkelt og greit sette seg i utgangstilling som han VISSTE ville gi uttelling, så valgte han å kjefte meg huden full for å ha the audacity til å ikke bare gi ham hva han ville ha.  Jeg fikk omsider noe som liknet utgangstilling og han fikk umiddelbart leken sin kastet. Fløy avgårde som om han hadde sluppet fri fra Guantanamo. Gjorde meg klar til å belønne ham for levering, fordi middagen var en time på overtid. Favorittmaten. Han er vill etter Vom. Villig til å utstå både kloklipp og frisering i ansiktet så lenge det står Vom på hylla. Han har vanligvis INGEN selvrespekt når det lukter Vom i premie. Vanligvis.  Han slapp favorittleken et par meter fra levering. "Ta med!" responderte jeg, og så var ******* løs igjen. Ikke snakk om. Sikker på det tok mange minutter med utskjelling. Han synes jeg er en herskesyk HURPE med et sykt "behov" for å dominere. HVORFOR skulle han levere meg den leken for å få maten jeg hadde i hånden? "Herskesyke hurpe! Det der handler bare om å ydmyke meg! Ser jeg ut som undersåtten din? Den leken er MIN og den maten er også MIN! Vil du ha leken i hånden kan du plukke den opp selv!" Jeg endte med å plukke den opp selv. Han ble stille noen øyeblikk. Innså at han hadde tapt. Jeg hadde nå både leken og maten og han hadde bare stoltheten. Det gikk ikke mange sekunder før nederlaget ble erstattet med forventning om kast. - Link! Unge Eddies verden raste sammen igjen. Usikker på HVA som er problemet hans, for han går SÅ fint i utgangstilling for kjipe tørrforkuler, bare de er i hånden som lure. Han HAR gått FINT i utgangstilling med Vom på hylla og i vinduskarmen også. Hvorfor ikke nå? Hva er problemet? Svaret er et intenst autonomitetsbehov. Han ga så TEΙΤΕ liksom-nesten kreative alternativer til en faktisk utgangstilling, etter å ha gitt ham flere invitasjoner til å plassere seg riktig valgte jeg å gripe halsbåndet for å veilede ham ordentlig på plass - for å kunne rose og belønne. Verste overgrepet jeg kunne begått mot ham. Han strittet imot, og jeg ville ikke gi meg, så det utviklet seg til en brytekamp jeg til slutt vant ved hans surrender. Var han et menneske ville han HYLGRÅTT. Hikstet og hulket i bunnløs sorg over dette sjokkerende sviket. Var jeg ikke hans beste venn? Hva slags venn og partner GJØR noe sånt? Jeg kunne jo ikke gi meg, for jeg hadde faktisk lagt på et krav, og han trenger VITE at et krav er et KRAV og når det innfris, så blir det ALDRI problemer og ALLTID godt humør og belønning. Å la en nær pubertal riesenschnauzer få lov til å kjempe seg fri fra et (i utgangspunktet bare veiledende) grep i halsbåndet var 100% uaktuelt, samme hvor såret og sjokkert han var. Det ble til slutt en utgangstilling. Leken fikk jeg også levert i hånden, men ikke uten en psych kamp om hvem som bestemmer over ressursene. Ede er IKKE fornøyd med å måtte jobbe for mat og lek.  Tur ble det ikke, men en god latter ble det, fordi Ede er absurd sta. Håper jeg ser samme humoren i det når han begynner skape seg pga endret båndlengde. Fra 2-1 meter i første omgang, med bare korte partier på "trafikkhåndtak". Grime har vi prøvd på. Den sitter det litt lenger inne å gå hjemmefra med ennå. 
    • Hvis det funker med 50/50 kan du jo da bare fortsette med det. For helgeturer går det jo fint å ta med i kjølebag, det gjør ikke noe om det tiner så lenge det blir spist innen en dag eller to. Men ville prøvd forsiktig med et annet tørrfôr som er beregnet for valp.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...