Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hunden min har nyst i hele dag. Og jeg har kikket inn i nesen hans med lys da jeg mistenkte nesemidd, men så bare grønt snørr. Han grynter/snufser også når han ligger, og drar inn snørra med skikkelig kraft.  Kan det være kennelhoste han er smittet av??  Han ble vaksinert mot kennelhoste rundt nyttår :huh: Han er i god form, og spiser og drikker bra og. 

Er dette noe jeg burde reist på veterinæren med?

Skrevet

De kan få kennelhoste selv om de er vaksinerte, men som regel blir det litt mildere forløp da. Hold hunden i ro, og følg med. Om hunden blir slapp, ikke drikker osv, så drar du til vet.

Skrevet

Fikk plutselig beskjed av ei venninne med flere hunder at hennes mest sannsynlig har fått kennelhoste, så det er nok det han har. Men takk for svar, Line, han skal holdes i ro fremover :ahappy:

  • Like 1
Guest Christine
Skrevet

Bare et lite obs: Er en del hunder med nesemidd i Trondheim for tiden. Vet av flere som har det, og i følge veterinæren er de visst ikke de eneste..

Skrevet
10 timer siden, Christine skrev:

Bare et lite obs: Er en del hunder med nesemidd i Trondheim for tiden. Vet av flere som har det, og i følge veterinæren er de visst ikke de eneste..

Takk for tips! :) 

  • 2 weeks later...
Skrevet
På 27. juni 2016 at 11:09 PM, Tweety skrev:

Hunden min har nyst i hele dag. Og jeg har kikket inn i nesen hans med lys da jeg mistenkte nesemidd, men så bare grønt snørr. Han grynter/snufser også når han ligger, og drar inn snørra med skikkelig kraft.  Kan det være kennelhoste han er smittet av??  Han ble vaksinert mot kennelhoste rundt nyttår :huh: Han er i god form, og spiser og drikker bra og. 

Er dette noe jeg burde reist på veterinæren med?

Dette er antageligvis det som kalles "reverse sneezing" (aka "pharyngeal gag reflex", "inspiratory paroxymal respiration" eller "mechanosensitive aspiration reflex"). Dette er noe man ser hos hunder særlig i forbindelse med irritasjon av den bløte gane, men også irritasjon av nese, bihuler eller svelg kan føre til dette. Det kan være mange årsaker til irritasjonen, men det er ikke uvanlig at det dreier seg om et fremmedlegeme i nesen (gresstrå, frø e.l.) Nesemidd kan også gi slike symptomer. Brachycephale raser (mops, bulldog) er spesielt utsatt for reversert nysing. Hvis hunden driver med dette er det grunn for å få den undersøkt, dels fordi det indikerer at noe er plagsomt for hunden, dels fordi et strå kan gi alvorlig sykdom hvis det begynner å vandre (f.eks. nocardiose).

Skrevet

Han har slutta med det nå. Det viser seg at min venninnes 5 hunder har fått kennelhoste, og blitt smittet av hennes venninnes hunder og. Så jeg vil anta at det var det det var snakk om :) 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
    • Shit, 17 år, det er virkelig en brukbar alder.    Kjipt når det blir sånn. Håper det går seg litt til igjen. ❤️ 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...