Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei.

Hunden vår har visst klødd seg til blods over halerota. Kun der og ikke noe særlig kløe vi har reagert på. Bare lagt merke til han biter seg der en gang i blant.

Han er midt i hårfellinga og har tykk underull. Han mister også valpepels nå. I tillegg har vi brukt å la han svømme i vannet her hver dag nå i carmen for å kjøle seg ned.

Det er ikke stort sår, men litt sånn gulaktige skorper og ser et lite rødt irritert området og kanskje litt sår. Ser ut som blanding av skorper og flass i pelsen.

Kan dette være våteksem? Hva bør vi gjøre? Rett til veterinær? Kan ìkke noe om dette. Kan det evt være annet?

Han bada i saltvann på lørdag men fikk bade i ferskvann etterpå. På kvelden husker jeg jeg la merke til han klødde seg over halerota.

 

Skrevet

Det kan høres ut som våteksem - lukter det vondt? Er det gult puss? Det kan være så tidlig stadie at det ikke har eksplodert av stank og gørr enda, også.

Hvis det er våteksem, så ville jeg lagt inn midlertidig badestopp, jeg ville klippet/barbert bort pels et par centimeter rundt såret for å gi det luft, og jeg ville forsøkt å holde våteksemen tørr ved å bruke potetmel og sinksalve - sinksalven ville jeg også smurt litt utenfor, for å motvirke spredning. Gjentas flere ganger om dagen. Jeg ville også gitt ham et godt bad med en mild shampoo for å få ut eventuelle resten av bakterier og skit som irriterer huden etter badene, men da fønet ham knusktørr. Også må han selvfølgelig ikke gnage og klø seg der.

Det finnes en million kjerringråd mot våteksem - jeg har også en pH-nøytraliserende spray jeg kan bruke, noen sverger til vaginalkrem mot sopp, også videre.

Ser du ikke bedring - at det blir tørrere og mindre skorpete - innen relativt kort tid, kan du trenge et veterinærbesøk for kortison og/eller antibiotika. Jeg har klart å stoppe våteksem selv et par ganger, men da har jeg funnet det tidlig. En annen gang ble det full kur av antibiotika og kortison (klødempende), men da eksploderte våteksemen i nakken som en allergisk reaksjon på exspot (mener jeg å huske at det var).

Våteksem etter mye bading er ikke ukjent, og huden kan bli irritert om den går mye våt/fuktig/klam i tykk pels. Min forrige tispe fikk våteksem etter en lang tur i regnet med innlagte sølebad, også glemte jeg å ta av det våte stoff-halsbåndet før neste dag - og da var det blitt en gryende våteksem under halsbåndet der det hadde blitt tett og klamt.

Skrevet

Jeg vet ikke hva det kan være, men dersom du skal smøre på sinksalve (som sikkert er et veldig godt tips fra oven :)) vil jeg anbefale å ikke smøre over hele såret, men i kanten langs såret. Da gror det fortere. 

Skrevet
23 minutter siden, tutle skrev:

Jeg vet ikke hva det kan være, men dersom du skal smøre på sinksalve (som sikkert er et veldig godt tips fra oven :)) vil jeg anbefale å ikke smøre over hele såret, men i kanten langs såret. Da gror det fortere. 

Ja, det var litt klønete forklart - sinksalven er god for å lage en "mur" som stopper spredningen. Våteksem trenger luft for å tørke, men potetmelet hjelper også til med uttørking uten å tette helt som et lagt med tykk krem gjør. 

Derfor barberer/klipper jeg pels noen centimeter utenfor selve våteksemen - da er det lettere å se om det sprer seg, og det er plass til å ha på sinksalve.

Våteksem kan virkelig eksplodere om det får gå ubehandlet i tett pels, jeg har sett noen disgusting eksempler hvor det startet med et lite felt, og ble til verkende sår over hele låret på veldig kort tid.

Jeg hadde selv et tilfelle - hunden som reagerte på exspot hadde fått et lite sår i nakken der exspoten ble satt, en annen hund merket såret (før jeg merket det), og slikket som besatt på det. Neste morgen var det på størrelse med en knyttneve, og jeg dro av hårklumper fulle av verk. Jeg var så kvalm, det var skikkelig ekkelt. Nå er jeg litt sensitiv på sånt også... Jeg fant også dusinvis av småskorper i bakhodet, antagelig mindre mengder exspot som hadde sprutet/vandret og småirritert huden uten å gi så store utslag. Her ble det altså kortison for å dempe kløen og hestekur med antibiotika for å hjelpe til med groingen, når potetmel og sinksalve ikke hjalp - og vi tok også pels- og hudprøver for å utelukke at småsårene var midd eller annet tull.

Men den forrige tispa mi hadde våteksem to ganger, som jeg kan huske, og begge de gangene klarte jeg å stoppe og å heale det selv. 

  • Like 1
Skrevet

Ah... ringer vet i dag for å høre. På en måte synes jeg det virker som startende våteksem men på en annen side synes jeg ikke det.

Typisk dette når vi skal på utstillinga i råde så hadde håpa å slippe barbering. Men men... helse først. Høre hva veterinæren sier. Jeg hadde aldri fått klippa/barbert han så dersom det må gjøres må han til veterinæren uansett.

Skrevet

Hvis du ender med å klippe/barbere, så er ikke det noe hinder for å stille på utstilling, så lenge huden selv er frisk og tørr, uten skorper. Jeg har stilt hund med barbert flekk en håndfull ganger, og dommer har aldri kommentert på det. Det tar jo også litt tid før pelsen gror ut, så selv om det ikke ser nybarbert ut, vil det over noe tid være en flekk med kortere pels. 

Jeg har vært aktiv ringsekretær i 15 år eller så, og har heller aldri jobbet for en dommer som steiler for en barbert flekk, så lenge en kan bedømme pelskvalitet på resten av hunden. 

Jeg har som regel hatt veterinærattest i bakhånd som bekrefter at hunden er klinisk frisk, så ikke noen trenger å bekymre seg for om jeg stiller syk hund. Men jeg har bare vist den om dommer har kommentert det, og har dermed aldri trengt å vise attesten. 

Så er det selvfølgelig forskjell på om det er en barbert flekk over hele ribbeina, eller om det er etter blodprøve på en framlabb, eller om det er en 5 x 5 cm flekk etter våteksem - er halve siden nakenhund, skjemmer det jo uttrykket noe.

Skrevet

Oppdatering: vask med pyrisept og badestopp har gjort susen. Vi fikk tatt det på tidlig stadie. Ser nå ut så det bare er løse skorper igjen ?? slapp unda barbering heldigvos

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...