Gå til innhold
Hundesonen.no

Finsk lapphund


millemonk

Recommended Posts

Skrevet

Er det noen som vil fortelle meg litt om denne rasen?

Jeg traff nylig et eksemplar, og falt pladask. Ikke fordi jeg skal ha meg ny hund med det første (min er bare unghund ;) ), men det hadde vært gøy å vite litt mer. Kanskje neste hund?

Jeg er interessert i alt, men spesielt bruksområder og temperament.

Skrevet

her er lit imfo som eg fant fra en bok:

Over hele Nordkalotten brukte samene hunder for å drive de halvtamme reinflokkene sine.Etter hvert som interessen for de innfødte hunderasene økte, gjorde både svensker og finner krav på lapphunden som sin.

For å unngå problemer ble to raser godkjent: svensk lapp og finsk lapphund.I findland har selektiv alv sørget for at rasens gjeteregenskaper ikke er gått tapt, mens rasen i andre land stort sett brukes som selskapshund. Finsk lapphund er solid bygd og har en praktfull, tett,isolerende dobbel pels. Selv om rasen forsatt er en gjeterhund, er instinktet blitt noe svakere fordi den også er blitt avlet fram på pels og farge, ikke bare for sine bruksegenskaper. :D

Skrevet

Helt enig med deg! En utrolig vakker rase. Men har mest sans for den som er mørkebrun/svart med lysebrune tegninger i ansiktet og på brystet. Prøvde å komme inn på sidene til norsk lapphundklubb men de er visst nedlagt??

Skrevet

Helt enig med deg! En utrolig vakker rase. Men har mest sans for den som er mørkebrun/svart med lysebrune tegninger i ansiktet og på brystet. Prøvde å komme inn på sidene til norsk lapphundklubb men de er visst nedlagt??

Neida, siden fungerer den! Hvis du går inn på den linken jeg la ut så kommer du ihvertfall inn. Anbefaler å lese under "rasene" og "mer om rasene", der ligger det en artikkel om forskjellene på de tre rasene.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Enig, "gamle erfaringer" er vanskelig å bli kvitt. Skal ikke mye til hos oss heller før gammelt grums flyter opp. Bra hun får oppfølging av fagfolk, som sikkert hjelper med å holde fokus på hunden som ER og ikke hunder som VAR🌸
    • Håper på det. Behandler er iallefall positiv, jeg blir litt negativ merker jeg basert på tidligere erfaring. Men det er positivt at hun ikke halter eller noe sånt og tilsynelatende bygger fin og jevn muskulatur og ifølge behandler er myk og fin med god bevegelsesfrihet i ledd. 
    • Artig med rykk-og-napp-voksing😬 Håper vondt'er er forbigående🤞
    • Zelda vokser som ugress, dessverre i så stor grad at hun har litt problemer med muskulære spenninger (håper iallefall det er alt det er), men vi koser oss masse og hun utvikler seg fint tross alt og litt enkel behandling holder ting i sjakk. Gleder meg dog til hun ser litt penere og mer balansert ut, så fort fronten tar igjen bakparten så skyter bakparten fart igjen og vokser 5 cm "over natten".  Og håper hun ikke blir alt for stor. 🙈 Håper på mange fine valpevennlige turer ila høsten,  har så smått begynt å trene litt, lærer utrolig fort, men merker godt at det ikke er en rase som er avlet for bruk lenger. Iallefall ikke særlig målrettet. Men det bor en del i henne så tipper det blir en gøyal hund å trene på sikt når man bare får kanalisert det litt bedre.   
    • Det er hundrevis av hunderaser, så det er litt av en jobb å liste alle. I prinsippet er kanskje myndene de mest krevende fordi de er selvstendige, egenrådige og har høyt jaktinstinkt. Men det er også individuelt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...