Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en tre år gammel schnauzertispe som har fått byller under haken. De ser ut som "kviser", og det kommer både verk og blod ut av de når de sprekker. Jeg har googlet litt, og sett at det kan ligne på noe som heter furunkulose. Har noen her inne erfaring med dette, og tror dere det kan være det ut ifra det vedlagte bildet? Blir så bekymret! Alt av tips tas imot med stor takk!

12782362_1685513845055330_748743024_n.jpg

Skrevet
Just now, Line said:

Det kan være det ja, så du bør oppsøke veterinær. Furunkuloseutbrudd kan også komme i forbindelse med løpetider, har hun eller har hatt løpetid nå?

Tusen takk for svar! Ja, hun er i de siste dagene av løpetiden!

Skrevet
Akkurat nå, Albatrossen skrev:

Tusen takk for svar! Ja, hun er i de siste dagene av løpetiden!

Hvis det er furunkulose og hun får utbrudd i forbindelse med løpetid, så kan kastrering hjelpe. Har du snakket med oppdretter? Du kan ta det på pm om du ikke vil ta det in public :) 

Skrevet

Eldste her hadde furunkulose for et par år siden. Tror det var sår i huden som var årsak til utbruddet, at bakteriene hadde fått feste. Var en varm sommer og høst og mye bading, hund som gjerne la seg ned i gjørmehull på tur og fikk sand og slikt under sela som skapte gnag. Det var et lite utbrudd og jeg valgte å behandle det selv (viste ikke hva det var i starten heller da og etter jeg hadde funnet ut det var det på tur ned igjen. Vi har heldigvis ikke fått det tilbake igjen, ihvertfall ikke så langt. Har ingen gode tips, men vil bare si at det er ikke alle som plages like mye :) Noen får jo mange utbrudd, men noen får bare en gang eller få og milde :) Det skal være flere tråder her om samme tema, og en ting jeg husker å ha lest som kan være verdt og merke seg før man drar til vet er å passe seg for kortisonbehandling. Var vell noen her som hadde fått det (de viste vell ikke at det var furunkulose?) og hunden ble mye dårligere. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har en ikke røykefri hund som jeg sliter med å nappe ørene på. Har sett at det er en slags saks man kan nappe det lettere på. Eller finnes det noe annet enn fingrene? Hunden jeg har stritter sånn i mot og jeg sliter virkelig siden hun er ekstremt hårsår. Jeg får ikke tak i pelsen der fordi hun vrir seg unna med kroppen og med hodet og alt. Og jeg kan ikke dra til dyrlegen hver eneste gang heller.
    • Det kommer jo an på om du ønsker å åpne og lukke port hver gang du skal kjøre inn og ut. Jeg ville nok hatt bil og kjøring utenfor gjerdet, for å unngå fare for påkjørsel av hunder.
    • Er det lurest å ha gjerde der man parkerer bilen også? Da må man ha port. Eller lurest å kun ha gjerde der man ikke kjører bil?
    • Helt enig! Savner mer aktivitet, ironisk nok, siden jeg ikke har vært aktiv her på snart 20 år. Hadde vært moro å hørt hvordan det gik nå med alle «gamle». For min del handler det nok litt om at småbarnsliv og jobb har tatt mye tid, og det at jeg har vært hundeløs i en del år. Å når jeg skriver n innser jeg også at det handler om at jeg ikke sitter å surfer på pcen lenger, forum fra mobil er ikke helt det samme. 
    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...