Gå til innhold
Hundesonen.no

Tannstein og fôr


Recommended Posts

Hvor vanlig er det at fôret er skyldig i belegg og tannstein?

Lyn, den nyinnflyttede, hadde tannstein når hun kom hit, dette ble renset og fjernet etter beste evne. Hun byttet fôr til samme som Keo når hun flyttet inn her i slutten av januar. Lyn begynte å utvikle belegg og litt tannstein igjen, har derfor fått ekstra med tyggeting og regelmessig tannstell for å få bukt med det som har oppstått og forhindre nytt. Den dårlige ånden ble bedre, men der henger fortsatt igjen en vond duft. Alt av tannstell har jeg utført her hjemme.

Keo, oppvokst her i hus, alltid hatt plettfrie og veldig hvite tenner. Han har aldri fått tannstell, og bare mottatt skryt hos veterinær, seinest for en måneds tid siden. I går merket jeg den der gjenkjennbare vonde duften av også hans munn. Riktig nok har også han begynt å få belegg. Vi byttet fôr like før juletider, hvis jeg husker riktig, vi har allefall kommet oss gjennom to-tre 15kg-sekker. Han har gått på flere fôrtyper tidligere, både rått og tørt, ettersom han har hatt problemer med å legge på seg/holde vekta i perioder, tidligere hobbyanorektiker som spiser jevnt og trutt nå. 

De begge er tre år gamle, fôres med RC 4800.


Er det fôret som kan ha skyld i dette, eller har noen andre tips? De får bein, ører og andre tyggeting stadig vekk. Leker aktivt og tygger på myke og harde leker rett så det er. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ikke at jeg vet, men jeg tipper det er mer til det enn bare det, her fores mine på det samme, varga har fine tenner, vims har lett for plakk og tannstein virker det som. Malamutene gikk også på det samme og hadde flotte tenner med lite/ingen plakk/tannstein. Så 3 av 4 hunder har hatt perfekte tenner på rc 4800 og vom.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her fores alle tre likt, en har tildels mye tannstein, en har litt men ikke overdrevent - tredje har null nix. Mine får nå antiplac i maten og det har effekt på den med mye hvertfall. Han som har  null tannstein er veldig glad å tygge på brusflasker da, og har mye mer nedslitte tenner enn de to andre. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

2 minutter siden, Pringlen skrev:

Etter min erfaring er det langt mer vesentlig at hundene får tyggeting jevnlig, enn hva de fôres med...

Lyn får okse- eller griseøre, margbein, rådyrbein, slike sammenfallende hudbein og annet man får/kjøper bortimot hver eneste dag, hun har et lite arsenal. Bruker å gi noe på kvelden i stede for sen kveldsmat. Keo får ikke hver dag fordi han ikke har trengt det og har en relativt sensitiv mage.

Jeg kom til å tenke på fôret da det er den eneste endringen vi har gjort hva angår inn i munnen. 4800 er veldig kleiment/fettete utenpå, så ikke umulig det kan legge seg. Nå ser det ut til at vi blir å skifte eller bytte tilbake fôr igjen uansett, så får vi se. Blir å kjøpe noe slik vindundermiddel for tannstein å prøve også for å få bort det som er/bygger seg.

Keo har som sagt hatt helt plettfrie tenner frem til nå, uansett fôr eller mangel på tyggeting. Så at han plutselig har begynt å danne belegg var en stor undring.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Yellow

Merket veldig stor forskjell etter jeg ga opp tørrfôret til fordel for råfôring på min hvertfall. Selv om jeg nå fôrer veldig lite med bein etc (går mest i V&H og fileter/delt opp kjøtt) kan det fortsatt ikke sammenliknes. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...