Gå til innhold
Hundesonen.no

Heng på 2-4 min??


Carolineee
 Share

Recommended Posts

Hei! 

Har vært å parret tispen min denne uken, og lurte på et parr ting angående dette. Vi var der på dag 11 og dag 13, hun stilte seg opp begge dagene og alt gikk som det skulle. Men når de sto i "heng" så vred hun seg liksom unna, selvom jeg satt ved siden av og koset med hun. De sto derfor ikke i heng mer enn 2-4 minutter noen av dagene. Men virket som har var ferdig når han trakk den ut, men andre dagen var den lenge ute etterpå før den gikk inn. Noen som har noen erfaringer med dette? Hva er sannsyligheten for at hun er drektig selvom?

Også kommer mitt andre spørsmål: Hvilken dag regner man fra i forhold til fødsel, er det første dagen med parring eller andre?  også ser jeg at det er normalt for chihuahua og føde fra dag 63 +-2 dager, hva er deres erfaringer med dette? Noen som har opplevd at de kommer tidligere enn det? 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er flere tisper som har blitt drektig uten heng, så lenge hannhunden faktisk har tømt seg i tispa, ikke utenfor. Lengden på henget påvirker heller ikke antall valper.

Jeg er litt usikker på om jeg klarer å se for meg scenarioet du beskriver - hang de, eller "hang" de? Har hannhunden svulmet opp utenfor henne, er det derfor det tok tid før penis trakk seg tilbake? 

Uansett, det er sæden og ikke henget som gjør tispa drektig, så lenge hun har eggløsning og alt annet fungerer. Det er tisper som går tomme etter veltimede parringer med langt heng også, så det er umulig å spå noe utfall.

Befruktning kan skje opptil 48 timer etter parring, det er så lenge sæden kan leve om parring er litt for tidlig i forhold til eggløsning. Dermed er det vanskelig å beregne nøyaktig termin - din tispe kan ha blitt befruktet på dag 11, men også på dag 15. Personlig setter jeg meg slingringsrom når termin kan forventes, og legger ikke planer fra første mulige termindag og utover. Når jeg tar ultralyd, regner jeg derimot alltid termin ut fra siste parring, slik at jeg ikke kommer for tidlig på ultralyd - sist var tispa parret på fredag, lørdag og søndag - og da tok jeg ultralyd mandag 4.5 uke etter første parring, siden anbefaling er UL 28 dager ut i svangerskapet.

Rasespesifikke spørsmål er det trolig lettere å få mange svar på om du spør din oppdretter, raseklubben eller andre rasekanaler. Det er ikke veldig mange chi-oppdrettere her inne. 

Lykke til!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
    • Er det noen som har kompetanse når det gjelder forvask av spisebestikk og servise før man setter det inn i maskin med kort vaskesyklus (steamer). Skal man vaske med håndoppvaskmiddel først, eller bare bruke rent vann? Finner ingen spesifikk beskrivelse hos mattilsynet. Har bare hørt at det kan ødelegge maskinen. Hvis noen har en link å vise til, helst fra produsent (Miele, Hobart el.lign.) hadde det vært fint.  
    • Huken multisele eller Troll nomesele. 
    • Avstand? Om hun kjefter, ta henne bort fra ham. Eller ham bort fra henne.  Dette er en prosess som tar mye tid, så jeg tenker at det kan være hun har større behov for rom og avstand en god stund til. Å ta igjen et par år med sosialisering som skulle skjedd fra valpestadiet vil ta lang tid og mye tålmodighet tror jeg.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...