Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei.

Hunden vår har visst klødd seg til blods over halerota. Kun der og ikke noe særlig kløe vi har reagert på. Bare lagt merke til han biter seg der en gang i blant.

Han er midt i hårfellinga og har tykk underull. Han mister også valpepels nå. I tillegg har vi brukt å la han svømme i vannet her hver dag nå i carmen for å kjøle seg ned.

Det er ikke stort sår, men litt sånn gulaktige skorper og ser et lite rødt irritert området og kanskje litt sår. Ser ut som blanding av skorper og flass i pelsen.

Kan dette være våteksem? Hva bør vi gjøre? Rett til veterinær? Kan ìkke noe om dette. Kan det evt være annet?

Han bada i saltvann på lørdag men fikk bade i ferskvann etterpå. På kvelden husker jeg jeg la merke til han klødde seg over halerota.

 

Skrevet

Det kan høres ut som våteksem - lukter det vondt? Er det gult puss? Det kan være så tidlig stadie at det ikke har eksplodert av stank og gørr enda, også.

Hvis det er våteksem, så ville jeg lagt inn midlertidig badestopp, jeg ville klippet/barbert bort pels et par centimeter rundt såret for å gi det luft, og jeg ville forsøkt å holde våteksemen tørr ved å bruke potetmel og sinksalve - sinksalven ville jeg også smurt litt utenfor, for å motvirke spredning. Gjentas flere ganger om dagen. Jeg ville også gitt ham et godt bad med en mild shampoo for å få ut eventuelle resten av bakterier og skit som irriterer huden etter badene, men da fønet ham knusktørr. Også må han selvfølgelig ikke gnage og klø seg der.

Det finnes en million kjerringråd mot våteksem - jeg har også en pH-nøytraliserende spray jeg kan bruke, noen sverger til vaginalkrem mot sopp, også videre.

Ser du ikke bedring - at det blir tørrere og mindre skorpete - innen relativt kort tid, kan du trenge et veterinærbesøk for kortison og/eller antibiotika. Jeg har klart å stoppe våteksem selv et par ganger, men da har jeg funnet det tidlig. En annen gang ble det full kur av antibiotika og kortison (klødempende), men da eksploderte våteksemen i nakken som en allergisk reaksjon på exspot (mener jeg å huske at det var).

Våteksem etter mye bading er ikke ukjent, og huden kan bli irritert om den går mye våt/fuktig/klam i tykk pels. Min forrige tispe fikk våteksem etter en lang tur i regnet med innlagte sølebad, også glemte jeg å ta av det våte stoff-halsbåndet før neste dag - og da var det blitt en gryende våteksem under halsbåndet der det hadde blitt tett og klamt.

Skrevet

Jeg vet ikke hva det kan være, men dersom du skal smøre på sinksalve (som sikkert er et veldig godt tips fra oven :)) vil jeg anbefale å ikke smøre over hele såret, men i kanten langs såret. Da gror det fortere. 

Skrevet
23 minutter siden, tutle skrev:

Jeg vet ikke hva det kan være, men dersom du skal smøre på sinksalve (som sikkert er et veldig godt tips fra oven :)) vil jeg anbefale å ikke smøre over hele såret, men i kanten langs såret. Da gror det fortere. 

Ja, det var litt klønete forklart - sinksalven er god for å lage en "mur" som stopper spredningen. Våteksem trenger luft for å tørke, men potetmelet hjelper også til med uttørking uten å tette helt som et lagt med tykk krem gjør. 

Derfor barberer/klipper jeg pels noen centimeter utenfor selve våteksemen - da er det lettere å se om det sprer seg, og det er plass til å ha på sinksalve.

Våteksem kan virkelig eksplodere om det får gå ubehandlet i tett pels, jeg har sett noen disgusting eksempler hvor det startet med et lite felt, og ble til verkende sår over hele låret på veldig kort tid.

Jeg hadde selv et tilfelle - hunden som reagerte på exspot hadde fått et lite sår i nakken der exspoten ble satt, en annen hund merket såret (før jeg merket det), og slikket som besatt på det. Neste morgen var det på størrelse med en knyttneve, og jeg dro av hårklumper fulle av verk. Jeg var så kvalm, det var skikkelig ekkelt. Nå er jeg litt sensitiv på sånt også... Jeg fant også dusinvis av småskorper i bakhodet, antagelig mindre mengder exspot som hadde sprutet/vandret og småirritert huden uten å gi så store utslag. Her ble det altså kortison for å dempe kløen og hestekur med antibiotika for å hjelpe til med groingen, når potetmel og sinksalve ikke hjalp - og vi tok også pels- og hudprøver for å utelukke at småsårene var midd eller annet tull.

Men den forrige tispa mi hadde våteksem to ganger, som jeg kan huske, og begge de gangene klarte jeg å stoppe og å heale det selv. 

  • Like 1
Skrevet

Ah... ringer vet i dag for å høre. På en måte synes jeg det virker som startende våteksem men på en annen side synes jeg ikke det.

Typisk dette når vi skal på utstillinga i råde så hadde håpa å slippe barbering. Men men... helse først. Høre hva veterinæren sier. Jeg hadde aldri fått klippa/barbert han så dersom det må gjøres må han til veterinæren uansett.

Skrevet

Hvis du ender med å klippe/barbere, så er ikke det noe hinder for å stille på utstilling, så lenge huden selv er frisk og tørr, uten skorper. Jeg har stilt hund med barbert flekk en håndfull ganger, og dommer har aldri kommentert på det. Det tar jo også litt tid før pelsen gror ut, så selv om det ikke ser nybarbert ut, vil det over noe tid være en flekk med kortere pels. 

Jeg har vært aktiv ringsekretær i 15 år eller så, og har heller aldri jobbet for en dommer som steiler for en barbert flekk, så lenge en kan bedømme pelskvalitet på resten av hunden. 

Jeg har som regel hatt veterinærattest i bakhånd som bekrefter at hunden er klinisk frisk, så ikke noen trenger å bekymre seg for om jeg stiller syk hund. Men jeg har bare vist den om dommer har kommentert det, og har dermed aldri trengt å vise attesten. 

Så er det selvfølgelig forskjell på om det er en barbert flekk over hele ribbeina, eller om det er etter blodprøve på en framlabb, eller om det er en 5 x 5 cm flekk etter våteksem - er halve siden nakenhund, skjemmer det jo uttrykket noe.

Skrevet

Oppdatering: vask med pyrisept og badestopp har gjort susen. Vi fikk tatt det på tidlig stadie. Ser nå ut så det bare er løse skorper igjen ?? slapp unda barbering heldigvos

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...