Gå til innhold
Hundesonen.no

Hjelp. Hunden har problemer med svelging av mat


Recommended Posts

Skrevet

Har en rottweiler valp på fire måneder som i de to-tre siste dagene har brekt seg/satt mat fast i halsen flere ganger under hvert måltid.

Han spiser vanlig først men så stopper han opp for å få mat opp fra halsen (som om det sitter fast). Han lager ikke så mye lyd, mest tung pust. Han spyr ikke, men det kommer opp flere biter med tørrfor. Når de er kommet ut, spiser han igjen til det skjer på nytt. Det ser veldig lite komfortabelt ut for han. 

Det har endt opp med at jeg har gitt han en og en matbit fra hånden sånn at han ikke skal spise for mye om gangen og da går det bra. Han er veldig glad i mat, men har ikke vært noe lignende problem tidligere og gir han samme mat som før. 

Lurer på hva dette kan være? Noen som har lignende erfaring? 
Kan han bare være sår i halsen? Tror dere det går over av seg selv? 

Skrevet

Helt vanlig når de spiser tørrfôr fort.. 

Du kan feks slå bitte litt vann oppi, så kan det roe ned tempoet litt.. Eller så kan du Bruke en annen type forskål, slå maten utover gulvet osv..

Skrevet
2 minutter siden, Krutsi skrev:

Helt vanlig når de spiser tørrfôr fort.. 

Du kan feks slå bitte litt vann oppi, så kan det roe ned tempoet litt.. Eller så kan du Bruke en annen type forskål, slå maten utover gulvet osv..

Takk for svar :) 
 

Har prøvd å vanne det ut, men etter han har slikket opp alt det våte hiver han i seg resten som ikke er løst opp.


Har en iq-leke som man kan putte masse godbiter i, den må han rulle på for å få ut mat. Den skal jeg prøve til neste måltid :) 

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • De springende og cokerne jeg har vært borti har samtlige vært veldig god med nesen. Litt for opptatt av å bruke nesen til og med, til frustrasjon for eiere som vil drive med lp. Men hvorfor ikke bare bruke en av de dere har? De burde jo duge i massevis? Viss ikke så har man jo alltids working utgaven av både cocker og springer som ett alternativ.  
    • Nei. 😆 jeg takler ikke hund som lukter "parfyme" fra sjampo etter vask. Sykt kvalm å "feil"/kunstig lukt.
    • En selskapshund, "fuglehund" og en vokterhund.. 3 veldig forskjellige hunder i både størrelse,  type og bruksområde.  Hva lurer du på mer spesifikt? Det er ganske omfattende å skulle beskrive 3 hele hunderaser på generelt grunnlag.
    • Jeg tenker nok at dette handler mer om hvordan du samhandler med hunden enn om.at du er hovedmennesket.  Du synes synd på hunden og vier sikkert mer oppmerksomhet til disse uønskede dillene og når det hjelper å mase så maser man mer.  Sørg for at hunden får det den trenger, helst før den maser selv. Når man vet at hundens behov er dekket så kan man helt fint ignorere eller bare be den kutte ut å gå å legge seg.  På siden av det hele, hvorfor er du alene ansvarlig for at alle de andre i huset ikke skal forstyrres av denne hunden? Er den bare din? Og hvorfor ikke bare legge den på stua eller så skjermet som det går an å få det fra soverom?    Kommer du hjem fra jobb å ingen har vært på skikkelig tur med han så er det antagelig greit å bare gå ut først som sist, det har iallefall jeg alltid gjort. Gå en passelig tur, deretter inn å slappe av med god samvittighet. Å få de andre til å hjelpe til mer er nok en positiv ting for deg og skulle bare mangle, men det alene vil ikke nødvendigvis fikse masingen,  det handler nok mer om deg.
    • Jeg er ute etter en hund som skal brukes til soppsøk, evt. blodspor.    Men hvilken hund skal man velge? Jeg har vurdert både springer og cocker spaniel, men syns kanskje at det er mange «pyntehunder» og ikke så mange med fokus på nesa. Ikke at det er noe galt i det altså! Man har selvfølgelig ulik bruk for hunden sin🙌  Jeg vurderer derfor andre hunderaser men vil gjerne høre andres erfaringer/ meninger om både spaniel og andre hunderaser.  Selv driver jeg med jakt, og har en Vorsteh og en tysk Jaktterrier. Jeg har erfaring med nosework, blodspor og litt ettersøk. Begge hundene mine krever mye aktivisering og stimuli. Derfor er jeg ikke redd for en hund som krever mye. Gjerne mellomstor eller liten i størrelsen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...