Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Heisann :-) Dere som har peiling på dette, hvilken sele blir mest rett å bruke som trekksele på tur? Jeg ønsker at hunden skal trekke "korrekt" når jeg har henne i strikk fra midjen min. Hovedsakelig snakker vi oppoverbakker (vestlandet), og ikke bort-/nedover. Har lånt en Laika Nomesele, men jeg synes den legger seg litt på skrå, og hun blir å gå skevt, og jeg inbiller meg at hun da vil få en skjev belastning på ryggmuskulaturen. Hun har et kraftig brystparti/fromt og brystbeinet stikker langt frem. Er det meningen at Nomeselen skal ligge midt på brystbeinet?
Dette er definitivt ikke mitt felt, så jeg håper det er noen her som har peiling som kan hjelpe. :-)

Skrevet

Nomesele er jo det du vil bruke, om trekket blir rett eller ikke kommer an på hvor hunden trekker ifht deg. Går den mer eller mindre rett frem for deg så blir trekket rett, går den å drar til siden, ut i grøften osv så vil det ikke bli rett samme hvilken sele du bruker. Der må man isåfall se an hunden og hvordan turen i sin helhet er. Hvor hardt trekker den og hvor mye av turen går den veldig skjevt og trekker? At det blir litt sånn er jo ingen krise og trekker den ikke så voldsomt så er det jo heller ingen voldsom krise, går den mesteparten av turen slik og trekker mye så er det jo ikke optimalt så klart, da bør man kanskje vurdere noe annet eller forsøke å lære dem å fokusere mer på "jobben" og dermed gå litt mer rett frem og ikke sulle så mye rundt. :) 

Og det er selvsagt like viktig at selen du velger passer akkurat din hund også, ikke bare at det er en nomesele. :) 

Skrevet
11 timer siden, Cleogina skrev:

Er det meningen at Nomeselen skal ligge midt på brystbeinet?

Det kan være vanskelig å få bryststoplen på nomeselen til å ligge helt korrekt på brystbeinet dersom hunden har veldig utstående brystbein. Det finnes nomeseler med dobbelt bryststople som da legger seg på hver side av brystbeinsspissen og dermed blir litt stødigere for hundene. Jeg hadde en slik til min forrige tispe og likte den godt. 

Skrevet
On 5/17/2016 at 9:34 AM, Malamuten said:

Går den mer eller mindre rett frem for deg så blir trekket rett, går den å drar til siden, ut i grøften osv så vil det ikke bli rett samme hvilken sele du bruker. Der må man isåfall se an hunden og hvordan turen i sin helhet er. Hvor hardt trekker den og hvor mye av turen går den veldig skjevt og trekker? At det blir litt sånn er jo ingen krise og trekker den ikke så voldsomt så er det jo heller ingen voldsom krise, går den mesteparten av turen slik og trekker mye så er det jo ikke optimalt så klart, da bør man kanskje vurdere noe annet eller forsøke å lære dem å fokusere mer på "jobben" og dermed gå litt mer rett frem og ikke sulle så mye rundt. :) 

Og det er selvsagt like viktig at selen du velger passer akkurat din hund også, ikke bare at det er en nomesele. :) 

Hun går for det meste beint frem og har jevnt og godt drag uten å virre rundt. Ser jo at hun bruker kroppen bedre i denne selen enn i "turselen" jeg har brukt hele tiden, men denne Nomeselen sklir ut på siden av brystbeinet, og resten av selen flytter seg med slik at hun blir å trekke litt på skrå. Prøvde den på en annen Bayer som er litt spedere, og selv om den var for stor til ham, så lå den beint på ham, så det er nok hunden og ikke selen det er noe i veien med. :blink: Får sjekke litt rundt om det finnes noe som passer bedre.

Skrevet
On 5/17/2016 at 11:09 AM, Siri said:

Det kan være vanskelig å få bryststoplen på nomeselen til å ligge helt korrekt på brystbeinet dersom hunden har veldig utstående brystbein. Det finnes nomeseler med dobbelt bryststople som da legger seg på hver side av brystbeinsspissen og dermed blir litt stødigere for hundene. Jeg hadde en slik til min forrige tispe og likte den godt. 

Jeg får google litt og se hva jeg finner og om det går å få prøvd en sånn. Liker også at det er litt polstringer ettersom det er dårlig med pels på dette trekkdyret.. :)
Takk for tipset.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hvis hun spiser opp maten er det vel bare å enten gi henne mer, eller mer energirik mat? Høyenergifôr for jakthunder er for eksempel et godt alternativ.
    • Maten blir som oftest spist opp med en gang. Jeg har sett at hun spiser både tørr for og vom men hun spiser ikke nok siden hun fortsatt er undervektig. Skal bestille en time hos vetrinæren.
    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...