Gå til innhold
Hundesonen.no

Royal Canin eller Eukanuba


Oda
 Share

Recommended Posts

Jeg har brukt Royal Canin Adult på min hannhund i to år, rett og slett fordi det fikk ham på førerhundskolen. Jeg har fått anbefalt å bruke Eukanuba Sensitive Skin fordi han røyter en del (kastrert). Er det noen som kan dele sine tanker og erfaringer med disse typene? de på dyreklinikken mente det var mer kjøtt i Eukanuba - stemmer dette?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det finnes så utrolig mange merker nå, og varianter innen merkene, at det er et hav å velge mellom. Det er bare å prøve seg fram og finne det/de som passer din hund best.

Sjekk innholdsfortegnelsen (står gjerne på nettsidene til produsentene) så ser du selv hva som har mer eller mindre av alt. Det står som oftest hvor mange % kjøtt (vær obs på om det står rent kjøtt, eller om det er oppmalte rester som gjerne er mye ben), og ikke minst hvor mye korn og mais det er i det.

Om du er opptatt av kjøttinnholdet så kan kanskje Vom og hundemat være noe, det er råfôr som er tilsatt vitaminer og mineraler.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vil tro eukanuba eller rc vil være omtrentlig det samme, ingen av dem er noen superfor. Jeg ville prøvd noe enkelt som olje eller et rått egg i maten han allerede får,  før jeg hadde prøvd et spesialfor som koster skjorta. Ellers finnes det jo mange for som er mye bedre uten å nødvendigvis være dyrere også, vom og hundemat feks er jo billigere og kan blandes ut i det han allerede får eller gies alene. De spesialforene består jo gjerne ikke av så veldig mye bra ingredienser, men koster skjorta så om man da feks heller går for vanlig adult fra en annen forprodusent med bedre råvarer, mer kjøtt osv i foret så får man gjerne et bedre for for omtrent samme pris. Men sånn ellers, uavhengig av innhold så er det forskjellig hvordan hundene fungerer på de forskjellige så for å finne det som evt fungerer best på din hund må du nesten bare prøve deg frem. :) 

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

På 19.7.2016 at 2:56 AM, Oda skrev:

Jeg har brukt Royal Canin Adult på min hannhund i to år, rett og slett fordi det fikk ham på førerhundskolen. Jeg har fått anbefalt å bruke Eukanuba Sensitive Skin fordi han røyter en del (kastrert). Er det noen som kan dele sine tanker og erfaringer med disse typene? de på dyreklinikken mente det var mer kjøtt i Eukanuba - stemmer dette?

Siden du har fra førerhundskolen så er det kanskje labrador i den. De røyter generelt hele året men har et par ganger  hvor det er ganske mye. (vår og høst) Luposan har olje som hjelper mot dette. I tillegg kan det være lurt å se nøye på maten. Markus Muhle bruker jeg på mine hunder (jeg har kinesisk naken hund og labrador/storpuddel mix.) Pelsen og huden til mine to er bra uten tilskudd, men helt klart blir det litt røyting på mixen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Kan jo fortelle min erfaring med korthåret vorsteh. Samme hvor jeg bodde hønn gammelt hus fra 1790 eller et fra 70 tallet med varmepumpe så var det tørrfor han røytet mest på. Så hjalp det når jeg gikk over til vom og hundemat og gav litt olje til og bodde i huset fra 1790 da røytet han minst.

Så vom og hundemat eller tilsvarende og en god olje og være mye ute vil redusere røytingen er min erfaring. Mye mener jeg minst 8-9 timer om dagen

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Yellow

Da vi fôret på tørrfôr, begynner å bli en del år siden nå (anbefaler helst råfôring/V&H selv), så var det snakk om at Eukanuba hadde mer tilsatt salt i fôret enn RC. Men da var liksom RC det beste du kunne fôre med og, da, ifølge mange hundeeiere og veterinærer, vet ikke om dette utsagnet var sant, men er jo noe å sjekke om i om det står mellom disse. Mye fyllestoffer i generelt begge disse fôrene, så blir ikke sett på som det beste akkurat i dag.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg mener Royal Canin er mer enn bra nok, jeg. Du kan jo f.eks. gi vom og hundemat med laks som et supplement, så får du mer oljer i maten hans også. :) Min gamle hund på 11 har fått den kombinasjonen i alle år og er i godt hold, har flotte tenner, god ånde og god pels. Frisk er hun og :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Heisann! Eg vil som mange andre her, heller ikkje anbefale RC eller Eukanuba.

Våtfòring er sikkert flott, men ikkje alle har den plassen og kapasiteten som skal til.

Våtfòring kan jo også vere nokså upraktisk med førerhund på reise. Mitt tips, er å sjekke ut animail.no. Der kan du enkelt samanlikne fòrtypane opp i mot kvarandre.

For å virkelig sjå kontrastane i hundefòr-verda,

kan du samanlikne RC og Eukanuba med f.eks. Acana og Orijen. Hunden min har gått på begge to,

men Orijen blei litt for proteinrikt med for lite fyllstoff (fyllstoff av grønnsaker, frukt og urter - ikkje korn og

mais som i RC). Ein førerhundskule vil vel som alle andre markedsaktører anbefale det dei sjølv

har leveranseavtale med.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Leter med lys og lykte etter Mentalitetsboken av Ingalill og Curt Blixt, Kenth Svartberg. Noen som har den? Er også interessert i andre bøker innen språk og adferd - hundepsykologi:)
    • Jeg prøvde Trikem max relax på nyttårsaften og det virket veldig bra på min hund.    Spennende med hund på prøve med endel utfordringer masse lykke til🤗
    • Tilbake til start i trening av utgangsstilling og fot har Edeward fått IVEREN og GLEDEN i å utføre tilbake. Godisen har haglet og det har hjulpet. Hans aversjoner mot øvelsen er borte. Han har gitt meg på tom hånd mot å få kastet leke også. Tilbyr utgangsstilling og går klisterfot hver gang jeg har mat i hendene. Det er helt klart fremgang, på tross av å ikke egentlig være fremgang. Vi er tilbake på et punkt vi kan jobbe oss videre fra, men jeg tør ikke tøye strikken på en stund. Pengene må ligge på bordet ved bestilling en god tid fremover fordi tilliten er tynnslitt etter alle de hånlig nedlatende forsøkene på å narre ham til å utføre uten garantier om lønn. ..men han er IVRIG og GLAD igjen, og det er bra!  Ny milepæl: blir sittende ved kasting av apport - mens jeg har Vom i høyre hånd. Fremskritt det også. Han er så ivrig på å fly etter leker i bevegelse, der har jakten trumfet mat til nå. Små skritt. 
    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...