Gå til innhold
Hundesonen.no

Ny valp i huset?


Aya

Recommended Posts

Skrevet

Har en BC på 16 mnd. Han er en hund som har vokst opp med mange hunder, og som igrunn trives allerbest når han får være sammen med andre hunder. Han roer seg raskere, stresser mindre og virker som an rett og slett blir en "lykkeligere" hund. Jeg har i tillegg alltid hatt lyst til å ha to hunder (en er for lite, tre er for mye, to er akkurat passe;), og planlegger da og kjøpe en Papillon valp til høsten. Den rasen har jeg valgt av flere grunner, den er en aktiv "miniatyr variant" av en BC, noe som er en fordel i min øyne, den har alltid vært en av mine absolutt favoritt raser, og den er relativt liten. Dessuten er det en rase som kan brukes, og det skal jeg absolutt gjøre- ag, spor, lydighet og freestyle. I tillegg skal Puma trenes fast to ganger i uka alene (redningshundtrening).

Men hva mener dere: er han for ung, to år gammel, når hund nr to kommer i hus? Hvilke ting må jeg tenke på av problemer som kan dukke opp? Noen tips/råd/anbefalinger?

Bare så det er sagt: Jeg kjøper IKKE en ny hund fordi Puma skal bli "lykkelig", det er aktuelt fordi JEG vil ha to hunder. At han trives i selskap med andre hunder er bare et pluss.

Skrevet

Jeg har tre bikkjer i hus - 10 og 7 år og 10 måneder. De eldste er tisper og yngsten er gutt.

Hund nr. 2 kom i hus da førsten var 3 år - og jeg har hørt at det bør være i alle fall 2 års mellomrom. I forhold til din hannhund så ville det nok vært lurt å vente til han var fedig med andre kjønnsmodning?

Ikke gjør samme tabben som meg: jeg lufta og trente bikkjene sammen hele tiden (veldig praktisk vettu), og yngsten fikk aldri anledning til å bli et selvstendig individ og gjøre sine egne erfaringer (hun så bare på eldsten hun). Derfor er hun nokså avhengig av eldstehunden og det kan være slitsomt til tider.

Så det tok jeg lærdom av nå når tredjemann kom i hus: han er på turer alene og vi gjør ting sammen uten at de andre er med oss.

Pass også på at du ikke glemmer den eldste hunden når den nye kommer i hus: det har lett for at du glemmer å fordele oppmerksomheten siden en ny valp krever sitt av deg.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...